Çizgi izleyen robotu sürekli çizgiden kesikli çizgiye girdiğindeki çalışma şekli

Başlatan mustafabat, 04 Nisan 2016, 00:21:55

mustafabat

Merhaba çizgi izleyen robot çalışmamız var. siyah zeminde beyaz çizgi ile çalışıyoruz. sürekli beyaz çigide bir sorunumuz yok. Fakat kesikli beyaz çizgide robotun hareketini sağlayamadık. Kesikli çizgi durumuna nasıl bir çözüm bulabiliriz . Fikri veya tecrubesi olan paylaşırsa mutlu oluruz. teşekkürler

kudretuzuner

Merhaba,
Hiçbir tecrübem yok,fakat şöyle bir algoritma ile sorunu aşarsınız gibi geliyor bana.Eğer kesik çizgiler arasında çok mesafe yoksa çizginin Yanlarındaki siyah alanı kontrol eden sensörlerden başka beyaz çizgi önünde olası bir siyah alanı da kontrol edecek ayrı bir sensör koyup diğer sensörlerlerin çalışmasının tersi gibi düşünüp dizayn etmek lazım.Özetle ilave sensör siyah gördüğü zaman(beyaz çizgiden sonra gelen siyah alan)motoru çalıştıracak).Şimdilik aklıma gelen budur.Daha kapsamlı bir çözüm için robot boyu,sensörler arası mesafe ve de kesik çizgilerin aralıkları da gerekli olabilir.   
Amatör

mustafabat

Çevap için teşekkür ederim hocam. ikinci bir sensör yerine tek sensör ile bir çözüm arıyorum. İnternetteki videolarda örnekleri var ancak nasıl bir yöntem kullanıldığına dair bir şey bulamadım.

ozgurelkt

Genelde kesik çizgiler bir doğru üzerindedir.  orta beyaz iken  hepsi siyah olduğunda  düz git komutu verebilirsiniz. bir yandan da beyazı yakadın mı diye sorgulatabilirsiniz. ya da  siyah olunca kısa süreliğine düz git denilebilir. tabi zamanı iyi ayarlamak lazım ki son kesik çizgiden sonra beyaz yolu kaçırmasın.

emin1

1)beyaz zemine geldigini algılat
2)sensörleri tersle (beyaz okuyan sensörü siyah okuyomuş gibi siyah okuyan sensörü beyaz okuyormuş gibi değerlerini değiştir.)
3)beyaz zemin bitince terslemeyi iptal et.

bbs2006

merhaba
bu kesikli çizgiler siyah zemin üzerinde sola dogru beyaz kesikli çizgi ise ne önerebilirsiniz.