çizgi izleyen robot 90 derece donus

Başlatan mustafabat, 09 Nisan 2016, 21:20:36

mustafabat

Merhaba çizgi izleyen robotumuzda 90 derece dönüşünde sıkıntımız var. Sensorler ile 90 dereceyi algılamada sıkıntımız yok ancak dönme hareketini nasıl yapacağımız konusunda sıkıntımız var. Dönüşleri en keskin şekilde yapabilmek için motorları nasıl hareket ettirmemiz gerekiyor.

serdararikan

Sola döneceksiniz mesela sol.motoru geriye sag motoru ileriye tam güç çalıştırın

mustafabat

2000rpm lik motor kullanıyorum dediğiniz gibi yaptım ancak dönüşte çok salılım yapıyor. Yani geniş alıyor köşeyi

kudretuzuner

Merhaba,
Çizgi izleyen ve sumo robotlar hiç ilgimi çekmemişti.Şimdi bakıyorum da oldukça enteresan sorular gelmeye başladı ve de beni düşünmeye sevk ediyor.
Öncelikle sormak istediğim soru şudur.Çizgilerin "beyaz zeminde siyah veya siyah zeminde beyaz" kalınlıklarında bir standart var mıdır?
çizgi ne kadar ince olursa veya kalın olursa algoritma ona göre değişir gibi geliyor bana.Motor olarak ne kullanılıyor?Galiba step motorlar en mantıklısı.
Hız standardı var mıdır?Teşekkürler.
Amatör

mustafabat

Güzel soru ama konu bu değil . Yeni bir konu açsanız daha fazla bilgi alabilirsiniz

kudretuzuner

Alıntı yapılan: mustafabat - 09 Nisan 2016, 22:35:37
Güzel soru ama konu bu değil . Yeni bir konu açsanız daha fazla bilgi alabilirsiniz
Merhaba,
Aslında,sorularıma verilecek cevaplar,yukarıda sorulan 90 derecelik dönüşle ilgilidir. :)
Amatör

sovalye

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 09 Nisan 2016, 22:17:50
Merhaba,
Çizgi izleyen ve sumo robotlar hiç ilgimi çekmemişti.Şimdi bakıyorum da oldukça enteresan sorular gelmeye başladı ve de beni düşünmeye sevk ediyor.
Öncelikle sormak istediğim soru şudur.Çizgilerin "beyaz zeminde siyah veya siyah zeminde beyaz" kalınlıklarında bir standart var mıdır?
çizgi ne kadar ince olursa veya kalın olursa algoritma ona göre değişir gibi geliyor bana.Motor olarak ne kullanılıyor?Galiba step motorlar en mantıklısı.
Hız standardı var mıdır?Teşekkürler.

Çizgi kalınlıkları neredeyse her zaman aynı olmakla beraber yarışma standartlarındandır. Yarışmayı düzenleyen kişiler belirler. Motor olarak genelde fırçalı dc motor kullanılır. Hassasiyetten çok hız ihtiyacını karşılamak için.

@mustafabat hocam, pek yanıt verebileceğimiz bir şey değil sizin sorunuz. Yukarda en sert dönüş mantığı yazılmış zaten. Eğer bu bile genişten almaya sebep oluyorsa hatalı olan bir şeyiniz var demektir. Belki sensörler çok geç algılama yapıyordur-konumları tekerlere çok yakındır- , belki kod yavaş tepki veriyordur veya araç viraja kaldırabileceğinden daha hızlı girmiştir.

Dönüş için yapabileceğiniz en mantıklı hareket yarışma kurallarındaki dönüş kısmını tam olarak inşa edip, çok fazla deneme yaparak en uygun sağ sol motor çalışma değerlerini bulmaktır. Ama viraja gireceğiniz hızın da benzerini yakalamaya çalışın. 500 rpm ile test yapıp yarışta 1500 rpm ile viraja giriş yapmayın.

kudretuzuner

Merhaba,
90 derece dönüşlerde başarı,hız ile orantılı olur.Hız,yavaş ise başarı fazladır.Stop menüsü olmalıdır.Bana göre bu tür robotların sağ,sol ve ön sensörleri olmalı gelen datalara göre hareket etmelidir.Yine step motorlar bana daha uygun gibi geliyor.Yarım adım ve frekansı da motorun sarım bobinin kabul edebileceği maksimum değerde olursa hız da olur.Yanlış yorum yapıyorsam lütfen düzeltin.90 derece dönüş hareket halindeki bir cisim için parametreler oldukça fazladır.(yerin kayganlığı hatta tekerlerin yere tutunması bile) hesaba girer.
Amatör

mustafabat

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 09 Nisan 2016, 23:52:50
Merhaba,
90 derece dönüşlerde başarı,hız ile orantılı olur.Hız,yavaş ise başarı fazladır.Stop menüsü olmalıdır.Bana göre bu tür robotların sağ,sol ve ön sensörleri olmalı gelen datalara göre hareket etmelidir.Yine step motorlar bana daha uygun gibi geliyor.Yarım adım ve frekansı da motorun sarım bobinin kabul edebileceği maksimum değerde olursa hız da olur.Yanlış yorum yapıyorsam lütfen düzeltin.90 derece dönüş hareket halindeki bir cisim için parametreler oldukça fazladır.(yerin kayganlığı hatta tekerlerin yere tutunması bile) hesaba girer.

Açıklama için teşekkür ederim. 1500 rpm ile çalıştığımda hiç sıkıntı olmadı. Sanırım sorun hız ile ilgili tabi robotun şekli, tekerleklerin tutunması da önemli. Hız arttığında tasarımı da geliştirmek gerekiyor.