Plasma kesim

Başlatan bunalmis, 25 Eylül 2005, 22:48:30

KAZIMUGUR

1500-4000 $ civarındalar.

PLASMA

z

@Kazimugur

Nasil teşekkür edecegimi bilemiyorum. Gercekten cok isime yarayacak.

Guc katinda sekondere bagli dogrultucularin hemen cikisinda ne oldugunu anlayamadigim bir devre elemani var. (Purrint015.jpg) Bunun hakkinda bilginiz varmi?

Bir de purrint014.jpg de E satirinda en solda 8 bacakli bir cip var. Bu cipin adini biliyormusunuz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KAZIMUGUR

Şematik de "HADSINK" yazan o şekili hatırlamıyorum.

8 bacaklı U3 = DG419DY

z

Anladigim kadariyla sordugum o garip sembol heatsink. Neden semada malzeme gibi gosterdilerse.

Plasma kesim kullananlar acaba su sorularima cevap yazabilirlermi?

:?:  1mm kalinliginda sac malzemeyi duzgun bir sekilde kesmek icin  en az kac amper gerekiyor?

:?:  Ucundan hava cikan torch memesinin hava deliginin capi kac mm?

:?:  Kesilen malzemenin cinsine ve kalinligina gore hava debisi ayarlaniyormu? Yoksa hep sabit mi?

Kazimugur hocam,

Hadsink yazan nesnenin hemen sonrasinda L1 bobini var. Bu bobin degerini nasil ogrenebiliriz?

Arkadasim plazma makinelerinin fiyatini arastirdi ve Linkoln icin 3 Bin YTL istemisler. Ucuz bir sey olsa alip dagitacagim ama cok pahali.

Daha ucuza plasma makinesi varmi? Parcasi sokulmemis (kurcalanmamis) arizali plasma makinesi bulunabilirmi?

KAZIMUGUR

Sorularına pdf de cevap bulabilirsin.
Bu konunun lideri tartışmasız hypertherm dir.

L1 değeri üzerinde yazmaz listesinde de L1 olarak geçer.Ana tr büyüklüğünde çok burulu izole tel üzeri şeffaf makaron geçirilmiş 15-20 sp ferrit e nüve.Filtrasyon-akım yükselme sınırlayıcısı gibi bir işlevi var.

Linkoln plasma düşmedi ama kaynak da en sağlam ve stabil devreler onun.

Bayrampaşada 2. el bulma ihtimali zayıf da olsa var.

http://www.mmo.org.tr/muhendismakina/arsiv/2005/subat/04_plazma.pdf

z

Anladigim kadariyla torc hayati bir parca.

Bostaki gerilimi 50v, 15A akim veren bir sistem yaptim. Yaklasik 10 mm den surekli ark olusturdum ancak 0.5 mm saci duzgun kesemiyorum.

Son verdiginiz pdf de havanin donduruldugunden bahsediyor. Bu duzenegi uydur kaydir sistemlerle ev ortaminda yapmak cok zor gorunuyor.

Torchlarin (komple) fiyatlari hakkinda bilginiz varmi?

Bir de plasmalarda HV ile ark baslatan modellerin haricinde klasik usul ark baslatma yontemi varmis. Bu verdiginiz sema sanirim bu klasik usulu uyguluyor.

Ancak anlayamadigim konu, tetige bastigimizda elektrik switchi kapaniyor bu esnada elektrod ile elektrodun hemen disindaki metal nesne bir birine mekanik olarak kisa devre mi ediliyor? Tetik 2 kademelimi?

Bu son pdf de tork icinde hafniyum elementinin kullanildigindan bahsedilmis. Kisa bir arastirmadan sonra bu elementin tehlikeli oldugunu gordum.

Bomba yapiminda bile kullaniliyormus ve 1 gr uyarilmis hafniyum 50kg TNT ye esdegermis. Detay icin http://www.biltek.tubitak.gov.tr/haberler/teknoloji/S-430-4.pdf

z

KAZIMUGUR

Büyük köprü tipi sürekli çalışabilen sistemlardaki torçu gördüğünüzde yılarsınız kocaman garip bir şey.
El tipi olanları gördüğünüzde akşam evde yapayım bir tane dersiniz.
Anlatılan bazı şeyler verimi yükseltmek için gerekir örneğin siklon döndürmek yani daha ince bir plazma ve kesinlikle daha hızlı kesim demektir.Sizin düzgün kesememe sebebinizdir aynı zamanda.
El tiplerinde soğutma suyu olmaz ve basitleşir.
Torçun malzemeye bakan tarafı genişcedir (30mm gibi) malzemeye dayanır,bir kaç sivri çıkıntı mesafeyi korumaya çok yardımcıdır.Tetik basitce bir mikroswitch basmanızla birlikte hareker edersiniz çünkü ark ve plasma (hava ventili)anında başlar mekanik değil.
Büyüklerde özellikle ince saçlarda çok fazla dönme dolayısıyla yüksekliğin kontrolü önemlidir.İlk anda iner parçaya değer hisseder gereği kadar yukarı alır.Start sonrası yükseklik akım gözlenerek kontrol edilir.

Sizin için, bir sanayi bölgesinde özellikle krom saç satanlardan(aynı zamanda çelik çubuk filan) birinde küçük,el tipi olanı çalışırken görme vakti geldi. :)

Torch tek başına satılabilen bir eleman hortumu ile birlikte.Ucuzuda var pahalısıda.Nette kısa bir araştırma yeterli olur sanırım.

z

Hocam yuksek voltaj+frekans kullanarak  ana arki baslatip ark olustugunda yuksek voltaji kesen sistemi yaptim ancak bu sistem yuksek voltaj+frekansdan dolayi cok yuksek seviyede parazit olusuyor ve PC yi bile resetletebiliyor.

Bu sekilde baslatma teknigi yerine, elektrotlari kisa devre edip akim akitan kisa bir sure sonra havayi verip elektrodlari aralayan plasma cihazlarindan bahsediliyor. Anladigim kadariyla klasik elektrodlu kaynak makinasindaki ark olusumununa benzer bir durumdan sozediliyor.

(Burada kisa devre edilen elektrodlar tahminimce meme ve disindaki metal olmali.)

Bunlar yuksek voltaj + frekans kullanmiyormus. Fakat bu durumda tetigin elektrodlari kisa devre edip aralamasi islemini de yapmasi gerektigini dusunuyorum. Aksi halde ark olusamaz.

O yuzden tetik kismi kafami karistirdi.

Verdiginiz semada da zaten ilk atesleme ile ilgili yuksek voltaj duzenegi yok. Role ile biryerlere voltaj verip kesmis.

Detayi siz biliyormusunuz.

z

z

z

Alıntı yapılan: "bunalmis"Hocam yuksek voltaj+frekans kullanarak  ana arki baslatip ark olustugunda yuksek voltaji kesen sistemi yaptim ancak bu sistem yuksek voltaj+frekansdan dolayi cok yuksek seviyede parazit olusuyor ve PC yi bile resetletebiliyor.

Bu sekilde baslatma teknigi yerine, elektrotlari kisa devre edip akim akitan kisa bir sure sonra havayi verip elektrodlari aralayan plasma cihazlarindan bahsediliyor. Anladigim kadariyla klasik elektrodlu kaynak makinasindaki ark olusumununa benzer bir durumdan sozediliyor.

(Burada kisa devre edilen elektrodlar tahminimce meme ve disindaki metal olmali.)

Bunlar yuksek voltaj + frekans kullanmiyormus. Fakat bu durumda tetigin elektrodlari kisa devre edip aralamasi islemini de yapmasi gerektigini dusunuyorum. Aksi halde ark olusamaz.

O yuzden tetik kismi kafami karistirdi.

Verdiginiz semada da zaten ilk atesleme ile ilgili yuksek voltaj duzenegi yok. Role ile biryerlere voltaj verip kesmis.

Detayi siz biliyormusunuz.

Most plasma cutters have a pilot arc that utilizes high frequency to conduct electricity through the air. However, high frequency can interfere with computers or office equipment that may be in use in the area. Thus, starting methods that eliminate the potential problems associated with high frequency starting circuits may be advantageous.

The lift arc method features a DC+ nozzle with a DC- electrode inside. Initially, the nozzle and the electrode physically touch. When the trigger is pulled, current flows between the electrode and the nozzle. Next, the electrode pulls away from the nozzle and a pilot arc is established. The transfer from pilot to cutting arc occurs when the pilot arc is brought close to the work piece. This transfer is caused by the electric potential from nozzle to work.

Lincoln Electric's Pro-Cut® line offers patented Dual Winding Technology with separate windings for the pilot and cutting arc. With Dual Windings, the pilot arc is optimized during current transfer for a fast, positive transfer without the use of a resistor. Dual Windings work by creating the electric potential for a transfer - they create a voltage difference to snap the arc to the work piece. Because Lincoln has eliminated the large resistor usually found in plasma cutting machines, it can offer units that are smaller in size with increased portability.

z

z

Kesilecek kalinlik ve akim iliskisi

1/4 inch e kadar kesimler 25A
1/4 .... 1/2 inch e kadar kesimler 50-60A ile
1/2 ...  1 inch e kadar kesimler 80A

z

[video width=400 height=350]  http://www.cncdesigner.com/avi/Plasma.wmv [/video]

Ark filmi

Iki eli de bosta birakacak kaynak maskesi daha dogrusu kaynak gozlugu varmi?