REED RÖLE mantığında ama tersine anahtar

Başlatan overlok, 29 Nisan 2016, 10:06:39

overlok

Selamlar arkadaşlar,
Hali hazırda Açık konumdaki basit bir devreyi kapalı kutuya koyup dışarıdan müdahale ile, kullanılmadığı zaman kapatmak istiyorum. Mıknatıs ile reed röleyi aktif hale getirme işlemi gibi ama tersini düşünün. Mıknatısı yaklaştırınca devreyi kapalı konuma getirecek. Böyle bir komponent var mıdır? Ters reed röle gibi.
Yada başka türlü nasıl yapabilirim?
Saygılarımla
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

t2

reed rölenin çift kontaklısı tercih edilir. NC NO uçları olur

overlok

Hocam teşekkürler. Peki bu reed röleler hareketli ortamlar sıkıntı çıkarır mı? Sarsıntıda kontakların ayrılması gibi?

kayatech

Proximity sensor(metal algılar) kullanın yada capacitive sensor(herhangi bir nesneyi algılar). 40 - 60 TL arasında fiyatları var . Sorun yaşamazsınız.

Reedrole ile cihazı tehlikeye atmayın. reedrole  Kırılabilir , kontakları fazla ömürlü olmaz.

overlok

Normal 5 - 6 voltluk röleye neodyum mıknatıs yaklaştırınca reed röle oluyomuş, az önce denedim öğrendim :-)

HexfeT

Reed röle ana beslemeyi açıp kapatacaksa yukarıdaki gibi çift kontaklı işi çözer.
Ana besleme ile ilgisi yoksa çıkışın lojik tersini alırsınız olur biter.

overlok

Alıntı yapılan: HexfeT - 29 Nisan 2016, 22:10:55
Reed röle ana beslemeyi açıp kapatacaksa yukarıdaki gibi çift kontaklı işi çözer.
Ana besleme ile ilgisi yoksa çıkışın lojik tersini alırsınız olur biter.
Ana besleme ile alakali. Normal röle kullanıcam gibi görünüyor. Mıknatısta kilidin anahtarı olacak. Reed röleye sağlamlık konusunda güvenmiyorum.