Stimulus akımı oluşturmak

Başlatan Levent Durmaz, 24 Mart 2016, 16:09:43

Levent Durmaz

Arkadaşlar merhaba;

Yaptığım bir proje kapsamında deney hayvanlarına tahrik amaçlı 0.5 , 1 , 1.5 , 2 , 2.5 , 3 mA değerinde sürekli veya (isteğe bağlı olarak) anlık akım uygulamam gerekiyor. Bunu nasıl yapacağım konusunda fikri olan var mı?

z

100v kadar bir DC besleme devresine akım kaynağı koy ve bunu opto ile istenen pals genişliği kadar süre için harekete geçir.

Bir komutatör ile sabit akım kaynağının vereceği akım değerini direnç vs değiştirerek ayarlayabilirsin.

100v değerini salladım çalışacağın nesneler üzerinde 3mA akıtacak voltaj değerini bir şekilde belirlemen gerekiyor.

Aslında DC kaynağa gerek yok transformatörden elde edeceğin palsi de kullanabilirsin fakat önerdiğim yapı daha kolay tasarlanabilir.

Eğer pals genişliği ve akım değeri haricinde pals şeklini de birlirli bir formda oluşturman gerekiyorsa o zaman işin içine RLC devreleri ya da DAC vs girecek.

Bu sitimilatörü ne amaçla kullanacaksın?

Hayvanlara eziyet etmeyecek bir tasarım yapman lazım. Profesyonel destek istersen yardımcı olabilirim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

insanın iki eli arasindaki direnç 2kOhm civarı. Bu direnc sabit değil. Tansiyonla kalp atışıyla degisir. Sabah akşam degisir.   Ölcü aletiyle ölçmek zor. Tuzlu su dolu 2 kap gerek. Hayvan icin durum benzerdir. Kuru cild üzerinden 2mA gecirmek için yuksek gerilim gerekebilir.

Levent Durmaz

Alıntı yapılan: z - 24 Mart 2016, 17:11:56
100v kadar bir DC besleme devresine akım kaynağı koy ve bunu opto ile istenen pals genişliği kadar süre için harekete geçir.

Bir komutatör ile sabit akım kaynağının vereceği akım değerini direnç vs değiştirerek ayarlayabilirsin.

100v değerini salladım çalışacağın nesneler üzerinde 3mA akıtacak voltaj değerini bir şekilde belirlemen gerekiyor.

Aslında DC kaynağa gerek yok transformatörden elde edeceğin palsi de kullanabilirsin fakat önerdiğim yapı daha kolay tasarlanabilir.

Eğer pals genişliği ve akım değeri haricinde pals şeklini de birlirli bir formda oluşturman gerekiyorsa o zaman işin içine RLC devreleri ya da DAC vs girecek.

Bu sitimilatörü ne amaçla kullanacaksın?

Hayvanlara eziyet etmeyecek bir tasarım yapman lazım. Profesyonel destek istersen yardımcı olabilirim.
Merhaba
Bitirme tezi olarak deney hayvanları için koşu bandı yapıyorum.(bandı kontrol edecek step motor ile ilgili bir sorumu da cevaplamıştınız) Hayvanlar bant üzerinden indiğinde (indiği yerde) onları banda yönlendirecek şekilde bir akım uygulanıyor. (Belirttiğim değerler hayvan hakları prosedürlerine uygun). Yardım alabilirim bu konuda sizden.