Image process

Başlatan z, 07 Şubat 2016, 14:59:18

vsalma

hough transform line detection algoritmasini uygulayin. Bir iki saate algoritmayi yazarsiniz.

http://homepages.inf.ed.ac.uk/rbf/HIPR2/hough.htm
http://web.ipac.caltech.edu/staff/fmasci/home/astro_refs/HoughTrans_lines_09.pdf

Kenarlar bariz belli goruntude. Gurultu de az. Hough transform zaten olasiliksal olarak dogrulari buldugundan, kucuk gurultuleri de otomatik olarak suzeceksiniz.
Birbirine 90 derece olan dogrulardan entegrenin pozisyonunu bu sekilde bulursunuz. Son uygulamanizda kullanmayacak olsaniz bile algoritmayi denemek icin
forumdan bluekid in yazdigi cvpreprocessor https://code.google.com/archive/p/cvpreprocessor/, aforge http://www.aforgenet.com/, matlab
araclari kullanmanizi tavsiye ederim. Bu sekilde uygulamadan once nasil sonuc  alinacagini gorursunuz. Ona gore aydinlatmanizi duzeltirsiniz, algortimanin calisip calismadigini kontrol edersiniz.
Sonra ilgili algoritmayi optimize ederek STM32 icin yazarsiniz. 

Hough transforun dezavantaji eger goruntude cok gurultu olursa cok yavas calisir. Ama ilk mesajimda dedigim gibi gercekten makina icin kontrollu bir ortam saglamaniz mumkunse (uniform isik, kaliteli kamera, golgesiz goruntu) STM32 de calistirirsiniz bence.

Kolay gelsin.

z

Eğer uyguladığım algoritma sorun çıkartmaz ise algoritmayı 103C8 bile işletebilir. Tabiki kameradan pixel okuma kısmı C108 için sıkıntılı. Fakat onu da ikinci bir işlemciye yaptırabilirim. Yada 32F4xx seri işlemci tek başına her işi yapabilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M_B

@z hocam;
Şu anki algoritmanız anladığım kadarıyla düzgünlük ( Dikey ) üzerine.
Entegreleri hep aynı yönde koyduğunuzu varsayarsak sanırsam pin yönünü bulma ile ilgili bir çalışmanız olmayacak.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

z

Entegreler plastik bir taşıyıcı içine dizili durumdalar ve doğru dizildiklerini varsayıyorum.

Düzgün olup olmadıklarını şimdilik ben yaparım artık.

Program, sadece kod eklentisi ile çipin yönünü de anlayabilir. Fakat bu aşamada bununla uğraşmak istemiyorum.

Aslında makinede vakuma da gerek yok. STM32F103C8 leri mıknatıs çekiyor. Elektromıknatıslı bir kavrama düzeneği de yapılabilir.

berat23

elimizde matlab gibi bir araç varken görüntü işleme zor değil. mesela matlabta burada bahsedilen tüm metodlar için hazır kod var. kendi algoritmanızı bu şekilde kıyaslayabilirsiniz. bence birkaç günde matlabta bahsettiğimiz algoritmaları uygulayacak seviyede çözersiniz. sonrası c kodlama işin kolayı. performans ta bu aşamada bir kriter değil bence. önce algoritma yazıp sonra performansa uydurmak doğrusu. performans yetmezse optimizasyon yapılır.

bence şu aşamada örnek bir görüntü üzerinde matlabta çalışın.

Karamel

@z hocam merhaba.

size. sizin algoritmalari birakin. sunu kullanin vs demek istemedim ama soylede bir gercek var ki. sizin algoritmalar mukemmel durum altinda calisiyor. yani bende daha image processing dersine katilmadim ama kendi dusuncem su ki. gidis yolunuz belli sorunlari asacak. daha sonra bir yerde cakilip kalacak gibi. sizin yasinizda bir elektronikciye fikir vermek benim haddime degil ama empati yaparak soyluyorum. ben bu seyi yapmaya kalksam. internette duzgun sonuc alinan kutuphaneleri incelerdim. kendim onlari anlamayi beceremiyorsamda(dersi almadim. belki herseyini anlayamam) direk kutuphaneyi kullanirdim.

insanlar siradan bir cctv camera ile normal hatta kotu sartlarda bile iyi sonuclar aliyorlar. yuz taniyorlar. otomobil. kamyonet. kamyon sayiyorlar. plaka okuyorlar. herhalde bunlar ust seviye programming konulari? ama ne yazik ki sizin son videodan gordugum kadari ile sizin algorithm bunlara kiyasla cok ilkel calisiyor....  :-\

yazdiklarimi kotu yada yanlis anlamazsaniz sevinirim hocam ::) ben sadece size yardimci olmak isterim.... ::)

z

Karamel doğru diyorsun fakat bu imaj işleme konusunu öğrenmeye kalkarsam bu proje aylarca yatar.

Aşağıdaki videoda artık işleri bilgisayar devraldı. Artık makine bitti sayılır.

https://www.youtube.com/watch?v=XtY7qMgZoE4&feature=youtu.be

Sözkonusu algoritma için line scanner bile yeterli. Kameraya dahi ihtiyaç kalmadı.

t2

Sorun bence her zamanki gibi, z hocanin, açık ve bedava kodlar ile iş yapmak istemesi, ticari component'e 5 kuruş vermek istememesi olabilir. Belki de amaç, iş değil hobidir. Bu yuzden masrafa gerek yoktur.

z

Şaka şaka. Bu algoritmayı Amerikalı bir arkadaşımdan aldım. Uyduların konum kontrolunda kullanılıyormuş.

Karamel

hocam. basarmaniza sevindim ::) olmus gibi gozukuyor ::)

z

Programlama soketi çipin küçük açısal kayıklıklarını tolere edebiliyor. Kamera ile yaptığım bu düzeltme işlemini mükemmelleştirmeye gerek kalmayacak.

Fakat çipi bile bile küçükte olsa sokete açı hatası ile oturtmak soketin çipi uygun konuma getirmeye yarayan sürtünme plastiklerinin aşınmasına neden olacaktır.

https://youtu.be/na7HodEXlIs

dursuncemal

hocam tutucuyu manyetik dusunuyorsunuz ama bunlarda cok seker.  http://www.schmalz.com/np/pg/produkte?hier=155-171-188
koruklulerde baski sikitisi olmaz sanirim
:=

CoşkuN

Bunu ne amaçla yapıyorsunuz? Yani seri olarak çip programlamak mı amaç?

z

Bu düzenekle iki ayrı iş yapacağım.

1) Aynen videodaki çok sayıda çipi otomatik olarak programlamak.
2).Bir grupta 20..50 adet  gruplanmış minik kartlar barındıran kırılıp parçalanmayı bekleyen blok kartın her bir kartındaki işlemciyi pogo pinlerle otomatik programlamak.

---------------------

Şimdi çipleri taşıma kutusu sorununa çözüm getirmem gerekiyor.

Çipleri 10, 50, 100 gibi adetlerde alıyorum. Satıcılar çipleri farklı taşıyıcılar içinde gönderebiliyor.

Örneğin aşağıdaki taşıyıcı bloklar biçimsiz şekilde kırılarak istediğim adetlerde çip taşıyacak ebatlara indirilmiş olabiliyor.

Ya da aşağıdakine benzer tape içinde gelebiliyor.

Neyse gelen taşıyıcıyı belirleme şansım çok yok. Fiyatı uygun çipi tercih edince taşıyıcı şu olsun diyemiyorum.

Fakat programlanmış çipleri tek bir  taşıyıcı ortamda sunmak istiyorum.

Bunun için kendi taşıyıcı kutumu yapmam gerekecek. İsteyene 1 isteyene 10 isteyene 100 tane verebilmeliyim ve taşıyıcı arayışına girmemem lazım.

Thermo forming tekniği ile aşağıdakine benzer paketi yapabileceğimi düşünüyorum.

Fakat daha pratik çözüm ne olabilr?

SMD dizgicilerden boşa çıkan şeritleri almak olabilir beki?

z

Malesef kullandığım soketin kapağını kapatmadan çipi koyup üstüne baskı yaparak sadece 1 kez programlama yapılabiliyor. Aynı çipe bir daha program atılamıyor.

Faprikadan çıkan çipin bacakları çok yüksek doğrulukta bükülmüş. Bunu sokete yerleştirip ardından çipin gövdesine baskı uygulanınca kontaklar temas ediyor ve çip programlanıyor. Çipi yerinden alıp geri yerine koyduğumuzda çipe baskı uygulasak bile bazı bacaklar temas etmiyor.

Fakat soketin kapağını takarsam kapak çipin gövdesine değil bacakların üstüne baskı yaptığından bu sorun oluşmuyor ve çip programlanabiliyor.

Mecburen kapağı geri takacağım ve her defasında kapağı açtırıp geri kapattıracağım.