Dekoratif yumurta boyama yazıcısı

Başlatan z, 13 Mart 2016, 02:37:05

gumush

Alıntı yapılan: z - 14 Mart 2016, 12:54:54
Tamam kumaş benzeri malzemeler aşağı yukarı esner ama kalemii sağa ve sola döndüren motor kumaş ille hareketi aktaramaz.

İlk videomdaki sorunu anladım. Yuurtayı döndüren motor ile kalemı döndüren motor eksenlerini aynı yapmıştım. Halbuki çok basit bir mantık hatası. eksebler kaçık olacak ki yumurta yüzeyi daire yayı olsun.

Haklisiniz , onu dusunmemisim o zaman tercih hakkimi silikon hortumdan yana kullaniyorum. 1-2cm lik kismi kesip aciyoruz hem esneyen hemde hareteki aktarabilen bir kisim oluyor.
Hikmet Gumus  izmir

z

Egg-Bot marka yazıcı bu konuda ün salmış olan bir marka.

Yumurtaya baskı yapmak basit gibi görünüyor. Fakat gıcık bir iş.

Yumurtanın eğrisel yüzeyine dairesel hareket yapan kalem ile yazı yazabilmek için kalemin yaptığı daireselliğin çapı ile yumurta çapını eşleştirmek gerekiyor. Bunu da kalemi döndüren motorun
Makineye bağlandığı yerdeki vidaları gevşetip motoru yukarı yada aşağıya kaydırıp vidaları sıkmak gerekiyor.

Yukarıdaki ayarı bir kez yapıp değişik yumurtalara baskı yapmak bazı desenlerde belirgin estetik hatalara neden olur.

Çok titiz ayar yapmak ise çok zaman alır. Öyle bir desen seçersin ki bu ayarda yapılan en küçük  hatada elde edilen baskı sonucunda hata çok belirgin olur.

Bu da beceriksiz müşterilerin makineye mok atmak için ellerine fırsat vermek demek.

Makinede farklı bir mantık uygulayacağım. Oldu oldu olmadı projeyi rafa kaldırırım.

Kafamdaki yapıda yumurtayı makineye takıp ardından fotoğraf çekmek var. Fotoyu PCye verdiğimde eğrlik çapını hesaplayıp eğriselliği 2 eksen motoruna birden müdahale ederek tolere etmek.

-------------

@Klein hocam inkjet kafa ve mürekebin kuruması vs gözümde büyüyen konular. Çok para da harcamak istemem.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com