Dünyanın en küçük cnc tornası

Başlatan z, 03 Mayıs 2016, 18:51:35

z

Alıntı yapılan: muhendisbey - 05 Mayıs 2016, 12:36:30
Buradaki kayış yeterli işi görüyor mu?
Şundan soruyorum, sanki kayış yerine dişli olsa daha iyi olabilirdi. Bu incelikteki dişsiz bir kayışa güvenemedim.
....
Bir de tornadan çok fazla anlamam şunu merak ettim ucu sivri lineer rulmana bağlı olan parçanın görevi nedir? Parça tutmak desem tutucu gibi değil. Dönmesi için desem dönecek bir parça gibi de değil. sıkıştırma amaçlı mı kullanılıyor?

Bu kayışı şimdilik böyle kullandım. (Teyp kayışı)

Sanayiye gidip uygun bir şey alacağım. Kasnakları da metale çevireceğim.

Trigger kayış olabilir fakat titreşime neden olur diye biliyorum.

Sivri uçlu nesnelerin adı punta. İşlenecek parçayı karşıdan yataklamaya yarıyor. Bunun için iş parçasına minik bir konik oyuk açılıyor ve sivi uç pu oyuğa giriyor. Böylece parça iki baştan da yataklanmış oluyor.

Normalde sağdaki puntanın dönebilir olması lazım fakat benim uygulamamda puntanın merkezinde 0.2.. 0.3 mm gibi minik bir delik olacak. Buraya ince bir punta daha geçecek. Sürtünmeli dönme olacak. (Puntanın puntası)

Soldaki punta dan hareket ara parça ile iş parçasına aktarılacak. Bu yapıya iki punta arasında işleme tekniği deniyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

Punta dönmezse işlenecek parça aşınmaz mı..
kayış olmadan motor direk bağlansa...?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

muhendisbey

@z
teşekkür ederim bilgilendirme için.
Aklıma geldi de puntanın üzerine geçecek yüksük gibi gene ucu sivri konik bir parça olsa metal metale sürter. Arada gres olsa sıkıntı kalmaz. Yüksükte arada bir değiştirilir.

@elek
kayışsız yada dişlisiz daha yüksek güçlü motor gerekir muhtemelen. Extruderde kullandığımdan biliyorum. Doğrudan sürülürse makaranın rahat dönebilmesi gerekiyor. Dişlili sistemden bahsedersem geçen gün flaman makarada dolaşmış, makarayı kaldırıp kendisine çekmiş ki motorun 1Kg çekme gibi bir kuvveti yok.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

elektronik

Alıntı yapılan: muhendisbey - 05 Mayıs 2016, 12:36:30

Bir de tornadan çok fazla anlamam şunu merak ettim ucu sivri lineer rulmana bağlı olan parçanın görevi nedir? Parça tutmak desem tutucu gibi değil. Dönmesi için desem dönecek bir parça gibi de değil. sıkıştırma amaçlı mı kullanılıyor?

o parçanın adı punta, uzun bir mil işlenecek diyelim kesici takım mili işlemek için mile temas ettiğinde mil sadece ayna ile duruyorsa mile esnemeler olur . punta mile temas ettirilip milin esnemesini engeller.

z

Normalde konik punta rulman yataklıdır. Ancak punta, iş parçasına açılmış punta oyuğuna geçirilip baskı uygulansa bile burda mükemmel hareket aktarımı olamaz ve  punta  ayna ile aynı hızda dönemez sonuçta burada sürtünme gerçekleşir. Punta koniğinde sürtünme yüzeyi çok küçük, iş parçası bu yüzeye göre daha büyük yüzeye sahip olduğundan sürtünme sonucu oluşan ısı genelde dert olmaz.

Eğer punta hiç dönemezse ve çok büyük baskı ile iş parçasına dayanmışsa bu durumda hem punta hem de iş parçası sürtünme neticesinde hasar görür.

Puntada amaç merkezlemedir. Silindirik yüzey işlemesi bittikten sonra punta geri şekilir ve açılmış punta deliği yüzeyinde de yüzey temizleme, delme vs işlemler yapılır.

Tornanın yanında zaten bir kutu içinde yağ ve fırça bulundurmak adettendir ve şarttır. Operatör gerek görürse punta noktasını da arada bir yağlar.

mesaj birleştirme:: 06 Mayıs 2016, 15:14:55

Alıntı yapılan: elek - 06 Mayıs 2016, 12:40:35
...kayış olmadan motor direk bağlansa...?

Torku ve deviri uygun motor kullanılabilir. Fakat estetiği bozacağı için büyük motor kullanmadım.

Estetik önemli olmasaydı motor küç gibi sol taraftan çıkardı.

z

z

CAD CAM prograqmları da bitti ve ilk boncuğumu imal ettim.

Ancak CAM programı üzerinde daha çok retüş gerekecek.

https://youtu.be/js1oOE682VQ

serdararikan

neden mach3 gibi bir prgram kullanmıyorsunuz? çok yaygın bir kullanıma alanı var.

z

Mach3 kullansaydım bu projeden hiç bir şey öğrenemezdim. Üstelik solid vs gibi bir program daha kullanmam gerekecekti.

Halbuki şu anda acaip bilgi ve tecrübeler edindim.

serdararikan

Kazanılan tecrübe tabiki hiçbir şey ile olculemez.

MB_77

ilim öğrenmek çok önemlidir ancak daha da önemli olanı faydasız ilimden sakınmaktır.

z

İlim olup ta faydasız olanı nasıl oluyor?

trgtylcnky

Hocam yazılım konusunda yardım edecek birini arıyorsanız bu aralar yapacak iş arıyorum ilginç olabilir benim için.

MB_77

faydasız ilim türü çok. biraz düşünmek bulmak için yeter.
ancak hangi ilim olursa olsun faydalı bir nihai amaca hizmet etmiyorsa o faydasız bir ilimdir.
ondan kazanımların birçoğunun zarar olması da doğal değilmidir.
en BASİTİNDEN sonuç ve hedefleri açısından fayda sağlayacak başka bir işe emek harcanabilecekken, kıymet biçilemez derecede pahalı olan zamanın boşa geçirilmesi olur.

bence ilim faydalı ve elle tutulur bir amacı içermiyorsa faydasız ilimdir. isterse o ilim nükleer enerji konusunda olsun isterse 1 tlye alınacak tesbihin tanelerini işleyecek minyatür cnc olsun. bu cnc'nin cam yazılımını mah3'e yapmak veya orjinal bir program yazmak tamamen hedef ve amaçlarla alakalı.

sonuçta nükleer bombaya kimse faydalı bir ilim diyemez ancak nükleer tıpa da faydasız ilim diyemez.
sadece tecrube edinmekse amac mah3 yerine kendi programını yazmak sadece kendini tatmin etmektir.

halbuki oldukca büyük donanıma sahipken bu bilgiyi tecrubeyi ve geri alınamaz zamanı daha iyi değerlendirmek daha akılcı olur

engerex

Merakla takip ediyorum.
X eksende yüzey tornalamadan sonra aynı değerde geri dönüyor gördüm. Kalem bir miktar geri gidip başa dönmeli. Yoksa yüzey kalitesi sıkıntısı yaşanır ve kalem kırılma ihtimali var.