STM32F030F4 - STlink problem

Başlatan z, 03 Mart 2016, 12:18:21

z

2..3 saattir karta program yüklemede sorun yaşıyorum. Bazen yükleniyor bazen yüklenmiyor yüklenince debug ederken debug programdan çıkıyor.

STlink cihazına problem buluyor bulmuyor, inter command error veriyor vermiyor. Çıldıracağım.

Kartı alkolle yıkadım. Çip bacaklarındaki lehimleri tek tek tazeledim.  İki farklı STLink cihazı kullandım. Yok da yok.

Scop probu işi çözüyor. Geçmişte benzer problemi STM32F103C8 de de yaşamıştım.

https://www.youtube.com/watch?v=9x8CFNTeWUE&feature=youtu.be
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yldzelektronik

Benzeri şeylerle ben de boğuşmuştum bu mcu ile.Ben lehim tazeleyip, ilgili direnci (boot0 pinindeki), vdda kapasitesini vs yenileyip aşmıştım.

Hatta ben adetlice aliexpressten almıştım ve patates çıktı sanmıştım.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

hgs

SWD için gereken dirençler var. Onlar hedef devrede yoksa harici olarak ekleyin.

mesaj birleştirme:: 03 Mart 2016, 14:51:57

swclk 10k pulldown

z

Clk ve DIO da dirençlerim var. (Eklemiştim)

Bir zamanlar emaye tellerle kendim bir kart yapmıştım onda bu sorun yoktu.

hgs

Programlayıcı ile devre arasında kullandıgınız kabloları kontrol edebilirmisiniz, degiştirebilirmisiniz. Kabloların sorun çıkardıgı çok oluyor.

z

Sorun çıkınca STM32F103 kiti ile denemiştim ve sorun çıkmadı.

z

Clk vd DIO pinlerinden GND'ye 22pf kapasitörler attım sorun düzeldi.

İnatçı kartlarda denenebilir.

Elektroemre

Hocam MCU'ya yakın beslemede 100nF yada başka kapasite var mı kartın altında? Üstte göremedimde.

z

Regülatör çıkışına 1 tane atmışlar.

Yalnız şimdi böyle deyince kapasiteyi kontrol ederken ben bir eşeklik yaptığımı farkettim.

VDDA pini 3.3v'a bağlı değilmiş ve programlarken de bu pin boşta idi.

Elektroemre

Minik canavar 48Mhz de çalıştığı için 100n nun 2-3mm kadar yakında olması daha iyi olur gibi geliyor bana.