yumuşak tonda sinus uretmek

Başlatan sinus, 13 Mart 2016, 23:17:43

sinus

mcu nun pinine bağlı hoparlörde;

1. durumda buzzer tonunda ses (pwm sinyali)
2. durum için videodaki gibi yumuşak tonda sinus sinyali oluşturmak istiyorum.

sinusu pwm ile oluşturmak mümkün fakat, mcu'da DMA yok. bu işi mümkün olduğunca işlemciyi meşgul etmeden yapmam gerek.

bu işi mümkünse tek pin kullanarak nasıl yaparım? / yapılabilir mi?

https://www.youtube.com/watch?v=dDvIbLB8RY0

tekosis

mcu ile bir LC osilatör tetiklenip sonra osilatörün sönümlenmesi ile bu yumuşak tonlama yakalanabilir sanırım.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

sinus

hoparlörün içerisindeki bobin kullanılabilir mi?

kondansatörü kutupsuz 1uf kullansak;
düşük frekansları elde etmek için yüksek bobin değeri gerekiyor.

ferrit nüveliler olur mu bilmiyorum.

tekosis

o şekilde olacağını sanmıyorum ama denemek lazım. bu L-C tank devresini basit bir amlifikatöre girip çıkışı öyle almak daha sağlıklı olur. aksi taktirde direk hoparlörin bobinini kullanmaya kalkarsan sönüm süresi çok kısa olabilir.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

OG

MCU pinine direk hoparlor ile zor,

olabildiğince yüksek frekans ile PWM + düşük değerlikli RC filtre (pwm frekansı yüksek olunca RC değerleri düşük olabilir) +  buffer + hoparlor
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

pwmden sonra mosfet ile doğrudan hoparlör sürülür. RC Kullanılmaz.

Ses frekans amplifikatörü girişine bağlanacak ise RC kullanılır

OG

Alıntı yapılan: t2 - 15 Mart 2016, 09:16:07
pwmden sonra mosfet ile doğrudan hoparlör sürülür. RC Kullanılmaz.

Ses frekans amplifikatörü girişine bağlanacak ise RC kullanılır
Sinusu bozar hemde şiddetli şekilde.

Önce temiz sinus elde edilip sonra A sınıfı amplifikator gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

Bozmuyor. Denedim. PWM frekansı biraz yüksek seçilir.    Hoparlörden ortalama değer(sinüs) duyulur.  Skopla bakarsanız görüntü parazitli olabilir. fakat duyulan ses normal.

DC bileşeni silmek veya eklemek gerekiyordu. Sinyal yokken dc olarak 0 volt gelmesi için programı ayarlıyoruz. Hoparlörden sürekli akım geçtiği için mosfet aşırı ısınmaması için gerekli. Tek mosfetli olduğu için böyle oluyor. 

çift mosfet kullanılacaksa  D sınıfı Dijital amplifikatör gibi düşünülebilir. çıkışa lc filtre eklenebilir.