siemens v90 servo

Başlatan frederic, 12 Mart 2016, 15:09:33

frederic

Merhaba, siemens v90 servo sistemi s71200 ile pulse modunda kontrol ediyorum. Yalnız hali ile elektrik gidip geldiğinde sistemin hangi pozisyonda olduğunu bilmediğimden her defasında sisteme home yaptırıyorum.

Bunu aşmak için nasıl bir yolz izleyebilirim sizce? Servo hangi pozisyonda kaldıysa bu bilgiyi bana feedback olarak geri veremezmi?

Bu bilgi için sürücü pto çıkışlarını kullanıp hesap kitap yapıp PLC hafızasınamı kaydetmeliyim çözüm olarak, yada başka pratik bir yöntem varmıdır ?

tekosis

potansiyometrik bir algılayıcı ile pozisyon kontrolü yapılabilmesi lazım.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

engerex

Çok turlu enkodera sahipse referansa gerek kalmaz.

esensoy

absolute encoder kullanmalısınız,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

alexsi

Mikrodenetleyicilerde enerji kesintsini algilama yapilip aktuel pozisyonu kalici hafizaya kaydediliyor plclerdede boyle birsey yapiliyordur enerji geldiginde aktuel degeri kalici  hafizadan bir registere okursunuz.
http://www.kontrolarge.com/ Bildiklerimiz öğrendiklerimiz kadardır. Ya bilmediklerimiz ..?

esensoy

Alıntı yapılan: alexsi - 12 Mart 2016, 22:53:56
Mikrodenetleyicilerde enerji kesintsini algilama yapilip aktuel pozisyonu kalici hafizaya kaydediliyor plclerdede boyle birsey yapiliyordur enerji geldiginde aktuel degeri kalici  hafizadan bir registere okursunuz.
Biri ya da  bir şey gelip motor miline bağlı mekanik sistemi hareket ettirebilir,
CNC makinelerde bu iş pilli absolute encoder lar ile yapılır,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

frederic

Hocam şimdi v90 model servoların absolute encoderli modelleri de var. Okuduğum kadarı ile bu tip servolara 0 noktasını sürücü üzerinden manuel olarak tanıtıyorsunuz.

Benim takıldığım nokta ise şurası, bu servo üzerinde haberleşme yok, pulse modunda çalışıyor bu yüzden. Misal diyelim ki PLC den 500 pulse verip pozisyona git dedik, fakat 200pulse verdikten sonra enerji kesildi. Hali ile plc tekrar 500 pulse vericek ve pozisyon hatası oluşacak. Bu absolute servoların sihiri nerede saklı acaba mantığı nedir bu olayın ?

engerex

O zaman sana sihir gerekli. Haberleşme yok. Elektrik gitti bunu algıladın peki Servo hataya geçti nasıl fark edeceksin? Servo ready pini yok mu bu sürücünün?

ustura

Alıntı yapılan: engerex - 12 Mart 2016, 19:36:33
Çok turlu enkodera sahipse referansa gerek kalmaz.
sayın @engerex işaret ettiği gibi problemin çözümü  "MULTITURN ABSOLUTE ENCODER" kullanmaktır.

Örneğin 25 bitlik çokturlu mutlak enkoder, 1 turda 13bit mutlak enkoder çıkışı ile 12 bit (4096 tur) dönüş çıkışı verir.

Ve optik-mekanik bir sistem olduğundan enerji kesildiğinde bile pozisyon bilgisi her daim günceldir..