Aluminyum üzerine punta kaynak

Başlatan bunalmis, 26 Eylül 2005, 13:48:44

z

Aluminyum levha üzerine gene aluminyumdan malzemeyi elektronik olarak puntalayan Alman malı bir cihazın broşürünü görmüştüm.

(Hatırladığım özel bir sıvı ya ihtiyaç olduğu, birde adamlar punta atılacak aluminyum parçaları da gene kendileri satıyordu, aluminyum vida, perçin türü ufak parçalar vs)

Şu anda ne firmanın adını ne de broşürlerini bulabiliyorum.

Aluminyuma punta kaynağı nasıl yapılır?

Unutmadan cihaz o kadar küçüktü ki ayaklı masa tipi avometre kadardı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CaFFeiNe

iki alüminyum parça birbirine lehimlenebilirmi?

KAZIMUGUR

Hep soruyorsun,hiç paylaşmıyorsun,kaynaklar konusunda.Hiçmi bir şey bulamadın,en azından yaptıklarını yayınla,bilmeyen arkadaşlar olabilir.
Al-Al puntası için hiç bir şeye ihtiyaç yoktur.Yüksekce bir gerilimi kondansatörlere depolarsınız,pop perçin makinasına benzer bir pens'e,mesela Al vida (başı düz)takarsınız,diğer Al parçanın üzerine sıkıca bastırırsınız,tetiğe dokunduğunuz an kondansatördeki enerji çok hızlı boşalır,değme noktası,direncinden dolayı hızla erir-soğur punta tamamdır.
Tabelacılara sorsan gösterirlerdi.
Bir kondansatör ne kadar hızlı boşalabilir yada dolabilir.? yada akım yükselme hızlarını biliyormusunuz.?
(Lehim ve kaynak birbirlerinden tamamen farklı işlerdir.)

arslan74

Arama motorlarında "Aluminum Welding" olarak aratırsanız bununla ilgili geniş döküman karşınıza cıkar.

z

@KAZIMUGUR

Benim icin oncelik calisma prensiptir. Sistemin nasil calistigidir. Bu yuzden genelde prensibi sorar yada sorana prensibi anlatirim. Sema isteyene fazla ugrastirmayacaksa yardimci olurum. Ancak yaptigim her calismayi detaylariyla yayinlamak gibi felsefem yok.

Pek cok kisiye yardimci oldugumu dusunurken bu yaziniza biraz bozuldum.

Neyse dert değil, kafaya takmiyorum.

Alıntı YapBir kondansatör ne kadar hızlı boşalabilir yada dolabilir.? yada akım yükselme hızlarını biliyormusunuz.

Bu sorudaki amaci anlamadim ama kisaca su sekilde aciklayabiliriz.

Bir kondansatoru, teknolojinin verdigi imkanlar dahilinde hizlica doldurabilir yada bosaltabiliriz.

Kapasite en rahat ve en sorunsuz sabit akimla dolar. Ancak yaslanmayi goze alip kapasiteyi ziplata ziplata nerede ise merdiven basamagi seklinde voltaji artacak sekilde de doldurabiliriz.

Bosalma icinde ayni seyler gecerli.

Akimin istenen degerlere yukselme yada dusme suresi gene denetimimiz altinda. Bunu belirleyecek  duzenek aktif bir devre olabilecegi gibi tamamen enduktans ve direnclerle yapabilecegimiz pasif bir devrede olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KAZIMUGUR

Bunalmış arkadaşım kafana takmadığına sevindim,maksadım üzmek değildi.Öyle olsa acizane açıklamaya devam etmezdim.
Okuyan çoktur ama katılan az,soru sormak için bile biraz bir şeyler bilmek gerekir.Başlığı açan olarak birazda elindekileri yazsa idin genç ve yeni arkadaşlarda ilgili ve bilgili olurdu,bir şeyler araştırır ve paylaşarak bilgimizi çoğaltırdık.
Kondansatörler hakkında sorduğum genele idi çünkü Al puntanın temel elemanı o.
Paylaşım hakkında düşüncelerim farklı.Bu gün beni yetiştiren,örnek,ilkokul öğretmenimden çok daha fazla bilgiye sahibim.Beni yada bizi yetiştirirken sabırla,biraz saygıdan başka beklentisi olmadan,bildiğini aktaran öğretmenlerimize minnetimiz ölçülere sığmaz.
Her şeyi araştırarak bulmak akıllıca değil,öğrenmenin iyi bir yoluda değil.
Bilen birini bulur talebkar olur ve öğrenirsiniz.Öğretmenin görevi bu zaten.
Kendisinin bile bilmediği ödevi verip,araştır daha kalıcı olur demek son derece kıymetli olan zamanı katletmektir.Bilgiyi hızlıca alan başka şeyler içinde zaman bulacaktır.
Medeniyetin bu gün ulaştığı nokta eskilerin çalışmaları üzerinedir.
İlimde ilerlemiş ülkeler bu işi şahıslardan müesseselere taşımışlar ve müzeler kurup bunu işler tutmuşlardır.Okullar düzenli olarak ziyaret ederler.
Günümüzde forumlar bu işi kolaylaştırıyor diye düşündüğüm için katılıyorum.
Son olarak bir anım,metal yüzeye kauçuk tespit etmeye çalışırken Henkel'e ulaştım,bana işin tekniğini öğrettiler,dedim bu sır,niye böyle detayla anlatıyorsunuz,dedi bileceksinki kullanasın bende satayım.
Güzel günler diler saygı ve sevgilerimi sunarım.

zihnisinir

kazımuğur saygılar sunarım üstat elinize sağlık. Bu sistemi anlatmışsınız zaten izninizle bazı şeyler ekleyeyimmi bende.

Kondansatörü boşaltmak için tristör kullanabilirsiniz. Tristör dc akımda anahtar olarak davranır. Tabiki kondansatör boşaldığında yani tristörü iletimde tutma akımının altına gelindiğinde kendiliğinden kesime gider. Hatta üzerinden akım akmıyorsa da siz iletime sokmak için tetiklerseniz bile kesime gider. Yani bu iş için en güvenli ANAHTAR dır. Tetiklemeyi nasılmı yapmalısınız.? tabiki bir tane 555 osilatör ile. birde küçük yuzuk şeklinde ferit nüve bulun buna 15 sipir primer 15 sipir sekonder sarın. Primere seri bir kondansatör üzerinden 555 in palslerini verin. Sekonder e de iki ucu arasına bir tane 100 nf kondansatör bağlayın paralel sonra uçlardan birini geyt e dierini katota bağlayın. Tristörün anadunu kondansatörün artısına katotunuda elinizde tutacağınız kaynak aparatına bağlayın. kondansatörün eksisini de kaynak yapılacak parçaya bağlayın.

KAZIMUGUR

İzin neki,başımızın üstünde yerin var arkadaşım,hoşgeldin.