JHDA 162A PARALEL LCD Yİ SERİYE ÇEVİRME

Başlatan Erdinçbavaş, 27 Mart 2016, 07:36:39

Erdinçbavaş

Arkadaşlar merhaba yanlışlıkla paralel LCD JHD 162A almışım.Bu LCD yi seri LCD ye çevirebilir miyim.

http://www.direnc.net/LCD-SERIAL-INTERFACE-BOARD,PR-22134.html     böyle bir ürün var işime yarar mı?

Aslında MILFORD 2X16 BKP seri lcd ürünü bulabilirsem daha iyi olacak.Çünkü bu çok basit 3 uçlu+- ve rx ucu var. Devremide buna göre tasarladım.Ama bulamıyorum.

serdararikan

74hc595 kullanarak kendinde yapabilirsin

fatal16

Linkte verdiğiniz ürünü ccs ile kullanmaya çalışmıştım ancak denediğim kütüphaneler ile çalıştıramamıştım.
O modül 3wire değilde i2c ile çalışmakta.
Arduino gibi platformların çalışan kütüphanelerini ccs için uyarlayarak kullanılabilir.

Murat Mert

Alıntı yapılan: fatal16 - 27 Mart 2016, 18:32:21
Linkte verdiğiniz ürünü ccs ile kullanmaya çalışmıştım ancak denediğim kütüphaneler ile çalıştıramamıştım.
O modül 3wire değilde i2c ile çalışmakta.
Arduino gibi platformların çalışan kütüphanelerini ccs için uyarlayarak kullanılabilir.

link deki ürün galiba pcf8574 türü bir ürün CCS nin sitesinde onunla da ilgili örnekler olması lazım.
mert07

Erdinçbavaş

Sevgili arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim.
Ben Jal kullanıyorum.Serkan AYYILDIZ ın kitabında MILFORD 2X16 BKP üç uçlu bir seri LCD display kullanmış o yüzden ve basit old. için onu arıyorum.
Henüz Türkiyede yok sanırım. Karaköyde iyice araştırmalıyım.Peki 4 uçlu seri LCD leri jal ile kullanabilir miyim?

Murat Mert

Alıntı yapılan: Erdinçbavaş - 27 Mart 2016, 19:22:17
Sevgili arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim.
Ben Jal kullanıyorum.Serkan AYYILDIZ ın kitabında MILFORD 2X16 BKP üç uçlu bir seri LCD display kullanmış o yüzden ve basit old. için onu arıyorum.
Henüz Türkiyede yok sanırım. Karaköyde iyice araştırmalıyım.Peki 4 uçlu seri LCD leri jal ile kullanabilir miyim?

Anladığım kadarıyla uart serial bir LCD den bahsediyorsun.
mert07

Erdinçbavaş

Alıntı yapılan: Murat Mert - 27 Mart 2016, 19:31:24
Anladığım kadarıyla uart serial bir LCD den bahsediyorsun.
Seri olan LCD ler hep aurdino için mi tasarlanmış 16f628A ile kullanmak istiyorum.1 çıkış veya enfazla 2 çıkış kullanabilirim.
http://www.electronics-lab.com/project/3-wire-serial-lcd-using-a-shift-register/
linkte birşeyler buldum bu şekilde araya bir devre yapıp öyle kullanabilirim sanırım.

mesaj birleştirme:: 27 Mart 2016, 20:04:18

https://www.sparkfun.com/products/9395
İstediğim aslında böyle birşey.Bunu jal ile kullanırım sanırım ama neden bulmakta bukadar sıkıntı yaşıyorum.sanki LCD Display yeni üretildi:-\

Murat Mert

mert07

serdararikan

Erdinçbavaş

Arkadaşlar sağolun evet seri LCD ler pahalı.Zamanla ucuzlar bizde alırız. Şimdilik arabir devre ile elimdeki paralel lcdyi 3 uçlu seriye dönüştürmek mantıklı.
Ama 3 uçlu derken +5V  -  ve data yani picten 1 çıkış kullanacağım.Basit bir devre öneriniz var mı?

Erdinçbavaş

Arkadaşlar uzun bir aradan sonra konuyu hortlatıyorum ama bu devrede nerde hata yapıyorum.Paralel lcd yi seriye çevirmek istiyorum.seri lcd direk çalışıyor.Ama paralel sorunlu.İsteyene isis şemayıda gönderebilirim teşekkürler.