Röle kontak koruma için RC devresi

Başlatan erkan614, 18 Şubat 2016, 16:18:36

erkan614

iyi günler
220VAC de çalışan Röle kontaklarına demeraj akımından zarar görmemesi için NTC dışında nasıl bir koruma elemanı bağlamalıyım
kontaklara paralel rc snubber devresi bağlasam baralel bağladığım bu devre kontaktan geçen seri akımı nasıl dizginler tam anlayamadım
demeraj çeken yük 48v 100w çıkış veren bir smps

Mr_YAMYAM

Sadece uygun değer ve güçte bir KONDANSATÖR.

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

SMPS'in şebeke tarafındaki doğrultucu devresindeki filitre kapasitörün anlık çekeceği akım zaten SMPS içinde dizginlenmiştir.
Dolayısı ile sorun yok görünüyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erkan614

girişi dizginlenmemiş olan yükler için ben kendi röle kontaklarım için nasıl bir önlem alabilirim?
kontağaparalel bir 2.2nF ve 47K 2W direnç ikilisimi koyayım yoksa  bu ikiliyi yüke paralel mi yerleştireyim?
aslında en basit çözüm kontağa seri bir ntc atmak ama ntc kullanmak istemiyorum

z

Bahsettiğin çözümler işe yaramaz. Kontaklara bağlanan RC devreleri vs role devreden çıkarken işe yarar.

Bunun için role uçlarına triac bağlarsın. Önce triacı tetiklersin ve triac devreye girer yük beslenmeye başlanır ardından role enerjilenir triac uçlarını kısa devre ederek triac devreden çıkmış olur.

Yükün enerjisini keseceğin zaman triac sürekli olarak tetiklersin. Role devreden çıkartılır. Ardından triac tetiklemesi kesilerek triac da devreden çıkar.

Bu teknik role kotaklarında sıfır ark anlamına gelir. Ama birazcık maliyeti artırır.

Ya da hatta önce seri direnç bağlarsın. Ardından role ile direnci kısa devre edersin.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: z - 19 Şubat 2016, 10:11:08
Bahsettiğin çözümler işe yaramaz. Kontaklara bağlanan RC devreleri vs role devreden çıkarken işe yarar.

Bunun için role uçlarına triac bağlarsın. Önce triacı tetiklersin ve triac devreye girer yük beslenmeye başlanır ardından role enerjilenir triac uçlarını kısa devre ederek triac devreden çıkmış olur.

Yükün enerjisini keseceğin zaman triac sürekli olarak tetiklersin. Role devreden çıkartılır. Ardından triac tetiklemesi kesilerek triac da devreden çıkar.

Bu teknik role kotaklarında sıfır ark anlamına gelir. Ama birazcık maliyeti artırır.

Ya da hatta önce seri direnç bağlarsın. Ardından role ile direnci kısa devre edersin.
abi neden roe yerine triyak kulan demedin de bukadar dolambaçlı hale getirdin. bu siztemin yalnızca triyak kullanmaya göre bize bir artısı varmıdır.

z

Bahsettiğim teknikte triacın yük akımını sürekli taşıyacak güçte olması gerekmiyor.

Çok yüksek akımların role ile açılıp akapatılmasında role kontakları kısa zamanda bozulur. Traicla bu sorun bertaraf ediliyor.

Eğer yük akımını sürekkli olarak taşıyabilecek triac kullanırsan olur tabiki. Bahsettiğim koruma bayağı pahalı rolelerin korunması için kullanılan bir teknik.

Jarvis

Röle yerine uygun bir triac seçimi işini görür.

ahmet_zxc

teşekkür ederim. böyle bir uygulamanın varlığını bildiğimiz iyi oldu.

arkadaş 48v 100w demiş. bu iş için fazla lüks bir uygulama gibi.

z

erkan614

@z bahsettiğin uygulama güzelmiş ama lüx
işte halihazrıeda röle çıkışına seri 5R NTC bağlayarak işi çözdüğümüzden
maliyeti 0.2$ daha ucuz bir yöntem arıyorum açıkçası
contact portection diye arattığımda rc li çözümler vardı ama demeraj akımını engellemez diye mantıken düşünüyordum
alttaki resimde olan rc çözümü demerajı çözmüyor mesela

z

Bunların hepsi kontağı açılırken korumaya yönelik çözümler. Kapanırken işe yaramazlar.

kayatech

RT 33L012 012VDC 1N/O 16A INRUSH RÖLE ( 20mS-80A)

kullanın olsun bitsin bu kadar uğraştığınıza değmez :)
Otomatik kepenk motorları kontrol kartlarında kullanıyorum. Yıllarca sorunsuz çalışıyor.
Motor dur kalk geri git istediğiniz gibi çalıştırabilirsiniz.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: z - 19 Şubat 2016, 17:51:00
Bunların hepsi kontağı açılırken korumaya yönelik çözümler. Kapanırken işe yaramazlar.
abi kontak kapanırken ark nasıl oluşuyorki? sonuçta akan bir akım yok. belli mesafeden 220v un atlama ihtimali nedir ki?

ciddi bir çalışmayla komut verdikten kaç ms sonra rolenin açtığını ve kapadığını bulsak.

sonrada roleyi zero cross ile açıp kapasak nasıl olur?