trafo sürme süresi "punta kaynak için "

Başlatan ankyra, 29 Şubat 2016, 11:54:14

ankyra

Selamlar.. ufak tefek işler için bir tane punta kaynak makinesi yapıyorum. kullanacağım trafonun primerini kısa sürelerle sürmek istiyorum. sizce nasıl yapabilirim? aşağıdaki video (6. sn) da adam nasıl yapmış acaba? fikirlerinizi öğrenebilir miyim? cevaplar için şimdiden teşekkürler.

https://www.youtube.com/watch?v=iLQPeunfoa4

Salih

Kontaktör sesi gelmediğine göre büyük ihtimal,
trafonun primer girişine SSR bağlamıştır.
SSR'yi bir zaman röle ile kontrol etmiştir.

necati

Trafonuz guclu olacak
saykıl sayısı ve faz kontrolu olacak
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

ankyra

@Salih
kontaktör sesi geliyor dişye düşünmüştüm ben. bi ses duyuyorum çünkü. zaman rölesi bu kadar kısa sürelerde zamanlama yapabilir mi?

@necati
saykıl sayısı ve faz kontrolü yok.

ankyra

şöyle yapsam, mikrodenetleyici çıkışına röle ve kontaktör bağlasam... iki tane mekanik anahtar hoşuma gitmiyo.

ya da mikrodenetleyici çıkışına  triyak onla da kontaktör çektirsem. ( 0,01 sn çözünürlük olur, yeter de artar bile...) ... optpkuplör mü kullanmalıyım? nasıl sürmeliyim triyakı?
ya da kontaktörsüz olur mu acaba? yaklaşık 1kva lık trafo sürülecek.

ipek

trafonun çıkışını kontrol etsen daha iyi olur düşüncesindeyim,trafo sekonder tarafı nüveyi doyuma ulaştırmak için geçen sürede dünyanın akımını ister,bu tür uygulamalarda tristör hep bir 1:1 trafo ile testere dişi formunda on off yapılıyor diye duymuştum..

tunayk

Pratikte Punta kaynağında sekonder kontrol olmaz. Olması için zorlarsanız gereksiz yere çok büyük yarıiletken kullanmalı ve trafo voltajınızı yüksek tutmalısınız.  Yapmanız gereken primer tarafta açı kontrolü yapmak.  Tetikleme açısı değeri akım şiddetini belirler.  Kaynak süresi çoğu kez 40 - 200ms arasında sürer. BU şekildeki bir kontrolü kontaktörle veya anahtarla yapamazsınız. Kontaktörle 0.01sn de kumanda hayalden öteye değil. En iyi haliyle 100ms'yi bulabiliyor açma / kapama süresi.  Daha önemlisi, sizin kontaktörü kapattığınız anda gerilimin değeri ne olacak belirsiz. Bazen tam tepe değerde yakalarsınız bazen 0 değerde.  Bu da bazen aşırı erimeye neden olur bazen de kaynak olmamaya.
Tristör ile açı kontrolü yapılarak bu sorun ortadan kalkmış oluyor.  Süre değeri de uygun tetikleme başladıktan sonra sayıldığı için, her yapılan kaynak aynı kalitede olur.

DEno_12

Alıntı yapılan: tunayk - 29 Şubat 2016, 23:55:54
Pratikte Punta kaynağında sekonder kontrol olmaz. Olması için zorlarsanız gereksiz yere çok büyük yarıiletken kullanmalı ve trafo voltajınızı yüksek tutmalısınız.  Yapmanız gereken primer tarafta açı kontrolü yapmak.  Tetikleme açısı değeri akım şiddetini belirler.  Kaynak süresi çoğu kez 40 - 200ms arasında sürer. BU şekildeki bir kontrolü kontaktörle veya anahtarla yapamazsınız. Kontaktörle 0.01sn de kumanda hayalden öteye değil. En iyi haliyle 100ms'yi bulabiliyor açma / kapama süresi.  Daha önemlisi, sizin kontaktörü kapattığınız anda gerilimin değeri ne olacak belirsiz. Bazen tam tepe değerde yakalarsınız bazen 0 değerde.  Bu da bazen aşırı erimeye neden olur bazen de kaynak olmamaya.
Tristör ile açı kontrolü yapılarak bu sorun ortadan kalkmış oluyor.  Süre değeri de uygun tetikleme başladıktan sonra sayıldığı için, her yapılan kaynak aynı kalitede olur.

Yani bu şekilde çalışır mı hocam?
http://microcontrollerslab.com/ac-power-control-with-thyristor-using-pic/

tunayk

Evet tam olarak bu şekilde.  Sıfır geçişten sonraki gecikme faz açısı oluyor.  İstediğiniz akım şiddeti bunun ile ters olarak ayarlanır .  Pratik olarak 1-9ms arası bir gecikme hakkınız var.  Bunun anlamı 10ms olan 50Hz lik sinüs sinyalinin yarım alternansı içinde tetikleme yapmalısınız. Düşük gecikme tristörün saykıl boyunca iletimde olmasını sağlar.

ankyra

DEno_12

Alıntı yapılan: ankyra - 01 Mart 2016, 15:03:19
tam aradığım devre bu sanırım? öyle değil mi?

teşekkürler...

Sonuçları paylaşırsanız konu için güzel olur. İyi çalışmalar.

dursuncemal

kafa karistirmak gibi olmasin ama bu isin kondanstor ile yapildiginida duymustum.
:=

ankyra

Alıntı yapılan: dursuncemal - 01 Mart 2016, 18:20:31
kafa karistirmak gibi olmasin ama bu isin kondanstor ile yapildiginida duymustum.
trafolu olan daha konforlu ve kullanım alanı geniş, kondansatörlü olan çok kısa puntalama süresi ve ince malzeme ile kullanılabiliyor.

z

Trafolu olanlarda puntalanacak nesnelerin iki çene arasında olması gerekmiyormu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ankyra

Alıntı yapılan: z - 01 Mart 2016, 19:41:09
Trafolu olanlarda puntalanacak nesnelerin iki çene arasında olması gerekmiyormu?
Genellikle öyle, ancak pil punta yapılırken mecbur iki elektrod da aynı yüzeyden uygulanıyor. Puntalanacak sac işleniyor bazen. Akımın çoğunun kaynak noktalarına yönlendirilmesi için  saca nokta konup pile temas yüzeyi azaltılır ve atılan iki nokta arasına boyuna kesik atılıyor. Sağdaki resimde bahsettiğim sac puntalanmış.

http://sub-c-cell-size.rambobattery.com/resources/sub-c-cell-web-pics_0006-640x480-mod.JPG