Dekoratif yumurta boyama yazıcısı

Başlatan z, 13 Mart 2016, 02:37:05

z

Yumurtayı dekoratif olarak boyayacak yazıcı yapmaya başladım.

Fakat tavuğun dötü ile ilgili bir problem var.

https://youtu.be/gG2QcVbrOw4
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

irdal

hahahahahhaha :D peki z hocam böyle bir proje nereden aklınıza geldi :D

z

Gavur yapmış satıyor. Ben de bir sipariş aldım. Zaten çoktandır yapmak istiyordurm.

irdal

paskalya için sanırım :) Eğlenceli bir projeye benziyor, ilgi ile takip ederim

hgs

Yumurta çaplarının sabit olduğu kesin bir bilgimidir ?

z

Tek yumurtadan konuşuyorsak, aslında çap çok da değişken değil. Videoda biraz komiklik yaptım. Bir yumurtanın farklı noktalardan ölçülen çapı çok değişmiyor. Sorun yumurtayı merkezlemede. Videodaki sorun yumurta çapının değişim göstermesinden ziyade merkezleme probleminden kaynaklanıyor.

Yumurtayı merkezinden döndürmek gerçekten çok zormuş.

z

Orjinal Egg-Bot makinesi olan üye varmı?

Kalemi tutan kol ile kalemi sağa sola döndüren kola bağlı L demir parça arasında esnek beyaz bir madde var. Bunun hakkında sorularım olacaktı.

Aşağıdaki videoda 3.17 de bu parça görünüyor. İki kol arasında esnek hareket iletici olduğu anlaşılıyor. Lastik olmadığı kesin. Sanki 1mm kalınlığında bir plastik parça enlemesine maket bıçağı ile çizilip buradan haeket etmesi sağlanmış gibi.

Sıradan bir plastik levha ile bunu yapsam 50 bilemediniz 100 hareketten sonra kesim yerinden kopar.

https://www.youtube.com/watch?v=3zsbW9qmZk4

CaFFeiNe

hocam oraya minik bir menteşe koysanız parça kendi ve kalemin ağırlığıyla aşağıya iniyor servo ile yukarı kalkıyor zaten

z

Çok küçük boşluklu menteşe bulmak zor.

Neyse jilet kullandım güzel oldu..

kayatech

İki parça birbirine çelik levha ile tutturulmuş sanırım. Genelde kullanılan bir yöntem. En kötü ihtimal ile mobilyacılarda küçük takı kutuları için satılan minik menteşe takılabilir. Çekme yay ile aşağı ana direğe doğru çekebilir. En sağlıklısı da bu olurdu sanırım.
EK: Bu iş mürekkep püskürtmeli yazıcı ile yapılamazmıydı acaba diye de düşünmeden edemedim açıkcası. Kağıt motoru direk yumurtaya bağlanabilir. Kağıt yerine yumurta döner. Mürekkep açılı alanda ne nasıl çıkar ? Uzama yapar mı ? Gerçi bir iki defa deneme yapıp sonra bir kalıp içine çizim yapılabilir yada çizimi bu kalıba göre ayarlayacak küçük bir program yapılabilir. Merkezden sağ veya sola doğru açıyı değiştirir mesela.

gumush

Mentese kullanilabilir olmakla birlikte silikon plakalari bunun icin cok kullaniyorlar. Fiberli bantlarda bu is icin kullanilabilir , boylece ucuz ve pratik sekilde yenilenebilir.

Ucaklarda kontrol yuzeylerinin menteseleri ( hinge ) bu is icin uygun olabilir. Ancak temini pratik olmayabilir isterseniz onlardan gonderebilirim. ( Gerci ufacik sey icin kargo odemek mantikli olmayabilir )

Ama benim gorusum bu kismi bir kumas parcasindan yapmaniz , boylece hem dayanikli hem ucuz olacaktir.

Hikmet Gumus  izmir

z

Tamam kumaş benzeri malzemeler aşağı yukarı esner ama kalemii sağa ve sola döndüren motor kumaş ille hareketi aktaramaz.

İlk videomdaki sorunu anladım. Yuurtayı döndüren motor ile kalemı döndüren motor eksenlerini aynı yapmıştım. Halbuki çok basit bir mantık hatası. eksebler kaçık olacak ki yumurta yüzeyi daire yayı olsun.

zenze

z nin esprili yaklaşımına binaen aklıma geldi.  Yıllarca süren  teknolojik gelişim sonunda bir ton mekanik  ve elektronikle geldiğimiz noktada , yumurtayı nasıl çevirebileceğimizi ,tavuğun bu konuda hatalı üretim yaptığını düşünüyoruz ama tavuk ; Bizim boyamak için kafa patlattığımız bu işi götüyle yapıyor.

Aslında renkli de yapıyor.

Klein

Alıntı yapılan: zenze - 14 Mart 2016, 14:22:08
Bizim boyamak için kafa patlattığımız bu işi götüyle yapıyor.

;D ;D ;D

@z Hocam  kalem yerine inkjet kullanmayı düşündün mü hiç?

engerex

Yaylanma için 1mm den ince yay (şim)  çeliği kullanabilirsin. Hani metrelerin içindeki siyah spiral malzeme. Düzü de var tabiki.