utrasonik elek

Başlatan salim ALTIN, 19 Eylül 2005, 12:13:38

KAZIMUGUR

Bunlarda himos yada diğerleri değilde bipolarlar kullanılıyor ve baz devreleri bir kaç kondansatör,trafoya sarılı  2-4 sp,bir kaç dirençten oluşuyor,yük sabit olduğu için frekans kayması çok önemli değil.Sonarlarda aynı frekans dinlendiği için stabilite önemli.benzerleri bazı flaşlarda bile vardır.Saf sinüse çok yakın değerler elde ediliyor,XR ların harmonikleri 4. de başlar.
"Aster arkadaşıma,bende çok memnun oldum.Bilgi götüremediğimiz ve gideceğimiz yerde işe yaramayan bir şey,burada bırakıpta kullanan olmadığı sürece.
Asıl paylaşımı yapanlar site şöyle bir gezilince anlaşılıyor.Bende sizlere teşekkür ederim."

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"merhaba.
resonansı ayarlamak için baya bi hesap yapmak gerekecek galiba. Primerden kontrol değilde sekonder tarafında kontrol yapılsa malzeme bulma problemleri olur heralde ama.
osilasyonu sürekli kılmak için pll i nasıl ayarlıyacaz.
merhaba.
Telefon geldi mesajı yazarken  o nedenle yarım kaldı. devam edeyim.
Tamam primer den de kontrol yapılır sekonderden de. Ama ben bunu illa 60 khz de tetiklemem , gerek te yok. Tank devresini ayarlarım 60 a  ama 4 palste bir desteklerim. fakat nerede destekleyeceğimi tam bilmeliyim. yoksa res. bozulur. Bunun için nasıl bir PLL yaparım.?
Akıma bakarım. hatta akımın yönünü de algılaya bilirim ama hız fazla. Lem kullanayım diyorum  bandı 100 Khz güvenemiyorum. Yüksek frekans trafo yapacağız demekki.
- demişsiniz;
-yük sabit olduğu için frekans kayması çok önemli değil... evet şartlar değişken değil stabil. sürekli hemde. O zaman o kadar çok ta değil problemimiz. Yanlızca tecrübe .....
Bahsettiğiniz devreler konusunda şema olabilse. Malum göz hafızası daha kuvvetli oluyor... :D
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

Bu akşamlık bana müsade. Teşekkür ederim. Çok iyi oldu. Bu akşam mutluyum . Gün boyu beni bekletip te gelmeyen müşterime çok fazla kızmıyorum şimdi.
İş yanlız transdücer bulmaya kaldı. Meret hurdacılarada düşmüyor ki. (sanki ayağımıza dolaşsa tanıyacaz.)  :D  
Geçen gün bir tane vardı. 20 santim gibi. plastik kaynak için kullanılan lambaya benzeyenlerden. Bozukmu sağlammı nerden anlaşılır bilmiyorum. Bu ne dedim. Adam benden iyi biliyor. Makine müh. disi imiş meğer. evet HURDACI...
Evet kapatmadan soralım bilen varsa, bu tip transducer leri kimden ve kaça bulabiliriz türkiyede bilen varmı...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"Bunlarda himos yada diğerleri değilde bipolarlar kullanılıyor ve baz devreleri bir kaç kondansatör,trafoya sarılı  2-4 sp,bir kaç dirençten oluşuyor,yük sabit olduğu için frekans kayması çok önemli değil.Sonarlarda aynı frekans dinlendiği için stabilite önemli.benzerleri bazı flaşlarda bile vardır.Saf sinüse çok yakın değerler elde ediliyor,XR ların harmonikleri 4. de başlar.
."
Tam çıkıyordum takıldım gene. O zaman ilk hareketi verdikten sonra  tetiklemeyi de akım geçişine bağlı olarak resonansta tutuyor öyle mi. Puş-pul ve yarım köprü mü sürücü.? Birde nasıl başlatıyor....
Ben fırına uğramalıyım daha giderken...

passwordc

Ultrasonic Piezo Motorlar oldukça ilginç. Çalış prensipleri ve sürülme teknikleri konusunda size yardımcı olabilir.

http://ndeaa.jpl.nasa.gov/nasa-nde/usm/usm-hp.htm

http://www.cedrat.com/applications/software/doc/ultrasonic_piezo_motor.pdf

http://www.cedrat.com/applications/

salim ALTIN

Merhaba.
@passwordc teşekkürler.
http://www.cedrat.com/hardware/ultrasonic_transducers/fiches/Hielscher_-_Brochure_Industry.pdf
Burada elek te var.
İş şimdi bunun elektronik kontrolüne kaldı. Kontrol ile ilgili uygulama şeması varmı.?

KAZIMUGUR

Pasworddc arkadaşımızın linkleri olayı ortayı çıkarıyor,teşekkür.
Bir transducer için 3 kW gibi güç gözüküyor.
Bir şey daha gözüme takıldı,klasik elekler gibi değilde dört köşeye dört transdücer,nasıl olsa aynı frekansa aynı cevabı verecekler,yay yok,yataklama yok.
Ultrasoundla bir çok şey gördüm ama bu nasıl saklandı hayret.Torna ve planya da katere monte edildiğinde kesme hızlarını %20 kadar arttırıyor.
Bir kaç gün işlerim yoğun,ondan sonra İnşaallah osc ye bakarız.
Birde bunlar yanıp bozulan bir şey değil.Ters bir gerilim bozmak bir yana o zaman çalışıyor.Ancak iki taraftaki iletkenler yada giriş kablolarında bir hata olabilirki onarılır gibime geliyor,yani hurdada bulunabilecek parçalar olabilir.
Biraz büyücek ferit trafolarım var bir kaç deney yapalım,bakalım ne göreceğiz.Belki moslar bile olabilir.
Balığa oltasız bile giderim ama sonarsız gitmem derdim,şimdi başka işe yarayacak :)
Böyle zevkli bir konu için teşekkür.

salim ALTIN

Merhaba.
Ben bir ara duruyorsa alayım hurdacıdakini. Bir servet isteyebilir ama bakarız.
Bakın nasıl eliyormuş.
http://www.mpi-ultrasonics.com/ultrasonic_sieving.html
video ya klikleyin.
Birde 250 watt yeter demiş amcamın biri.
http://www.hielscher.com/ultrasonics/s250l_a.htm
Teknoloji de yok yok.
Ben ne uyduruk işler ile neler hallettiğimi düşünüyorumda. şöförlük öğrenmek için ilk arabamı aldım 62 model opel. arızalandı sanayide yapan anlayan yok. git dediler Uydurukçu burhana...
belkide sanayinin en bilgili ustası. Ne nedir nereden bulunur nerede kullanılır.
Yanlız oltasız bir tek sazan atlar ama onunda tadı yok be hocam.

Bu iş te öyle sanırım. adamlar almış kullanmışlar vede olmuş işte.

passwordc

Gerçi biraz konu dışında ama ses ile cisimleri kaldırdıklarını duymuştum. Makale ve linki aşağıda;

Sesle Havaya Kaldırma
Monterey (Kaliforniya) Denizcilik Okulundan iki fizikçi ses dalgalarıyla cisimleri havaya kaldırabilirler. 6 mm kalınlıkta bir aluminyumdan, diğeri polivinikloründen (PVC) aralarında 10 mm olan iki plaka üzerine iki hoparlör yönelttiler. Ses dalgalarının etkisiyle iki plaka birbirinden uzaklaştırdılar; plakaların birbirini çekmesi giderek azaldı ve sonunda birbirlerini itmeye başladılar. Açıklaması: Plakalar arasındaki uzaklık, gönderilen ses dalgaları arasında frekansı en yüksek olanın dalgaboyunun en az yarısı kadar olunca, ses dalgaları plakalar dik olarak sıçramaya başlarlar. Bu durumda plakalar arasında kalan ses dalgalarının basıncı, plakaların dışında her yöne yayılan ses dalgalarının basıncını aşar ve plakalar birbirinden uzaklaşır. Bu etkiler çok zayıf olmakla birlikte, gelecekte fon gürültüsünün şiddetini ölçmekte ya da mikro-mühendislikte küçük cisimleri hareket ettirmekte kullanılabilecektir.

http://yunus.hacettepe.edu.tr/~abece/bilim/b14.htm

KAZIMUGUR

salim ALTIN

Merhaba.
Bu transducer lerin ana maddesi aleminyum oksit kristali imiş.Küçük tabletler halinde yapılıyorlarmış. İstenilen güce bağlı olarak ard arda eklenerek gerekli sıkılığa kadar sıkıştırarak istenilen yapı oluşturuluyormuş.
Artık her alanda kullanılır olmaya başlamışlar. Mesela dişçiler için kalem şeklinde yapılan ürünler varmış. birde kalıpçılar için taşlama işine yarayanlar. Boya karıştırma için homojenliği sağlamada  (imes te bir alman pazarlıyormuş) kil işlerinde su kil karışımını çöktürmek için, endüstriyel yıkamada, hatta bulaşık makinasında, birde kaplamada.

Kaplama konusunda mesela aleminyum çok hızlı oksitlenir. Aleminyumu kaplamak için ultrasonik titreşimle titreşen bir kaplama maddesi içine aleminyum batırılıyor ve bir anda hani suyun suya batırılan bir cisme tırmanmak ister gibi hafif cidarından yukarıya yükselmesi gibi kaplama malzemeside aleminyuma yapışıp cidarda bir miktar yükseliyor.

Özel atmosferli fırınlarda imal ediliyorlarmış.Metalurji acayip bir konu...

KAZIMUGUR

Eskilerin spiral kavramından nerelere...
Çok güzel bilgiler arkadaşım teşekkür ederim.
Tübitak ında malzemeler üzerine ileri çalışmaları var.Fakat bazı üniversitelerimiz gibi onlarada herkes ulaşamıyor.Sanki bilince ilerleyecek olan kendini kuran millet olmayacak.