Ynt: alternatif zero cross

Başlatan frederic, 23 Nisan 2016, 14:09:11

frederic

Merhaba, faydası olur belki diye eklemek istedim.

mesaj birleştirme:: 23 Nisan 2016, 14:38:29

Mavi sinyalin gerilim değeri 3.50VDC. Sarıdan yüksek göstermesinin sebebi osiloskop ayarları.

ete

Sıfır geçiş yakalama işinde genelde PORTB.0 kesmesi kullanılır ve sinyalin tipine göre yükselen kenar yada düşen kenarda yakalama seçilir. Bu sinyal şekline bakınca bir yükselen bir düşen kenar seçmek gerektiğini düşünüyorumki buda devrenin dezavantajı olsa gerek.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

frederic

Bana bir tek pozitif alternansın başlangıcı lazım olduğu için bu şekilde çalışıyorum hocam, tek bir yükselen kenar ile yakalıyorum.

ete

Verdiğin şekle dikkatlice bakarsan yalnızca pozitif alternanstaki sıfır geçişleri yani her 20 ms de bir sıfır geçiş yakalıyorsun.
Negatif alternansları atlıyorsun demek oluyor bu. Zira negatifler düşen kenarda gerçekleşiyorlar.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

frederic

Evet hocam onu kastettim zaten. Bana bu şekilde lazım.

OG

AC-DC hatları İzole olmadığına göre ve Köprü diyotda en az 1,3V - 1,4V gibi bir degeri kaybetmeyi göze aldığınıza göre aynı işlemi iki direnç bir npn transistor bir de diyot ile de yapabilirsiniz.

NPN transistor Emeter GND de, kollektor pullup ile +5V a, çıkışı kollektorden alacagız.
Pullup direnci yeterince büyük, Çıkışın 0V'a hızlı inmesi için. Yani çıkışın kare dalgaya olabildiğince benzemesi için.
Transistor baz emetor arasına 30-40K direnc, bosta kalmasin diye.
AC hatdan bir direnc ile transistor bazına, direnc degeri AC voltaj degerine gore, mesela AC 12V gibi ise 560R gibi (akım baz akımıdır, zarar vermeyecek kadar yuksek tutulur).
Emeter baz arasına da ters diyot, transistoru korumak için.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

frederic

Öneriniz için teşekkürler OG hocam, şemaya döküp inceleyeceğim.

Yeri gelmişken hocam şu köprü diyotu sorayım size. Ben onu 220V to 6VAC trafonun çıkışına koyup,  trafonun 220V tarafı nasıl bağlanırsa bağlansın her zaman pozitif alternansı yakalayabilim diye kullandım. Burda bir mantık hatası varmıdır?

Yani köprü diyotu kullanmasaydım ve trafonun 6V tarafını direk opampa girseydim, girişte k L-N farklı bağlandığı zaman benim için sorun olurmuydu ?

OG

Alıntı YapBen onu 220V to 6VAC trafonun çıkışına koyup,  trafonun 220V tarafı nasıl bağlanırsa bağlansın her zaman pozitif alternansı yakalayabilim diye kullandım. Burda bir mantık hatası varmıdır?

Mantık hatası yok işlem doğru. Zira  AC de + uç şudur diye bir şey yok malumunuz, sürekli değişip bir o uca bir diğer uca gececektir.

Alıntı YapYani köprü diyotu kullanmasaydım ve trafonun 6V tarafını direk opampa girseydim, girişte k L-N farklı bağlandığı zaman benim için sorun olurmuydu ?
OPAMP'a bir direnç ile direk girebilirsiniz  Bu durumda opampın diğer girişi de GND de olmalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

arslan74

Yeni PIC'lerde ZCD(Zero Cross dedection) özelliği var. Düşen veya çıkan kenarda interrupt üretiyor. Ac den sadece bir direnç bağlıyorsun. Başka hiç birşeye ihtiyaç yok. Tavsiye ederim düzgün çalışıyor.

ylmz

Duty seviyeni ölç (%49-50) vs olsun
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

frederic

Alıntı yapılan: arslan74 - 24 Nisan 2016, 19:01:01
Yeni PIC'lerde ZCD(Zero Cross dedection) özelliği var. Düşen veya çıkan kenarda interrupt üretiyor. Ac den sadece bir direnç bağlıyorsun. Başka hiç birşeye ihtiyaç yok. Tavsiye ederim düzgün çalışıyor.

direk 220 voltumu giriyorsunuz hocam direnç üzerinden ? Yoksa trafo ile düşürüyormusunuz ?

arslan74

robomaster

Sıfır geçiş için bir çok devre kullanılabilir. Düşen kenar, çıkan kenar, 0.7V kadarlık süre gecikmesi...
Ancak mutlak sıfır noktasını yakalamak önemli bu sebeple yarım, tam, köprü doğrultucular, gerilim bölücüler , direnç ile falan bu iş olmuyor.
Mesela on-grid bir  convertor yapıp şebekeye güç basmak istediğinizde bu hal daha fazla önem arz ediyor. Şebeke gerilimi ile sizin ürettiğiniz gerilim arasında faz farkı hiç olmamalı.

Bu sebeple precision rectifier kullanmak, yada bu iş için şu an adını hatırlamıyorum ama denk gelmiştim Siemens gibi markaların kullandığı özel chipleri var.
Bir araştırın. (Precision rectifier, precision zero detection)

PIC lerdeki hassasiyeti tecrübe etmedim.
http://www.microchip.com/design-centers/8-bit/peripherals/intelligent-analog/zero-cross-detect