denizaltı yapıyorum kamera taşımaktan başka ne yapsın

Başlatan kartel, 18 Eylül 2005, 19:43:29

kartel

selamlar bitirmek üzere olduğum  tahmini 45 kiloluk denizaltı için fikir sorayım dedim  denizaltının (rov un) ne gibi görevler yapmasını istersiniz şimdilik sadece kamera taşıyor fiber optik iletişimli  malüm rf suyun içinde işlemiyor  ha bide ben tek başına çalışıyorum ve bana bayağı zor geliyor kendime proje ortağı arıyorum benim iyi olduğum konu mekanik lojik kapılarla elektroniğide iyi bilirim ama pıc konusu bana bayağı uzak kumanda için yaptığım devreyi lojik kapılar ve analog entegrelerle yaptım ama bayağı büyük bir devre çıktı ortaya empirme basıp kullandım ama 70 e yakın kablo çekmem gerekti joistiğe devre içine filan  küçük bir pıc in bu işleri ve daha fazlasını yapabiledeğini biliyorum ama pıc bana uzak
fikirlerinizi bekliyorum
"BAŞARININ ORANI" Konuya Ayrılmış  "ZAMAN" "BİLGİ" "AZİM" ve "İMKAN" Kavramlarının "ETKİSİ" ile orantılıdır.

piedos

dostum o görüntüyü sen zor taşırsın
kabloyla taşımazsan tabi
fiber obtik demişsin ama nasıl?
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

kartel

selam piyasada hazır fiber optik verici alıcı cihazları var 80 dolardan başlıyor güvenlik malzemeleri satan toptancılardan bulabilirsin benim görüntü taşıma gibi bir problemim yok zaten söz konusu cihazları iki yönlü iletişim kurabilecek şekilde yapmışlar video gelir data gider şeklinde cihazına ve fiyatına göre değişiyor tek fiber üzerinden 4 video sinyalini gönderen bile mevcut
"BAŞARININ ORANI" Konuya Ayrılmış  "ZAMAN" "BİLGİ" "AZİM" ve "İMKAN" Kavramlarının "ETKİSİ" ile orantılıdır.

pimpic

Tebrikler...

Devreni pic li bir karta geçirebiliriz beraber.kablo sayısı minimum. Kontrol maximum olur. Denizaltılar ilgimi çekmiştir hep. Senden de mekanik öğrenirim biraz.

cenkara

kartel

@cenkara
oda olacak tabi ama bir dahaki deniz altında
bunun kaportasını bitirdim ve kol koymak için uygun bir yer bırakmamışım
ilgin için teşekkürler

g6n

@kartel
cok cok ilginc bir proje pic programlamayi bilirim ve her turlu yardimlasmaya da varim ilgileniyorsaniz goruselim msn:gurayaltin@hotmail.com

tcitak

Bulunduğu derinliğin sıcaklığını ölçmeli
NOT: Bu belki deprem konusunda bir fikir sahibi yapabilir seni

Bulunduğu yerin derinliğini ölçsün

Belkide yanına yaklaşan canlılara bir tepki için ultrasonic hoparlör koyabilirsin.

Bence...

Başarılar

kartel

stlg

Sevgili kartel
Projende basarılar dilerim bende sana pic ile ilgili yardımcı olabilirim
benim merak ettigim konular ise besleme katın dısarıdamı, kablo ile
kontrol ettigine gore dısarda olmalı ,birde suyun altında kamerayı ve motorları nasıl sudan yalıttın ,aydınlatmayı nasıl sagladın bilgilerini
paylasırsan buna benzer uygulamalarda arkadaslara yardımcı olabilirsin
belki teşekkürler kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

kartel

sevgili stlg kardeş
yaptığım rov un içindekiler avatarda görüldüğü gibi kapalı ve şekilli bir kaporta tarafından sudan yalıtılmıştır
aküler ve yapmış olduğum kontrol devresi bu kaportanın içinde olduğundan suyla veya basınçla teması söz konusu değildir
kontrol paneliyle iletişim hattını rf dalgalar suya girmediği için bakır kablo veya fiber optik iletişim seçenekleriyle sınırlıdır suda bir iletişim seçeneği daha vardır sonar ama sonardan sadece komut iletilebilir görüntü nakledilemez bu yüzden sonar iletişim rov la iletişim kurma seçenekleri arasında giremiyor sonar mesafe tespit.zemin etüdü ve acildurum kurtarma aşamasında kullanılabilir
bakır kablonun iletişim mesafesi fibere göre çok daha düşüktür ve ağırlığı daha fazladır bununla beraber daha ucuz olduğu için 100 veya 200 metre derinliklere kadar kullanılacaksa bakır kablo kullanılmasını tavsiye edebilirim  
benim hedeflediğim derinlik 2000 metre olduğu için ki bu derinlik şu anki rov için değil rov2 için fiber kullanmayı tercih ettim
şu anki avatarda görülen rov1 in içinde  herbiri 7 amperlik  4 adet akü mevcut ve enerjisini onlardan karşılıyor eğer zırhlı fiber alırsamki daha almadım aküleri azaltıp enerjiyi yukarıdan yollayabilirim
tabi piyasadaki en ince zırhlı fiberin yoğunluğunu hesapladıktan sonra böyle bir karar alabilirim yoğunluğu yüksekse daldıkça rova ciddi yük olmaya başlıyabilir ve benim mors olmaya hiç niyetim yok
kamera avatarda görülen(iki yarım kürenin arasındaki) camlı bir kafanın içine konacağı için suyla veya basınçla herhangi bir teması söz konusu değil görüldüğü gibi kafayı biraz geniş yapmış olmamın sebebi kameranın sağ ve sol tarafına yerleştireceğim 12 voltluk iki adet spot lambalarla aydınlatmanın sağlanabilmesi için
camın iç tarafına düşen ışık camda aksedeceği için kameranın görmesini zorlaştırır bu sebeple spotların bulunduğu ortamla kamera arasının ışığa karşı iyice yalıtılmış olması ve camdakı ışık kırılmaları yüzünden kameradan mümkün olduğunca uzak yereştirilmesi gerekir
yapmış olduğum kafanın yatakları ve redüktörlü motor tahriki sayesinde aşağı ve yukarı dönebilme yeteneği var kamera ve spotların aynı kafanın içine yerleştirilmesi sayesinde kamerayı nereye baktırısanız spot lambalarda oraya bakmak zorunda oluyor
dalma çıkma konusu için gerçekte iki yöntem uygulanıyor büyük deniz altıların tümünün  kullandığı sistem safrasını suyla doldurup yoğunluk değitirerek batıyor ve çıkmak istediğinde safrasındaki suyu denize boşaltıp çıkıyor  
küçük insanlı deniz altıların bazıları aynı yöntemi kullansada genellikle elektirikli bir motora zaptedilmiş bir pervaneyle dalıp çıkma işlemini gerçekleştiriyor helikopter misali rovla aralarındaki farkı düşük hız küçük pervane kullanıyor ve helikopter pervanelerinde olan kanatçıkların açı değiştirme sistemleri yok
benim yaptığım rov1 in ortasında gözüken baca deliğine benzeyen deliğin içinde bir adet redüktörlü motor ve pervanesi mevcut ve yukarıda anlattığım sistemle dalıp çıkma işlemini gerçekleştiriyor
rov daki motorlar tümüyle rovun içinde ve sadece pervanelerin bağlı olduğu şaft milleri dışarıya çıkıyor döner hareketin dışarı çıkması ve suyun içeri girmemesini sağlamanın 4 yöntemi var
1. ponomatik pistonlorda olduğu gibi körüklü conta sistemi kullanarak
2. manyetik özelliği sayesinde mıknatıs kullanarak
3. ponomatik motor kullanıp içeriden basınçlı hidrolik yağ basarak
4. salmastra denen mumlanmış pamuklu ip kullanarak
genel olarak takalarda.su vanalarında.gemilerde ve denizaltlarında 4.seçenek olan salmastra yöntemi kullanılır
rov yapacak olan insanların yeterli makinaları olmadığını farzederek size önerim salmastra yöntemi olur nalburlarda satılan su vanalarının üst kısmı sökülür içindeki göbek  ve özel yapılmış durdurma  somunu çıkarılır ucu dışarıya cıkan hani çevirme kafası takılmış olan mil sökülür ve yerine kendi istediğiniz uzunlukta mil takılır mil kalınlığı aldığınız vananın markasına göre 8milim ve 9milimle sınırlıdır i.s.k.i de çalışan biri olarak  kullanılabilir boyutlarda olanları içinde daha kalınını görmedim
milin cıkıp suyun girmemesini özetlersek evde hergün kullandığımız muslukları düşünebiliriz hareket içeri giriyor ama su dışarı çıkmıyor tabi muslukların bazıları damlatmaya başlıyabiliyor bunun sebebi kullanılan conta körüklü conta bile değil silindirik bir plastiğin çember  şekline getirilmiş halinde bir conta kullanılıyor olması bu işi yapabilecek en sorunlu sistem her halde ticari dönüşümü olsun diye böyle üretiyorlar
ama su vanalarında bu tür sorunlar çıkmıyor hatta vananın en üstünde somun şeklinde salmastranın sıkıştırma ayarı bile mevcut istenilen basınca ayarlanabiliyor
salmastra yönteminin en kötü yanıysa milin mumlu iplik tarafından sıkıştırılması prensibini kullandığı için yüksek derecede enerji kaybına sebebiyet vermesi iyi yanı en kolay ve en ucuz bir şekilde kullanılabiliyor olması  
körüklü conta sistemi yüksek basınca dayanıklı olmasına karşılık yüksek hızlarda cabuk emekliye ayrıldığı için hızlı güç iletim sistemlerinde kullanılmaz
ponomatik sistemli motor kullanmak salmastradan sonraki en kolay kullanılabilen sistem olması ve enerji kaybını baya azaltabiliyor olması beni pek sevindirmedi  çünkü baya cüzdan habalıyan bir sistem  pahalı olması sebebiyle rov1 de pek yanaşmadım ama galiba rov2 de bu sistemi kullanacağım
manyetik sistem le güç iletimi enerji kaybı en az olan sistem büyük denizaltılarında denendi ve gayet başarılı sonuçlar verdi lakin gerekli mıknatıs temini ve gerekli balans ayarları sebebiyle hassas makinelerim olmadığı için bana göre yapılabilecek en zor sistem diyebilirim yapabileceklere tavsiye ederim dikkat etmeleri gereken en önemli nokta balans olmalı enerji tasarrufu konusunda çok ciddi bir etken gerektiği şekilde yapılmazsa enerji sarfiyatı en fazla olan yöntem olur diyebilirim

geçenlerde aklıma gelen bir yöntem daha var içerideki gücü dışarıya iletmek yerine motorları dışarıya koyabiliriz çıplak olarak tabi her motor dışarı konulmaz bu fikri aklıma getiren şey şu kömürsüz iç bobini olmayan ac motorlar bu motorların bobinlerini tüp silikon gibi elastiki bir maddeyle yalıtırsak basınca en dayanıklı motor olur ve metal olan kısımlarını suyla teması sonucu oluşacak oksitlenmelere karşı  suya dayanıklı bir boyayla sağlıyabiliriz bu tarz motorlar okyanusun derinliği olan  6 kilometreye bile dalabilir
 bu konuda henüz deneme aşamasındayım eldeki veriler doğrumu diye sonucu bilahare yazarım
rov yapmak isteyenlerin üzerinde durması gereken en önemli konu aşağıya doğru dalınan her 10 metrede basıncın 1 bar daha artacak olması

fiber alıcı verici devresi ve kablosunu henüz almamış olduğumdan iletişim maliyeti konusunda bir fikir sunamıyacağım ama en yakın zamanda o bilgiye ve ürünlere erişmiş olmayı umuyorum
böyle birden oturup her bişeyi yazmaya kalkışınca unuttuğum konular olması kaçınılmaz ama sorulacak soruları elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım
bu arada pimpic nickli bir arkadaş la motorola marka işlemci üzerinde pilanlar geliştirdik alan tarama acil kurtarma vs konuları görüştük gayet ilgiliydi hele rovu cıplak gözle görünce herkesin dediği gibi videodakinden çok daha iyi görünüyor dedi  yalnız özel bir durumu var bir haber bekliyor her an gitmesi gereken bir yere çağrılabilir ve dönmesi  6 ayı bulur inşallah çağrılmadan yetiştiririm dedi kendisinden haber bekliyorum
bakalım hayırlısı
bu arada acil kurtarma konusu geçti onuda izah edeyim
rovun karnında dışarıya takımış olan bir ağırlık var rovun suyla yoğunluğunun dengelenmesi sırasında bu ağırlıkta hesaba katılır bu ağırlık basit bir mekanikle istendiği zaman bırakılabilecek durumdadır ve bırakıldığı andan itibaren rovun yoğunluğu sudan hafif olması sebebiyle enerjisizde kalsa yukarı çıkmaya başlar bunu belirttikten sonra
acil kurtarma yöntemine gelelim
acil kurtarma eylemini 4 sebeple devreye girebilecek şekilde dizayn ettim
1 rovun içine yerleştirilecek olan basit sensörler sayesinde içeri sızan suyu görür ve eyleme geçer
2 yukarıdan yolladığım komutla eyleme geçer
3 akülerindeki enerji belirlenenden daha düşük olduğu işlemci tarafından tespit edilirse eyleme geçer
4 en son yollanmış komuttan itibaren geçen bir dakika süre içinde yukarıdan komut gelmezse eyleme geçer

dizayn ettiğim acil kurtarma eylemi neler yapar
karnındaki ağırlığı bırakıp yükselmeye başlar
yukarıdan bulunduğum yerden sonar sinyali yollanır ve rovdaki işlemci özel şekilde yerleştirilmiş sonar alıcılarından gelen sinyalleri yorumlayarak yukarıdan yollanan sonar sinyalinin bulunduğu yere kadar rova gerekli komutları verir ve rov artık yanımdadır
bu sistem zor gibi gözüksede basit robo böcüklerde bile kullanılır sese doğru gelen böcükler adıyla yada ışıktan kaçan böcükler  gibi
kullandıkları sistem aşağı yukarı aynıdır

yardım teklifin için cok teşekkür ederim ilgilenenlere diyeceğim aynı düşünceleri paylaşan insanların buluşmaları kaynaşmaları hiç bir zarar getirmez ve tam aksine çokça yararı olur
msn adresim gözüküyor yanılmıyorsam ama yinede yazayım isteyen herkes beni msn sine ekliyebilir bilgi almak veya vermek isteyen her kese imkanlarımı sonuna kadar kullanmak çok hoşuma gider bu beni mutlu ediyor bilgi alış verişini insanlığın gelişmesi olarak algılıyorum

hepimizin mutlu yarınlara ulaşması temennisiyle  şimdilik bu kadar.

kafkaskarteli@hotmail.com

not: pimpic arkadaşın yeni üye gibi gözüktüğüne aldanmayın o programlama işini baya aşmış geçimini bu işle sağlıyor ve maddi durumu gayet iyi hatta bu konuda belediyelerle bile çalışma halinde

stlg

Sevgili kartel
Kardeşim verdigin bilgiler için çok teşekkür ederim ,yeni  projelerinde
başarılar dilerim

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

kobrasalar

senin kamera ve ışık uyumsuzluguna şöyle bir çözüm düşündüm şimdi ışıgı verecek ampülü bir çukur aynanıngöbeginde düşün ışıgın tam önünde de kamera kameranın sırtı çukur aynaya bakacak ve bir tümsek ayna bulunacak bu sayede kendi üzerine gelen ışıgı geri yansıtacak
ampülden çıkan ışık :
1 ) çukur aynaya çarpar ve bir cam fanustan kırılarak dışarı çıkacak çıkacak (yinede geri yansıma olur dersen kalın kenarlı mercek özelliği gösteren bir cam fanus kullanabilirsin)
2 ) ampülden çıkan ışık kameranın arkasındaki tümsek aynaya oradan da çukur aynaya devamı madde 1 in aynısı

kamera kabloları tümsek aynayı oturtmak için kullanacagımız desteklerde olacak kamerada çukur aynanın içine oturacak.
  Böylece çukur ayna hareket edince hem kamera hem ışık aynı dogrultuda olacak
  peki ortada kalan ışıksız bölge? Orası bir miktar optik ayarlama (aynalar arası mesafeler odak boyutları vs.) ve ışıgın su içinde havadan daha fazla saçılması
[o yüzden suyun rengi mavidir yani suya giren ışık saçılma gösterir ve kendini oluşturan renklere ayrışır ve bu özelliği ilk önce mavi ışık gösterir frekansından dolayı (gök niye mavi deniz niye mavi anladımda gözlerinin maviligine düştüğümde hissettigim boşluğu anlayamadım kan kırmızı dikenli, GÜLÜM)]

kartel

@kobrasalar
selam ilgin için teşekkürler anlattığın yöntem kullanılabilir bir yöntem lakin iki sorun var biri kamera ve lambayı basınçtan korumak için konulmuş önlerinde duran camın dışarısı karanlık içerisi  aydınlık ben ayna olucam diye tutturmuş olması iki bu anlattığın sistemin uygulamaya geçilmesi baya zor gibi ne bileyim yani ilk sorun malzeme temini sıra dışı malzemeleri bulmak kolay olmuyor zaten farlarla kamerayı yan yana koyacak yer mevcut rovun üstünde
saygılar

argeelektronik

selamlar Kartel
projen çok güzel seni tebrik ederim
benim en çok yapmak istediğim projelerden biride buydu ama işten güçten fırsat bulupta uğraşamadım kamera görüntüsünü iletme konusunda sana yardımcı olurdum ama seninde söylediğin gibi su rf dalgalarının iletimine izin vermiyor aslında görüntü kalitesi biraz düşürülürse ultrasonik dalgalarla iletilebilir ama bun için sıkı bir çalışma gerekli .
pic yazılımı konusunda iş ortağım sana yardımcı oalbilir ben pic lere yeni başladım ama ortağım biliyor .
iyi çalışmalar.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...