Tenda D301 modem HDD paylaşım

Başlatan CaFFeiNe, 04 Mart 2016, 15:20:13

CaFFeiNe

Merhaba

Arşivimin olduğu HDD'yi ağdaki bilgisayar/telefon/tablete paylaştırmak için Tenda D301 modem aldım ama bir türlü beceremedim, ağ konularında tecrübeli arkadaşların yardımını bekliyorum, yaptıklarım şunlar;

öncelikle elimde ucunda internet olan (yani adsl modemden çıkan) ethernet kablosu var ve bu modemin adresi 192.168.2.1

yeni aldığım modemi bilgisayara takıp 192.168.1.1 adresinden ayarlarına girdim, köprü moduna geçirdim böylece 4 nolu portuna yukarıda bahsettiğim ucunda internet olan kabloyu takınca internete girebiliyorum (otomatik olarak bir IP atanıyor mesela 192.168.2.115 gibi)
modem ayarlarından HDD kısmında kullanıcı adı parola vs. ayarladım ev dizini "usb1_1/caffeine" yazıyor, ama nerden nasıl bağlanacağım bilmiyorum

başlat-çalıştır kısmına \\192.168.1.1\usb1_1\caffeine yazıyorum ama böyle bir konumu bulamıyor, \\192.168.2.1\usb1_1\caffeine yapıyorum yine olmuyor

एक होना

modem içerisinde UpNp modu açık olmalı.
medya diye bir bölüm varsa onu da açmak gerek.

HDD usb ile bağlıyorsan USB aygıtlarından tanıtman gerek.

mesaj birleştirme:: 04 Mart 2016, 15:32:42

telefon yada tabletden dosyalarım bölümüne gelip ayarlardan yakın cihazları tara dediğinde network e bağlı cihazları gösterir.

CaFFeiNe

fabrika ayarlarına döndüm, aşağıdaki resimdeki gibi ethernet kablosu üzerinden köprü yapıyorum

WAN bilgilerine bakınca aşağıdaki gibi görünüyor bu şekilde internete köprüleme şeklinde normal giriyor, IP adresini otomatik olarak 192.168.2.xx şeklinde alıyor yani IP adresini bu modemin 4. portuna bağladığım (gerçekten internete çıkan modem) modem veriyor onun adresi 192.168.2.1

bu durumda tekrar modem ayarlarını kurcalamak istersem IP adresini elle ayarlayıp 192.168.1.xx şeklinde ancak ozaman 192.168.1.1 adresine girip modem ayarlarına bakabiliyorum

UPnP ayarlarına girince aşağıdaki gibi etkin NAT'a sahip canlı WAN diyor ne demekse artık

NAT ayarlarına girince yine yönlendirilmiş WAN filan diyor

buda depolama kısmında yaptığım ayar

NAT ile ilgilimidir nedir? NAT nedir onuda bilmiyorum ya bir türlü olmadı işte

apple ürünü time capsule veya airport extreme gibi bişey olsaydı şimdiye on kere halletmiştim heralde :)

mesaj birleştirme:: 04 Mart 2016, 17:04:44

yoksa sadece adsl modem olarak kullanıp o şekilde mi HDD paylaşımı olacak?

eğer öyleyse durum vahim evime halihazırda gelen bir ethernet kablosu var (internet olan), köprüleme ile yapmak zorundayım bu işi

doğru düzgün bir danışma hattı filanda yokki meretin