Eclipse mi, CodeBlocks mu?

Başlatan kutahyaspor, 02 Mart 2016, 18:47:21

kutahyaspor

öğrenme amaçlı atmel kurcalıyorum. gördüm ki Linux üzerinde Armel Studio'nun son versiyonları çalışmıyor. Eclipse veya CodeBlocks programları ile C/C++ kodlayarak programcı üzerinden kodları sorunsuzca gönderiyorum. acemi gözüyle ikisi de birbirine benziyor. hangi program ile devam etmeli ya da Linux tabanlı tavsiye edebileceğiniz daha iyi IDE var mıdır?

kutahyaspor

Barış hocam sitenizi ilgi ile takip ediyorum. verdiğiniz linklerde linux için kurulumlardan/paketlerden filan bahsedilmiş, özellikle cihazı tanıtma kısmında epey uğraşarak o kısımları geçtim. sadece en iyi IDE hangisi ise ona yoğunlaşmak için tecrübeli arkadaşların fikirlerini öğrenmek istedim.

edit: ilgilenen olmadığı için konuyu hortlatmak yerine edit ile devam ediyorum.
Eclipse ve CodeBlocks ikisini de deniyorum. Ubuntu kullanıcısı olarak üzülerek söylüyorum ki ikisini toplasan bir Atmel Studio etmiyor ne yazıkki. sorunun birini çözüyorsun başkası çıkıyor karşına. CodeBlocks'da Ctrl+C kısayolu kopyalama yerine, seçili satırı "yorum satırı" yapıyor, çok garipsedim. kopyala/kes/yapıştır komutlarına kısayol atanmamış, ayarlardan hallettim. her ikisinde de otomatik kod tamamlama çok ilkel. aynı kodlarla üretilen hex dosyası boyutları da farklı. en küçük boyut Atmel Studio'da, sonra Eclipse ve ardından CodeBlocks geliyor. compiler optimizasyonundan ayar çekince boyut küçülüyor fakat hex dosyası çalışmıyor. CodeBlocks'un linux versiyonu daha güncel olduğu için şimdilik onunla devam ediyorum. sorunlar çözülmez bir hal alır veya çok uzun kod yazıp çip boyutunu aşacak gibi olursam Atmel Studio kullanırım.

edit2:dosya boyutu sıralaması bazen değişiyor. şöyleki; attiny2313 için basit bir led yakma programının hex dosyası boyutu;
atmel studio: 136 kb
eclipse: 128 kb
codeblocks: 330 kb

ucu ucuna sığacak projeler için derleyici ayarlarını kurcalamak lazım. o tür proje yazmaya seviyesine gelince belki de sorunları çözmüş olurum ve bu yazdıklarım bana komik bile gelebilir.

yeni ipuçları yakalarsam not almaya devam ederim.