utrasonik elek

Başlatan salim ALTIN, 19 Eylül 2005, 12:13:38

salim ALTIN

Merhaba.
30 khz ile 60 khz arasında çalışan  bir osilatöre sahip titreşim üreten bir transducer ile  bildiğimiz elekler benzeri bir ürün ile malzeme eleme işlemi yapılıyormuş.
Yani eleği sallama işini  el yada mekanik sistem ile değilde  eleğin tam ortasına temas eden  bir uç noktası olan bir transducer ve bunu tetikleyen sweep oscilators olarak adlandırılan bir elektronik devre ile yapılıyormuş. Benden  bir dostum böyle bir şey istedi. Bilgisi olan varmı.?
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

SpeedyX

Önceden duymuştum, piezo kristali sanırım, onun büyükleri varmış, nekadar güçlü olur bilmem ama elektrik verince 40khz titreşim yapıyor (titretincede elektrik veriyor) 5-6 tane metal kol saatini taşıyacak güçte(asgari) olduğunu biliyorum. Belki faydası olabilir

KAZIMUGUR

Merhaba,
Salim bey konu ilgimi çekti.
Teknede kullandığım bir ekosounderim var,Simrad EQ 30.İki frekansda
çalışıyor,50/200 kHz,50kHz 45 derece/200kHz 15 derecelik bir koni
şeklinde yayılıyor.40mm çapında-30mm yüksekliğinde bir transduceri var
Yapı aynı balans makinalarındaki gibi,sadece suya karşı yalıtılmış halde.
Su dışında çalıştıklarında pek belli olmuyor ama bir tas yada kovaya
değdirildiğinde/daldırıldığında çıt-çıt sesi gelir.Suda bir hareket olmaz,
su içinde elimi yüzeyine hafifce değdirerek gezdirirsem bir garip titreşim
hissediliyor.Malum sonar aynı zamanda dinleme yaptığı için darbeler sürekli değil.
Bu cihaz 800metre derinliği rahatlıkla ölçüyor,100 metre derinliğe kadar,250 gramlık
bir kurşunu takip ediyor yani hissedilmesede yansımasını bile alabilecek kadar bir enerji yolluyor.Deplasmanı az olunca duyularımız yetersiz kalıyor.
Demekki sizin sistem böyle titreşimlere cevap verebiliyor.
Zaman zaman onarımlarını yaparım,kabloları koparırlar yada izolasyonu bozulur ve okside olur,dikkatli bir şekilde temizleyip,yeni kablo lehimleyip,epoksi reçine ile
tekrar izole ediyorum ön kısmında 2-4 mm kalınlık oluyor ve yıllar geçsede epoksi titreşime rağmen yüzeyi bırakmıyor.
Kusura bakmayın biraz uzun anlattım,uygun transducer bulamazsanız...
AIRMAR technology corp bunlar uzun süre dayanıyor,garmin yada humminbird çok çabuk emisyondan düşüyor.
Sanırım diğer kısımları sizin için sorun olmaz.Gelişmelerden ticaretin izin verdiği  ölçülerde bizide haberdar ederseniz memnun olurum.Saygı ve sevgilerimle.

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"Merhaba,
Teknede kullandığım bir ekosounderim var,Simrad EQ 30.İki frekansda
çalışıyor,50/200 kHz,50kHz
Yapı aynı balans makinalarındaki gibi,

Merhaba.
Benzer bir sistem fakat balast makinasındaki gibi noktasal temas gerekli. Belki hoparlor kullanarak bile yapılabilir. Yinede orjinal bir ürün bulmayı umudediyorum.
Bahsettiğiniz malzemeyi çok fazla incelemedim ama ihtiyaç duyulan mekanik hareketi sağlamaz diye düşünüyorum.
Burada bir mekanik titreşim var. Çünki bildiğimiz elek ile elenecek malzeme, daha kolay olduğu için bu yöntemle elenecek. Cep telefonunun titreşim motoru mantığı ile çalışan mekanik sallayıcılar da var ama aradığım yöntem çok daha iyi.
Bunda titreşim çok hızlı olduğundan örneğin bir malzemeyi yukardan döktüğün anda sanki arada bariyet yok gibi ince kısım anında aşağı dökülüyormuş. Belki buğday elemek için bile kullanılabilir.
Transdüser olarak mıknatıslı mile sahip bir selenoid role var elimde hangi hıza kadar cevap verecek merak ediyorum....
(KAZIMUGUR balığa nerede çıkıyorsunuz)
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

KAZIMUGUR

Merhaba,
Elbette bir mesnet yapınız olacak,transduceriniz oraya sabitlenecek,Diğer
yüzeyiniz bir metal kol yardımıyla titreşimi ileteceğiniz yere uygun şekilde
temas edecek.
Ekosounder yada balans yada tartı makinaları,dışı farklı ama içteki kristal aynı,biraz büyük biraz küçük,gücü buna bağlı.
Taş elekleriyle biraz uğraştım.Büyüklerinde 22kW lık 50+50kg eksantrik olanlarını gördüm,devir 6000 civarı iyi sonuç veriyor ama malzeme yorulması çok hızlı.Birde elenen geçiyor ama kalanın ortamdan uzaklaştırılması çok önemli,verimi düşürüyor.Eğim veriliyor malum.Dönüş yönü ve biraz makanik müdahale fırıncı küreği gibi çalışıyor ve verim artıyor.
Belkide 50kHz lik işaret (düşük frakanslarda kristal iyi cevap vermiyor)daha düşük bir sıklakta anahtarlanıyordur.
Sizin işte biraz daha bilgi olsa...
Eleğe uygulama ortadanmı,alt yandanmı,malzemenin cinsi yapışkanlığı,
elek gözenekleri gibi.
Transducer baryum oksit kristali,son derece sert (feritler gibi) silindirik yapının tabanları gümüş kaplı,lehimler buraya yapılıyor.Gümüşler yok iken
hiç bir nokta iletken değil,bir kondansatör gibi davranıyor,tank devreside buna uyumlu,bazı cihazlarda bu rezonans noktası kaçtımı verim çok hızlı düşüyor.
Şimdi sadece bir kaç kelimeyi yakalayıp çekiştiriyorum,umarım meşgul etmiyorum.50kHz de olsa itip çekme hızlarının değişken yapılabilmesi müthiş etkili olurdu.Osilatör işi baya zor olur ama değerdi.(Kesinlikle harmonik olmaması gerekiyorda shanon ne der bilmem)
(Balık bir hastalık,Kekova-Anamur arası mevsime göre değişiyor,kasım/mart anamur tarafları)

salim ALTIN

Merhaba.
ultrasonik yapıştırma işlerinde kullanılan transducer ler daha iyi olur sanırım.Ama bi bulsam...
Ultrasonik yıkamada kullanılanlardan bulabilirmiyim bakacağim. Önce data sını bulup bakmalıyım. Yapıstırmada olduğu gibi horn yapmak gerekebilir altına. Arkadaşa sorayım bakalım şunun orjinal transducer ini bulabilecekmi. Fakat kare dalga ile sürülmediğini söylüyordu. sweep oscilators den kasıt bu imiş. Bu konuyu henüz bilmiyorum. :D  Bunu da araştırıyorum.
(bilmezmiyim. en son 29 ağu. boğazda çubuklu da  palamut aldım. Bi vakit bulsam ineceğim hemen tekrar)

KAZIMUGUR

Salim bey,kare dalga hususunda tamamen haklısınız.Saf sinüs olmak zorunda,çünkü kristal harmoniklerede cevap veriyor bu işte işimize gelmeyen bir durum.
Yapıştırma cihazlarının eskilerinden bir kaç tane olacaktı yarın bir sorayım atılmadıysa bir işe yarasınlar bari.
Bu konu çok ilgimi çekti,hayret daha önce hiç duymadım,yapıştırma,yıkama evet ama bu etkinin bir elekte kullanılması..
Bisiklet arabalardan çok sonra gelişti sebebi insanların 2 teker üzerinde durulabileceğini düşünmemesi idi,halbuki dönen cisimlerin yörünge değiştirmek istemediğini biliyorlardı ama...

salim ALTIN

merhaba.
ceptelefoncu arkadaşıma gidip 4 tane titreşim motoru aldım. fen da titremiyor hani.
Yanlız bu elek işinde birde problem var. O frekanstaki titreşime uymaları gerekli. Sentetik iyi sonuç verir heralde ama birde metal elekler var. Onlardan çok umutlu  değilim.
Saf sinüs için exar ın bir fonksiyon jen. vardı. o işi görürmü acaba.? bakmam lazım bakalım hangi frekanslarda çalıştırabilirim.

salim ALTIN

merhaba.
exarı buldum. 1khz ile 100khz arası  çalıştırabiliyorum.
http://www.exar.com/products/tan005.pdf
piyasadada olması lazım daha önce almıştım.
Şimdi mesele  transducer i bulup denemeye kaldı sayılır. Exar a bakın. sinüsse sinüs, istemezseniz kare, yok o da kesmedi testere dişi ... o kesin keser zaten.

salim ALTIN

http://www.exar.com/products/xr8038a.pdf

FEATURES
 Low Frequency Drift, 50ppm/°C, Typical
 Simultaneous Sine, Triangle, and Square Wave
Outputs
 Low Sine Wave Distortion - THD  1%
 High FM and Triangle Linearity
 Wide Frequency Range 0.001Hz to 200KHz
 Variable Duty Cycle, 2% to 98%
APPLICATIONS
 Precision Waveform Generation
 Sweep and FM Generation
 Tone Generation
 Instrumentation and Test Equipment Design
 Precision PLL Design

benim elimde olan buymuş.
iş görür heralde. Bununla ne elenir diye sormuştunuz ya. Boya hammadesi imiş.  Elek 60 mikron. partiküllerin büyük olmaması gerekiyormuş.  Şimdi iş transducer ve onunla ilgili kısımda.
Siz konuya benden daha yakınsınız. Transducer in montajı ve sürülmesi konusunda neler söyleyebilirsiniz.?

salim ALTIN

merhaba.
3 yıl önce  amerikadan bir arkadaş için furuno ls4100 getirtmiştik.(210$) Kayıga sabit monte edememiştik tak çıkar kullanmıştık.. çünki hep karaya çekmek mecburiyeti vardı. Derinlik ve su sıcaklığı, hareket hızını filan veriyordu. Fakat ondan faydalanmak kısmet olmadı.
sanırım ultrasonik yıkamaların gücü daha fazladır. Yine türk cinliğim tuttu. Fishfinder e yıkamanın transducer ini taksak diyorum, mesafeyi arttıramazmıyız. hem belki palamutu bile görür. :D

KAZIMUGUR

Merhaba,
Foruma nisan gibi üye olmuşum,sanırım bir linke bakıp çıkmışım,daha sonra göktuğ arkadaşımın önerisiyle geldim,birazcık araya denk gitti.Her forumun kendine göre prensipleri oluyor ve zamanla alışılıyor.Umarım kimseyi rahatsız etmiyorumdur.
Transdücerler 200 metrelik ile 3000 metrelikte çok bir değişiklik göstermiyor,3 katı kadar bir ölçü farkı oluyor.
Fark sürücülerde.Acizane görüşüm xr lar bu işe uygun değil.Sonarlar 12/30 volt çalışma aralıkları var,iç gerilim 10 volt,12 Voltta 1 amper kadar çekiyor(genelde).Transducere uygulanan gerilim ise 200-300Vpp.EQ30 un specifications unda ki değerleri aktarayım,
Output power=500 Watt RMS(4000W PP)-50kHz
Çok eskiler dahil hepsi de push-pull sürücüler kullanıyor ve kendinden denetimli yani tank devresi sarımlarıda aynı nüve üzerinde.1/20-40 gibi sarım oranları oluyor.Pulse lenght 50kHz de 1 milisaniye,tabii bu işin gereği bu,sizin iş sürekli,sürücülerden trafoya sarım çaplarına kadar farklı olmalı diye düşünüyorum.Üstesinden gelinmeyecek bir şey değil.
Titreşimlerin kendini değilde başlama ve bittiğini net hissedebildiğimden yola çıkarak şu aklıma geldi,50 kHz mesela 10-20 kHz ile anahtarlanabilir.Bu da zor bir şey olmadığından deney planına alınabilir.
Elek motorları genelde ağırlık eksenin ortasına(yüklü halde) ve bir mil üzerinden iki tarafa eşit ağırlık prensibi ile yada devirleri sürücüler vasıtası ile senkronlanmış iki motorla yapılıyor,küçüklerde ise ortada tek yatay eksen boyunca çift ağırlıklı motorların direk bağlanması ile oluşuyoy.Bunlar büyücek güçler için.Sizin çerçeve boyutları,toplam ağırlığı ve tabiiki gücü belerleyecek,frekans,olabildiğince hafif olmalı diyor.Rijitliği profil şekilleri sağlayabilir.Büyük eleklerde yayların yönlenmeleride önemli,zıplamayı en iyi deneme yanılma ile buluyordum ama bunun bir algoritması olabileceği kolayca görülüyor.Yayların başlarındaki yatakların açılarının istendiğinde değiştirilip sabitlenecek şekilde mafsallı oluşu başta pratik olur,açı,düşeye göre her iki tarafa 15 derece kadar yeter sanırım.
Bir şeyi baştan denemektense önceki deneylerden istifade edip basamakları atlamak iyi olurdu.Elek boyutları,birim zamandaki malzeme,malzeme içindeki partikül çeşitliliği (agrega),uçuculuğu,yapışkanlığı,nem ki çok önemli,gibi etkiler hakkında birazda olsa bilgimiz varsa daha rahat odaklanırız gibime geliyor.
Yinede uzun lafın kısası işin gerektirdiği büyüklükteki bir eleği anca taşıyan,rahatca yaylandıran yaylar belkide kauçuklar,bu yapı oluşturulduktan sonra birde osc gerisi deney ve yazılarınızdan tahmin ettiğime göre tecrübeleriniz bu işi götürür diyorum.
Bu taransdücer denizaltı yapımıyla uğraşan bir arkadaşa daha lazım gibi,su altında iletişim ultrasoundla oluyor...

salim ALTIN

Merhaba.
Cin lik kısmı şaka idi. Her zaman insan aklına takılır ya hani...
Konu hakkında bilgim yok diye belirtmiştim. Fakat siz de konu hakkında anlatmaya başlayınca dier işlerimi bıraktım ve biraz daha araştırdım.. Henüz net olarak bir fikir ortaya çıkmasada yavaş yavaş bir şekil oluşmaya başladı. . Bulduğum data larda 350Volt pp veya 400 v gibi değerleri gördüm. http://www.parsonicscorp.com/ultrasonics.html
Sürücüleri konusunu yarın artık bir araştırayım.
Siz demişsiniz ki;
Çok eskiler dahil hepsi de push-pull sürücüler kullanıyor ve kendinden denetimli yani tank devresi sarımlarıda aynı nüve üzerinde.1/20-40 gibi sarım oranları oluyor.Pulse lenght 50kHz de 1 milisaniye,tabii bu işin gereği bu,sizin iş sürekli,sürücülerden trafoya sarım çaplarına kadar farklı olmalı diye düşünüyorum.Üstesinden gelinmeyecek bir şey değil.
Bu konuda örnek bir devre veya uygulama notu varmı.?

KAZIMUGUR

Arkadaşım mühendislik malum 8-10 sene,akademik bir ortamda iseniz ehh işte 20 sene.Ben o süreyi aşalı çok oldu.Bizim yıllarımızda sürgülü hesap cetveli(Arito) kursları olurdu şimdi matlab,sadece karekök alan şarjlı bir makinamı sınavlara sokmuyorlardı,74 de.Bilgilerimiz,olmadığı yada dolar taşıyanın hapse girdiği yıllarda yapmak zorunda olduğumuzdandır.Zaman içinde tüm değerlerimizde eskidi,bir çoğu gereksiz oldu,attım gitti,okuldaki lab lambalı idi,ben dışarda TCA830 le amfi yapıyordum,komşum sütyeninde getirmişti almanyadan.
Eski notlarımı hep attım,bir tek elo elektroniklere kıyamadım.1 yıldır forumlara takılıyorum,genç arkadaşlara bazı bir kaç sözümüz oluyor o kadar.Gerisi mercan barbun palamut. :lol:
Bir kaç gün izin ver,çok eskiden Seafearer gibi bir markanın şemaları olacaktı,bulamasam bile osilatörler hala az çok hatırımda bir şeyler yaparız.

salim ALTIN

merhaba.
resonansı ayarlamak için baya bi hesap yapmak gerekecek galiba. Primerden kontrol değilde sekonder tarafında kontrol yapılsa malzeme bulma problemleri olur heralde ama.
osilasyonu sürekli kılmak için pll i nasıl ayarlıyacaz.