Mikro toroide bobin saran mekanizma

Başlatan z, 25 Şubat 2016, 10:54:05

z

Yukarıda 0.7mm kalem ucu ve yanında toroid nüveye sarılmış bobin görüyorsunuz.

Araştırabildiğim kadarıyla klasik toroid sargı makineleri bu boyuttaki nüvelere sarım yapamıyor.

Çok özel bir mekanik tasarım gerekiyor.

Dikiş iğnesine geçilecek teli nakış işleyen insan gibi bu nüveye saracak mekanik tasarıma ihtiyacım var.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gokhangokcen

https://www.youtube.com/watch?v=O9doSB7oJN4

üstad belki bu tarzda bir ürün işini görebilir. Biraz modifiye ederek ya da mantık olarak işine yarayabilir.
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

ipek

hocam Eternet izalasyon trafolarından bir tane otopsi yaptım,pirinç tanesi kadar 3 adet simit halka var kiminde 3 tur kiminde 50 tur var,Allahım,aklıma mukayyet ol.ne yani makinası yoksa çinli hatunlar dedikodu yapar iken kanaviçe gibi nüvemi işliyorlar..

z

Birileri muhakkak makine yapmıştır fakat hangi toroid makinesi imalatçısının makine özelliklerine baksam hep 10 mm civarı toroid çapından başlıyor.

Benim hatun elde dikiş iğnesi ile 100 tane sardı.

dursuncemal

:=

ferit06

@z hocam dikiş iğnesi ile bayağı zor olur hele sarılacak tel uzun ise(fazla tur için tabiki uzun gerekir). Bu iş için ahşap kullan-at çay kaşıkları ile veya sert plastikten mekik yapıp ( iki tarafından biraz çentik atarak) kullanmak daha pratik oluyor.

z

@dursuncemal

Toroid iç çapı küçük olduğu için sorun başlıyor.

@ferit06

Bir foto yada elle çizim varmı? Sert plastikten mekik yapısını kafamda şekillendiremedim.

ferit06

Şu an iş yerindeyim akşam  evde resim çeker yüklerim. Ama basit bir şey,  plastikten yapmak isterseniz toroidin iç çapından biraz daha dar 5cm kadar uzunlukta bir parçanın iki ucuna çentik açıp tel  bu mekiğe sarılacak. Bu şekilde yapınca uzun telin tamamını toroidin içinden geçirme derdinden kurtulunuyor. 

Ben şuradaki tarif ile yapmıştım.
http://s3.dosya.tc/server8/t2yg5l/pratik_devre.pdf.html

HeCToR

Çok basit ekteki resim gibi plastik veya çıta gibi bir malzemenin her iki ucunu ortalı şekilde çatal gibi açın saracağınız telin uzunluğu ne kadarsa bu parçanın çatal kısımlarına sarın sonra delikten geçirerek sarmaya başlayın bütün trafocular bu şekilde sarar makinesi olmayanlar

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

z

Anladım kızların kullandığı mekik. Ama bu nüvenin iç çapı sadece 3mm. Uğraşılsa yapılabilir. 2mm eninde plastiğe jiletle yarık açılabilir.

Fakat elde sarmak istemiyorum.

erkan614

Würth elektronik te vardır bu gün geldiler dünya kadar malzemeleri var

HeCToR

Hocam paranıza kıyın biraz :D kefenin cebi yok verin Eka trafoya sarsinlar para değil :D
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir