Abu sabuk delik çapı için matkap

Başlatan z, 12 Mart 2016, 14:57:49

z

Çok sık olarak abuk sabuk çap değerlerinde delik delme ihtiyacım oluyor.

Mesela bir gün 10.7mm bir başka gün 8.4 mm gibi.

0.1mm toleransım oluyor.

Farklı delik  çaplarından dolayı küsüratlı matkap çaplarının tamamını satın almak servete mal olur.

Deliğı 1..2 mm kalınlığında saç vs yi delecek olsam sorun değil konik genişletme aparatı kullanıyorum. Fakat 10mm gibi kalın parçalar hep  sorun oluyor.

Şu anda deliği standart çapta matkaplarla delip ardından eğe ve zımpara ile çalışıyorum fakat bu çok zaman alıyor ve çoğu zaman toleransı tutturamıyorum.

3...12 mm aralığında delikler için kullanabileceğim çapını hassas ayarlayabileceğim özel aparatlar arıyorum.

Torna ve frezeler için çapı değiştirilebilir delme aparatları var fakat bunların çapları fazla büyük.

Önereceğiniz bir aparat varmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ustura

Merhaba z hocam,

işinizi görecek aparat rayba olsa gerek.

özellikle ayarlı olanlar işinizi görebilir.

biz muhtelif çap büyütme ve delik içi temizlemekte kullanıyoruz..

Tagli

6 mm'ye kadar bu takım işini görebilir. Ucuz olmamakla birlikte aşırı pahalı da değil. O çapta ayarlanabilir bir aparat bulabileceğini pek sanmıyorum.

Elinde CNC freze varsa belki örneğin 7.5 çapta deliği delip sonra çok ufak bir freze ile 7.8 gibi bir ölçüye getirebilirsin ama pek pratik bir yöntem olmaz.
Gökçe Tağlıoğlu

malpaslan1979

DaRt

Hocam kalıpçılık yaptığım dönemde çeşit çeşit kesici takım, matkap, uç vs gördüm ancak ayarlı matkap görmedim. Şu olabilir ucuz olmamakla beraber ayarlı raybalar var. Siz 9 mm delik açıp 0,1 kademelerle 10 mm çapa kadar istediğiniz çapta delik işleyebilirsiniz. Ancak yinede 9 adet almanız gerekir bundan. Eski ustalar matkabı bileyerek 9 matkabı 9,6 delecek şekilde ayarlıyorlardı ama kalmadı öyleleri.

muhittin_kaplan

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

gumush

http://www.bosch-pt.com/tr/tr/accocs/Aksesuar/2477091/metal-matkap-ucu-setleri-hss-g-din-338/

Ben bunu almistim. 0.5'li araliklar simdilik isimi goruyor. Bunun disinda aralikli rakamlari klavuz cekmek icin kullaniyorum. Ama ondada klavuz setim oldugundan icinden uygun degerler cikmisti.

Ama hassas delik delmek icin matkap uclari yeterli olmayacaktir. Metal uzerine actigim deliklerde gordugum. Elimde bir pin var. 6.2mm bu punta-4-6-6.2 ( toplamda 4 uc )  uclar ile actigim delik icinde tam uymuyor. Gercekten hassas delik acmak icin rayba kullanmak gerekiyor. Ancak 7-8mm'den asagisi icin ayarlanabilir rayba bulunabilir mi emin degilim.

Hikmet Gumus  izmir