İstenilen boylarda kablo boyutu ayarlayan aparat önerisi?

Başlatan mir_as82, 04 Nisan 2016, 09:09:05

mir_as82

Genelde 0.50mm veya 0.75mm kabloları kesmek için kullanabileceğim bir aparat yapmak istiyorum.
Kablo boyları 10cm ile 45 cm arasında değişecek.
Tamamen manual olarak kullanılacak bir sistem nasıl yapabilirim? Yani kabloyu, bir kişi aparata saracak ve keski ile ayarlanan mesafelerden kesecek.
Burada amacım kabloları toplu halde dağılmadan kesmek ve bağ ile ortasından ve iki başından bağlayarak daha sonra yine manual olarak kablo ucu açan el aleti ile hızlı bir şekilde kabloların uçlarını açmak.
Aslında zor bir iş değil,Önceden yapan abilerimiz kardeşlerimiz varsa ve akıl verebilirse memnun olurum. 

cerdemir

Eğer ölçüler çok hassas değilse.

Kağıt kesme giyotinlerine bakabilirsin. Kablonun kıvrılıp boyutu şaşırtmaması için plastik şeffaf bir tüp giyotinin kenarına yapıştırılabilir.
10 cm şeffaf tüpü giyotine sabitledin. Kabloyu sür, kablo tüpün ucuna  gelince kes ve tekrar.

Aklıma bu geldi ama ben de pek beğenmedim. Çok netameli
-- cemal

mehmet

Kabloyu uygun ölçüde kesip, uçlarını da açan modelleri de bulunmakta...

Bir pet şişenin (Sağlam olması açısından başka bir şeyler de kullanılabilir.
Örn; plastik şurup şişesi, vs.) altını kesin. Kapağa kablo geçecek şekilde
delik açın. Şişeyi bir yere yatay olarak sabitleyin. Kapak öncesinde kesim
için bir işaret bırakın. Kapak içinden kabloyu uygun mesafede çekip, oraya
da işaret koyun. (Kapak dışında 2-3 cm kablo kalsın ki, kestikten sonra yeniden
kabloyu tutabilesiniz)

Umarım anlaşılmıştır... :-[
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Ersin

Bir platform üzerine 2 çubuk biri sabit diğeri hareketli , boyu ayarlayabilmen için.Kabloyu rulo sarar gibi etrafına saracaksın ,yani istediğin boyda rulo olacak , daha sonra tenekeci makası yada benzer birşey ile bir defada bunları kesebilirsin.