denizaltı yapıyorum kamera taşımaktan başka ne yapsın

Başlatan kartel, 18 Eylül 2005, 19:43:29

ozkansur

Aslen Win32 geliştiren sonradan gömülü programlamayla ilgilenmeneye başlayan ve bu işten pasta olmasada ekmek yiyen, şu anda hollanda yapımı bi rov un modernizasyonuyla ilgili çalışan biri olarak ortak çalışmayı şiddetle isterim. Türkiyenin 3 tarafının denizlerle kaplı ve bu denizlerde bi dünya batığın(hazine değil ama gemi seyahatleri için gerçekten büyük önem taşır) olduğunu türkiyedeyse kurtarma operasyonunu yapabilecek firmaların sayısının bir elin beş parmağını geçmediğini, kurtarma ve çıkarma operasyonunun en önemli kısmınında survey denen batık durumu hakkında detaylı bilgi edinme sürecinin (ki iş te burda rovlar konuya dahil olur) olduğunu düşünürsek gerçekten büyük önem taşıyan bir proje. Rov larla ilgilenmeye başlamadan önce amatör deniz altı yapmaya çalışıyorduk bir kaç geliştirici arkadaşımla lakin bu aletleri görüp inceledikçe birçok konuda çok yanıldığımı farkettim. Mesela kablonun ciddi bir problem olduğunu düşünürdüm ama farkettim ki periyodik uzaklıklarla kabloya bağlanan şamandıralar kablonun ağırlığı her olursa olsun suda serbest yüzme yoğunluğunu buluyor. Basınç konusunda endişelerim vardı, su sızıntısı durumu, iletişim, yağlama, motor yorgunluğu..... ama farkettim ki bunlar çok kolay aşılabiliyormuş fakat önümüzde gerçekten büyük problemler var.
Güzel tarafı insanlık olarak bu problemleri aştık DeepTech ile Titan 4400 metreden batık çıkarabiliyor. ( 442 bar basınçtan yani mutfak tüpünün 3 katından daha fazla basınç) konu artık insanlık değil türkiye olarak birşeyler yapmak, 3 tarafı denizlerle kaplı yüzlerce batığı olan ve bu yüzden sürekli para ve can kaybeden (Yeni kapı açıklarındaki 53 metrede dibe vuran semele için dalış yapan askeri dalgıcın birdaha bulanamaması gibi) durumdaki türkiye için bişeyler.  Umarım bu ve benzeri fikirler maddi ve manevi desteklerle hakettikleri değerleri kazanır ve dağıtırlar. Herkese esenlikler dilerim.