Çizgi izleyen robot en iyi verimin alınması için ölçüler

Başlatan mustafabat, 04 Mart 2016, 13:53:17

mustafabat

Merhaba arkadaşlar çizgi izleyen robot için çalışıyoruz. Programda iyi bir ilerleme kaydettik. Ancak robot ölçüleri ile ilgili net bir fikir sahibi olamadık. En verimli performans için ölçüler ne olmalı bilgisi olan paylaşabilir mi?

Teşekkürler

selimkoc

meb bu sene 120x160 mm ölçülerini sınır koymuş. Yükseklik en fazla 50mm.

mustafabat

Çizgi izleyende robotun uzun veya geniş olması performansı nasıl etkiler

selimkoc

yola sığacak kadar uzun olursa sensörler önce gördüğünden motorların tepkileri daha iyi olur. Geniş olursa dönüşleri daha iyi yapar.

mustafabat

Daha önce çizgi izleyen tecrübesi olan arkadaşlardan yorum bekliyorum

LukeSkywalker

En iyi ölçü diye birsey yok. Bu tamamen sizin kullandiginiz motorlara, tekerleklere, sensörlere , agirliga ve yazilima bagli. Denemeler yaparak kendinize gore uygun boyutlari bulmalisiniz.

X-Fi

Siz en iyisi robotunuzu 273cm³ (0x111) boyutlarında tasarlayın. Nedenini soran olursa moleküllerin hareketsiz kaldığı evrenin en soğuk noktası "mutlak sıfır" sıcaklık değerini referans aldığınızı söylersiniz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

mustafabat

Bugün uzun ve kisa gövde üzerinde aynı yazılımı denedim. Kisa olan kasada ROBOT daha kararlı çalıştı. Şöyle bi sonuç çıkardım ROBOT uzunluğu işlemcinin algılama hızı ile uyumlu olması gerekiyor .