Stm32 minimum system board programlama sorunu

Başlatan ArifAhmet, 21 Mart 2016, 20:53:32

ArifAhmet

Merhabalar,
Elimde bu kitten var aliexpressten siparis ettim. http://world.taobao.com/item/22097803050.htm?fromSite=main&spm=a1z10.1.w4004-386456545.4.3eifcC

Ve birde programlamak için stm32f7 disco kullanıyorum. Fakat disconun üzerinde stlink izolasyon jumperları yok. Birtürlü programlamayı beceremedim. Varmıdır bunu harici bir stlink ile programlayan?
Yaşasın Open Source!

z

Bu kartı çokça kullanıyorum. STM32F407 üzerindeki STLink ile de programladım harici STLink ile de. Hiç sorun yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ArifAhmet

Evet hocam fakat stm32f7'de f4'teki gibi izolasyon jumperlar'i yok. Direk f7'yi programliyor.
Yaşasın Open Source!

z

Al ucuzundan bir STlink cihazı yada discolardan birini kes biç bu işe ada.

94onur94

STM32f4 ile bu kartı(stm32 minimum) nasıl programlayabilirim? Bağlantıları yapamadım kısaca yazar mısınız?

z

Gnd -> Gnd
Sdio -> Sdio
Sclk -> Sclk

Hala olmuyorsa STM32F4 deki STlinki de upgrate et.

Deneme için STUtil kullan.

94onur94

Stm32f407 - > stm32 mini
Pa14(swclk)  - > Sclk
Pa13(swdio)  - > Sdio bu şekilde mi?

z

STM32F407 üzerinde STM32F103C8 var ya sinyalleri ordan alacaksın. Bunun için STLinkin 407 ile olan bağlantılarını jumperlarla ayırıp kenardaki pinlere yönlendireceksin.

Disconun şemasına bakarsan göreceksin. Şu anda karta bakabilecek durumda değilim.

94onur94

Tamamdır şimdi anladım cevap için teşekkürler...

ArifAhmet

Madem baska bir islemciyi programliyamiyoruz ne diye koydunuz o pinleri oraya be kardesim.
Yaşasın Open Source!

MrDarK

Bende F4Discovery'deki STLink'i kullanıyorum. Pinleri şu şekilde ;

STM32F103'ün GND - CLK - IO pinlerini bağlamanız yetiyor.

z'nin de dediği gibi ide üzerinden denemeden önce STVP üzerinden uygun chip'i seçip okuma yapmaya çalış. Eğer okuma yapamıyorsan zaten ide üzerinden de çalışmayacaktır.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

kimlenbu

selamlar, aynı kartı ben de kullanıyorum, bağlantım aşağıdaki gibi. yalnız keil kullanıyorsan debug ayarını "jtag" dan "swd" ye çevirmen gerekiyor.

94onur94

Söylediğiniz gibi yaptım stlink programı stm32f103ü gördü ancak "failed to read memory" diye hata veriyor. Okuma veya yazma yapamıyorum.

kimlenbu

düzeltme : swd'nin 4. kablosunu da bağlar mısın benim fotoğraftaki gibi, şimdi hangi pine karşılık geliyor bakmaya üşendim :)

nerde programlamaya çalışıyorsun bilmiyorum ama keil kullanıyorsan projende ilk önce STM32F103C8 seçeceksin ardından da flash/configure flash tools/debug kısmından "use st link debugger" seçeceksin ve settings/flash download kısmından "add" dedikten sonra "stm32f10x med density flash" diyeceksin.

Kolay gelsin.

94onur94

4. pini bağlayarakta denedim yine aynı sonuç veriyor. STM32 ST-LINK Utility programında denetleyiciyi okumaya çalıştım.