555 li boost convertor

Başlatan erkan614, 26 Nisan 2016, 10:19:24

erkan614

İyi günler arkadaşlar,
555 ile yapılmış bobinli voltaj ayarlı bir dc-dc boost converter devresi arıyorum
internetten bulduğum birkaç devre başarısız oldu
sizin daha önce denemiş ve memnun kalmış olduğunuz bir şema varsa tavsiye ederseniz sevinirim
5V tan 24V a çevirim yapıcam Iout 50mA

sadogan

555 li şartmı mc34063 lü olmazmı ?

t2

Bobin kalitesinden dolayı sorun çıkmış olabilir.
Direnç tipi bobinle çok zor. Teli kalın, nüvesi büyük olmalı.
Yani bobinin Q su yüksek olacak
Aynı durum mc34063  için de geçerlidir

HexfeT

Bilindiği üzere 555 bir konvertör entegresi değil. Bu 555 kullanmak mecburi olan bir proje ödevi değil ise 555 ile hiç uğraşmayın.

erkan614

Teşekkürler
MC34063 ile olanınıda araştırıcam
ama açıkçası bu işlemi 555 ile yapmak istiyorum

HexfeT

Bu işin 555 ile olabilmesi için pwm'i modüle edecek bir geri besleme yapısı eklemek gerekiyor. Yoksa regülasyon olmaz.
Yani sabit kare dalga ile süreceğiniz için giriş voltajınız ve çıkış akımınız da sabit olmadıkça çıkış voltajı yerinde durmaz.

t2

555 le yaparsın güzel olur. sabit frekansta bobin anahtarlanacak, hızlı diyot eklenecek. kısadevre koruma, geribesleme kullanılmayacak. çalışır niçin çalışmasın. Burada sorun bobini anahtarladığımız zaman yeteri kadar yüksek akım akıtabilme sorunudur. Mosfet  ve kaliteli bobin ile KESİN olarak yapılır. belki 1-2 transistör ilavesiyle kısadevre koruma, geribesleme eklenebilir.

erkan614

aslında geri beslemeyi koymam şart tube ler için 90-190V a göre yapılmış olan alttaki devreyi tam olarak başaramadım

şimdi bu devreyi yapmayı planlıyorum ama ondada 2 adet 555 var tek 555 e nasıl indiririm

birde ilk devrede voltaj kontrol kısmı 5 nolu control pininden yapılırken
ikinci devrede 7 nolu discharge pininden yapılıyor nedendir