Seri Ragulator Analizi ?

Başlatan GaGuLi, 17 Şubat 2016, 22:07:42

GaGuLi

Selamunaleykum herkese hayırlı günler diliyorum. Bu sıralar analog elektronik üzerine çalışmalara başladım diyot. zener.. transistör diye gidiyorum ve bunlar üzerinde uygulamalar analizler deniyorum.

Zener diyot ile transistörün kombin şekline kullanıp bir seri regülatör devresi tasarımına rastladım. Bu devreyi analiz edeyim nasıl çalışıyor diye ama tam anlamıyla başaramadım.

Devre :

Bu devreyi nasıl analiz etmem gerektiği konusunda bana yol göstermenizi rica ediyorum :)

timpati

Alıntı yapılan: GaGuLi - 17 Şubat 2016, 22:07:42
... ve bunlar üzerinde uygulamalar analizler deniyorum.

... devreyi analiz edeyim nasıl çalışıyor diye ama tam anlamıyla başaramadım.

...devreyi nasıl analiz etmem gerektiği konusunda bana yol göstermenizi rica ediyorum :)

"analiz etmek"ten anladığın ne tam olarak?
why mr. anderson, why ?

GaGuLi

İb ic akımlarını Vce gerilimlerini devrenin durumuna göre hesaplayıp devrenin nasıl bir davranış sergilediğini gözlemlemek diyebilirim. Klasik transistor bias devrelerinde bi problem yok iken isin içine zener diyot girince tıkanıyorum nasıl düşünmem gerektiği noktasında.

z

Analiz edecek bir şey yok.

Ve = Vb - 0.6

Hesaplaman gereken tek şey Vb.

[Vc-(Ve+0.6)] / Rb = IRb

Ve/RL=Ie=Ib(1+hfe)

Iz=5...10mA seçilir.

Ib + Iz =IRb

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

GaGuLi

Anladım Bülent Hocam.

Ib + Iz =IRb denklemine kadar problem yok. Anlamadığım husus bu akımın Iz ve Ib kollarına hangi prensibe göre ayrıldığı ? Zener yerine bir direnç olsaydı ohm kanununa göre ayrılır derdim ama zener olunca sanki tüm akım zenerin üstünden akması gerekir böylece Ib=0 olacağından Ic =0 olur vehmine kapılıyorum.

Sorduğum sorular çok basit olabilir belki konulara tam anlamıyla çalışamamdan kaynaklıdır. Siz tecrübeli abilerimden istediğim bana yol göstermeniz bu eksiklerimi gidermem yolunda bana tavsiyede bulunmanız :)

z

Şu soruya cevap ara.

Hangi yük direncinde Vb<Vz olur? (Bir başka deyişle zener yalıtıma geçer)

GaGuLi

Zener yalıtımda ise Iz=0 . Bu maximum yük akımı demek

ILmax = (Vc / Rb) + (Vc-0.6/RL)

Rmin = VE/ILmax --> Vc-0.6-(Irb.Rb) / ILmax

?

z

Üstün körü baktım hata var gibi. Neyse sorun değil.

Zener uçlarındaki voltajın oluşabilmesi için zenerden 5..10mA arasında akır akıtmak gerekir.

Zener akımı 5mA altına inerse regülatör fazla yüklenmiş demektir.

GaGuLi

Alıntı YapTeşekkür ederim bülent hocam. Hatamı bende farkedemedim şuan. Sanırım eski konuları yeniden gözden geçirmem gerekiyor. Zener ve transistöre ayrı ayrı çalıştım anlayamadığım bi nokta olmadı belki gözden kaçan atladığım yerler olmuştur ama bu devrede tıkandım nedense :) çalışmaya devam :)

Devreyi inceledim hocam bir daha anlayamadığım nokta Ib akımının neye göre değiştiği ?

[ IRb = Iz+Ib ]

Vc=20 , Vz=12 , IZmin=21mA, IZmax=76ma, VRb=360 ohm olsun

VRb = 20 - 12 = 8V

IRb= 8/380 = 22.2mA

Bu 22.2 mA 'in ne kadarı zener üzerinden ne kadarı Base üzerinden akar ? Bunu belirleyen etken nedir ? Bunu anlarsam olacak inşallah :)

GaGuLi

Benim ulaşabildiğim son sonuç :
Ie=Ib.(B+1) denklemini Ib=Ie/B+1 Seklinde duzenleyip ilk oncelikle Ve/RL den Ie akımını bulup oradan da Ib yi bulmak.

Yanlışım varsa düzeltin :)

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

GaGuLi

Çok teşekkür ediyorum mehmet hocam tam aradığım tarzda bir site taşlar yerine cuk diye oturdu çok şükür :)