Oda ışığı anahtarını açıp kapatmak (Anahtar düğmelerini hareket ettirme)

Başlatan overlok, 06 Nisan 2016, 22:21:28

overlok

Selamlar arkadaşlar,
Oda ışık anahtarını hem elle hemde mekanik açıp kapatmak için (fiziksel anlamda düğmeyi hareket ettirmek) fikir arıyorum. Sizce nasıl yapabilirim, tavsiyenize, fikirlerinize ihtiyacım var. Mesela Selenoid motorlar bu işe uygun olur mu?

( Konu başlığını düzgün yazmamışım, düzelttim)
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

ayhani

Alıntı yapılan: overlok - 06 Nisan 2016, 22:21:28
Selamlar arkadaşlar,
Oda ışık anahtarını hem elle hemde mekanik açıp kapatmak için (fiziksel anlamda düğmeyi hareket ettirmek) fikir arıyorum. Sizce nasıl yapabilirim, tavsiyenize, fikirlerinize ihtiyacım var. Mesela Selenoid motorlar bu işe uygun olur mu?

Çok özel bir amaçmı var neden illa mekanik? Mesala impuls röleli olsa olmazmı?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

yusuffyk

neden anahtarı hareket ettirmek gerekiyor ?
hem anahtardan hem sesle çalışan anahtar olmaz mı ?
http://yusuffyk.com  ||  http://www.youtube.com/yusuffyk

overlok

Anahtarı hareket ettirmek görsellik amaçlı, birazda farklı olması içindi. Ama impuls röleyi bilmiyordum. Yeni bir şey öğrenmiş oldum. Bu röle ile 220V 'u anahtarlayabiliyor muyuz?

Pardon bu impuls röleyi normal röleler gibi düşünmüştüm, netten baktım şimdi düşündüğüm gibi değilmiş.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

CaFFeiNe

@overlok

impuls röle dedikleri darbe akım anahtarı diyede geçen malzeme olması lazım, bunun bobinine bir buton bağlarsın her bastığında kontakları konum değiştirir açıksa kapanır kapalı ise açılır, bobin olarak 12,24,220V olanları vardır kontaklarındanda 220V anahtarlanır, fabrikalarda vs. aydınlatmalarda çok kullanılır.

istediğin işe uygunmudur orasını bilmiyorum

overlok

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 07 Nisan 2016, 08:45:26
@overlok

impuls röle dedikleri darbe akım anahtarı diyede geçen malzeme olması lazım, bunun bobinine bir buton bağlarsın her bastığında kontakları konum değiştirir açıksa kapanır kapalı ise açılır, bobin olarak 12,24,220V olanları vardır kontaklarındanda 220V anahtarlanır, fabrikalarda vs. aydınlatmalarda çok kullanılır.

istediğin işe uygunmudur orasını bilmiyorum
Hocam teşekkürler, sorunum şu ki anahtar bastığım konumda kalacak. Bu durum impuls röleye uygun mudur? Yoksa bas-bırak anahtar mı gerekir?

zamzam23

amaca yönelik daha güzel bir fikir vereyim:

kapı girişine karşılıklı iki adet lazer koyup, içeriye giriş ve çıkışları saydırın. içeride insan varsa lamba yansın, içeride insan yoksa lamba sönsün.
Zaman ayarını da ortam ışığına göre fotodiyot veya gerçek zamanlı saat entegreleriyle ayarlayabilirsiniz.

ayhani

Alıntı yapılan: overlok - 07 Nisan 2016, 09:21:33

Hocam teşekkürler, sorunum şu ki anahtar bastığım konumda kalacak. Bu durum impuls röleye uygun mudur? Yoksa bas-bırak anahtar mı gerekir?

impuls röleye buton bağlanır.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

CaFFeiNe

@overlok

nihai amacınızı net olarak yazarsanız daha iyi yardımcı olunur, mesela lambaya uzaktan kumandamı yapacaksınız? gibi

overlok

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 07 Nisan 2016, 13:58:03
@overlok

nihai amacınızı net olarak yazarsanız daha iyi yardımcı olunur, mesela lambaya uzaktan kumandamı yapacaksınız? gibi

Hocam pardon, anahtar kısmına odaklandığım için yazmadım başta.
Hali hazırda kumandalı. 4 seneden fazla oldu yapalı, hala kullanıyorum. Hem kumandadan hem de anahtardan açılıp kapanan. Ama bas bırak anahtarla yapmıştım. Röleli devre,  ilk basışta röle kontaklarını çekip, ikinci basışta bırakacak şekilde.

Şimdi anahtarın konumunu değiştirerek yapma niyetindeyim. Kumandadan basınca da anahtar hareket etsin. Amacım biraz da röleyi kaldırmak devreden. Fikir arayışındayım.

Murat Mert

röleyi kaldırıp mekanik yapmak biraz daha pahalı olur vede çok güvenli olmaz gibi.
mert07