ADC işlemleri için besleme kaynağı seçimi

Başlatan tekosis, 16 Mart 2016, 11:22:12

tekosis

Selamün aleyküm arkadaşlar. şu anki çalışmamda pic ile(10bit adc yeterli) 16 adet 0-5V çıkış veren sensörü okuyacağım bir arayüz devresi üzerinde çalışıyorum. devre 11.1V li-ion batarya grubu ile çalışıyor. bu devrede step-down regülatör yerine direk 7805 gibi bir lineer regülatör kullandım. devre adc okumaları yapacağı için ripıllar ile uğraşmak yerine ısı/güç kaybını göze aldım. bu sistemin daha temiz bir gerilim vereceğini düşünüyorum. Bu konuda yorumunuzu merak ediyorum. sizce mantıklı olmuş mu yoksa nihai üründe kullanılacak daha güzel alternatifler olabilir mi?(cihaz daima batarya ile çalışacak)
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

skara1214

switching ucuna ldo kullanırsan ısı sıkıntısınıda çözersin.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

tekosis

hem tasarruf hem de ripıllardan kurtulmak için değil mi? lm2575 + ams1171-5 kombinasyonu uygun olur sanırım. tabi daha yüksek kalite istenirse tps63060 gibi daha yüksek frekanslı buck regülatörler ile daha güzel olur.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

skara1214

aynen, yazılımsal filtreleyle beraber 10 bitte sıkıntısız okuma yaparsın
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Klein

Hepi topu 10 bit okuyacaksın. Bu kadar dert etmene gerek yok.    Tek başına sw regülatör bile olur.

tekosis

cevaplar için teşekkür ederim. sistemi bir sonraki versiyonda bu şekilde tasarlayım. ileride değişiklik yapmam gerekirse güç kaynağı hazır olur.

mozkan87

Alıntı yapılan: Klein - 16 Mart 2016, 23:01:40
Hepi topu 10 bit okuyacaksın. Bu kadar dert etmene gerek yok.    Tek başına sw regülatör bile olur.
+1

Ayrıca ADC referans pinine harici referans beslemesi bağlayabilirsiniz. Aref pinine RC filtre ile beslemeye bağlayabilirsiniz. Aref pinin hemen dibine 10uf+100nf bağlarsanız hiçbir problem olmaz. Yada Aref pinini 100ohm direnç ile beslemeye bağlayıp, Aref pininin dibine 10uf+100nF ile 160hertz kesim frekansı olan low pass filter elde edebilirsiniz. Ama 10 bit için fazla uğraşmaya gerek yok. Eğer regülatörden darbeli akımlar çekiyorsanız önerdiğim RC filtreyi deneyebilirsiniz.

z

3.3v ve 12 bit  8mv artışlar demektir.

Besleme voltajındaki her 8mv luk değişim kafadan ADC de 1 bir oynama demektir.

Ortalama alarak gürültüden kurtulabilirsin fakat her uygulama ortalama alanmasına müsade etmez. Çünkü nümerik ortalama alarak analog sinyalin ortalama değerini bulursun.
Halbuki bazı uygulamalarda sinyalin ortalaması ile değil anlık deperi ile ilgileniriz.

Dolayısı ile MCU'lu devrenin analog bileşenlerini lineer regülatör ile beslemek önemlidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Referanstaki oynama ve Kaynak çıkışındaki oynama değiştirir beslemedeki oynama değil.
Bence 10bit ADC'li MCU  doğrudan anahtarlamalı kaynakla beslenebilir.

Diyebilirsiniz ki, referans beslemeden alınıyorsa?
O zaman da şunu söyleyebilirim.
Tasarımcı ADC için  referans kullanılmıyorsa,  muhtemelen öyle  ortalama alınmayacak kadar yüksek doğruluk gerektiren bir uygulama değildir.

z

Doğruluk ve gürültü için tamam referans şarttır.

Yüksek frekanslı AC Motor kontrol uygulamalarında malesef ortalama almak işimize gelmez. 

Referans bacağı yok diye bu tip çiplerle motor kontrol uygulaması yapmayalım mı?

Mesela DC bir sinyal ölçüldüğünde ölçülen değerlerin ortalama gayet doğrudur.

Fakat anlık değerler üzerinde türev benzeri işlemler yapmaya kalktığımızda anlık değerler gürültü içereceğinden bobinli düzeneklerde (motor solenoid vs) cıss tıss sesler çıkar.

Eee benim amacım PT100 ile termometre doğruluğunda  düzenek kurmak değil ki altı üstü bobinden geçen akımını belli bir aralıkta kontrol edeceğim.

Mesela akımın 100mA ile 110mA arasında herhangi bir değerde olması yetecek. Ama akım ha bire 100..110 arasında oynarsa bu kendini ses olarak belli eder.

Analog devre ile SMPS bir birine yakışmaz iki ikili. Eğer ille de kullanılacaksa smps'de bazı özellikler aramakta fayda var.

TV, müzik seti vs için geliştirilmiş SMPS çiplerine bakabilirsiniz. Uyduruk marka TVlerde kendi başına çalışan UC384x vs görmeniz örnek olmamalı.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Abi diyelim ki  50mV ripıl var.  Besleme 5V, ADC   10 bit çözünütlükte.  Yaklaşık 5mV çözünürlüğümüz var.  Referanstaki 50mV  değişim ADC değerinde  10 puanlık değişime neden olur.  Ölçeceğimiz akım 100mA. 100mA  değerin de tam skala olduğunu düşünelim.  ADC değerimiz  1000- 1010 aralığında değişir.  bu da 100mA ile 101 mA aralığına denk gelir.   

tekosis

Benim şu anki projemde mevcut sistemim(10bit adc) zaten yeterli ama ilerisi için bu başlığı açtım. cevaplar için teşekkür ederim.

yldzelektronik

Tartışma güzel oldu.Ben mesela bu tartışamadan sonra hassas adc işlerimde swicth regüle kullanmamaya karar verdim.Niye daha önce vermedim bilmiyorum Yada verdim mi onu da bilmiyorum. :)
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.