Model uçak vs için kullanılan fırçasız motor çalışma voltajı

Başlatan z, 18 Nisan 2016, 21:42:51

z

Model uçak vs yapmada kullanılan fırçasız motorlardan alıp matkap mandreni bağlamak istiyorum.

Bu motorlar kaç volt ile çalışıyor. 12v ile beslersem 1 saat boyunca durmaksızın çalıştırabilir miyim? PC güç kaynağının 12v çıkışını bu amaçla kullanabilir miyim?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Hocam 3S lipo ile çalışanı var 4S ve 6S var seçtiğiniz motora göre değişir. Genelde yüksek akım çektikleri için akımı sağladığınız sürece çalışır diye düşünüyorum.

Bir abim 6S ile çalışan motoru CNC yapmış pleksi kesiyordu, yarım saatten fazla çalışınca motorun çok fazla ısındığını ve zorlanmalara gelmediğini söylemişti.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Daha önce bu motorlarla hiç çalışmadım ve ısınma sorunu olmasından korkuyorum.

Yüksek akım çektiğine göre muhakkak ısınıyordur.  Uçak vs yapıldığında pervanenin oluşturduğu rüzgar motoru da soğutuyordur. Matkap olarak kullanmaya kalktığımda sorun olacaktır o zaman.

mistek

Hocam helikopterimin motoru 6S pil ile çalışıyor, ortalama 45A çekiyor zorlanmada 90A seviyesine çıkıyor. 10 Dakika kullandıktan sonra sıcaklığı 60-70 derece seviyesinde. Matkap işi için uygun olmayabilir. Zorlanma süresi daha uzun olacaktır. 
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

ido2323

daha önce kullanmış biri olarak, >10000 rpm civarında boşta 1 saat çalışması demek elini yakacak bir sıcaklığa ulaşması demek, bir de yük bindiği an durum daha da kötü oluyor.

cnc ile alüminyum işleme örneği vereyim;

750W spindle Arel normal rulmanlı, seramik değil
dönüş hızı 15000rpm
işlenen malzeme alüminyum step over %30, scallop height 0.5mm, feed rate 1200mm/min, plunge rate 120
soğutma: peltier ile 140 watt(direkt motorun statoruna temaslı halde)
25 dakika sonra motor sıcaklığı 90 derece
40-50 dakika sonra: over heat hatası ve programın durması.

eğer feed rate 120 ve dönüş hızı 11000 rpm olursa sıcaklık 50 derece sabit  kalıyor, ama bu sefer malzeme 1 saat yerine 10 saatte bitiyor.

z

Mucit23

Seçeceğin motorun KV/RPM oranına dikkat etmek gerekir. 3000RPM için KV değerini düşük seçmek gerekir. Diğer motorlar 3000rpm de istediğin torku vermeyebilir.

z

http://urun.gittigidiyor.com/oyuncak/2212-1000kv-brushless-outrunner-motor-w-mount-213915304

Bu motoru seçtim. Sipariş etmeden önce eleştirileriniz varsa bilmek isterim.

Aslında işimi klasik DC motorlarda görür. Fakat yataklarda rulman olması titreşim sorununu ve zamanla oluşacak yatak boşluğu sorununu azaltacaktır.

Bu motorların her iki ucunda da rulman varmı?

ido2323

iyildirim

12V ile beslenecekse 3000 RPM için daha düşük KV li bir motor seçebilirsiniz.

PCB kazımak için yüksek KV li bir motoru Proxxon içine monte etmiştim. Proxxon içinde zaten bir fan vardı ve yüksek devirde yeterli soğutma sağlıyordu. Uzun süreli çalışmada ısınma sorunu olmamıştı. Ancak Motoru fansız-soğutmasız çalıştırırsanız ısınacaktır.

Birde seçtiğiniz motor outrunner. Dış gövde dönüyor. Bağlantı kolaylığı açısından inrunner bir motor kullanmayı düşünebilirsiniz.

sovalye

@iyildirim , outrunner lar daha yuksek tork a sahiptir. Inrunner kullanilirsa buyuk ihtimalle araya vites kutusu koymak gerekecek hizi azaltip torku yeterli seviyeye cekmek icin.

z

muhittin_kaplan

Hocam. Heriki tarafta da rulman mevcut. Buna birde esc yapman yada alman gerekir. 3s(11.1v) 2200mA lik bir 30c (desarj kapasitesi)pili yaklasik 10dak bitirir.  Yukardaki gibi bir motoru 30dk calistirdim (bosta pervanesiz) isinma yasamadim.

LG-D723 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

z

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 19 Nisan 2016, 14:48:02
Hocam. Heriki tarafta da rulman mevcut. Buna birde esc yapman yada alman gerekir. 3s(11.1v) 2200mA lik bir 30c (desarj kapasitesi)pili yaklasik 10dak bitirir.  Yukardaki gibi bir motoru 30dk calistirdim (bosta pervanesiz) isinma yasamadim.

LG-D723 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Peki PC power supplayların 12v çıkışı bu motoru kaldırırmı?

muhittin_kaplan

40-50A lerden bahsediyoruz hocam.

https://www.youtube.com/watch?v=Saj_0H6XkFs

mesaj birleştirme:: 19 Nisan 2016, 18:32:05

sanırım bu senin motor, Speclerini vermiş

https://www.youtube.com/watch?v=D-eBnXrWJYw