Dünyanın en küçük cnc tornası

Başlatan z, 03 Mayıs 2016, 18:51:35

z

@MB_77

Mach3 yerine kendi programlarımı yazdığım için bana kıl olan çok. Faydasız ilim olmaz. Faydasız dediğin ilmi anlayamamışsındır.
Bugün 1TL lik tespih boncuğu yaparım yarım mikro parça. Tecrübenin nerden kazanıldığını önemi var mı?

@engerex

Sanayi plastiğini bir yönde tornaladığımda ince lifler kalıyor. Geri dönüşte o lifler de gidiyor ve tertemiz yüzey kalıyor. Video da da görünüyor zaten.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Göktaşından tespih yapılıyormuş, çok pahalı imiş. bu cnc ile yapılır.  Sonra o tesbih satılır. gerçek CNC alınır. daha ciddi işler yapmak üzere kullanılır :)

Gök taşından tespih 30 bin dolar:

http://www.hurriyet.com.tr/gok-tasindan-tespih-30-bin-dolara-satiliyor-40023922

muhendisbey

Göktaşını bu makine muhtemelen işleyemez. Göktaşları oldukça sert bir o kadar da kırılgandır. İnternetten göktaşı alan bir arkadaşımın dediği buydu.

@z
Yazdığın program G kodu işletiyor mu?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Geçmişte G kodları yorumlayan program yazmıştım. Bahse konu tornanın yazılımı G kodlardan anlamaz.
Ama kontrol kartının G00, G01, G02 ve G03 ve Bezier fonksiyonları var.

engerex

Bu malzemeyi işledim. Lanet bir şey. Buna benzer bir malzeme var. Talaşı sarı/pirinç malzeme talaşı gibi. En uzun talaş 3-5 mm. İşlemeside müthiş. Bunun gibi esnemiyor. İsmi Derlin mi değil mi emin değilim.

Tesbih profilini işleme yöntemini düzeltmen şart.

z

Aklıma çok güzel bir çözüm geldi. Ofset vererek merkeze yaklaşma işinden vazgeçiyorum. Ama MW3 oynamaktan fırsat bulup ta programı yeni fikre göre düzenleyemedim.

Sen ne sorun görüyorsun?

trgtylcnky

Hocam gerçi düşünmüşsünüzdür ama bence şu şekilde olması gerekiyor: işlemi kaba ve ince olarak ikiye bölün. Kaba işlem şu:

f=feed vermedeki çözünürlüğümüz
d=maksimum kesme derinliği
c=clearance (kaba işlemede son şekle ne kadar yaklaşılacak)
R=parçanın işlenmeden önceki çapı
L=parçanın işlenmeden önceki uzunluğu

r(z)=bezier denkleminden gelen sonuç, yani z ekseninde belli noktadayken parçanın yarıçapı

önce r(z)'nin max ve min değeri bulunur: r_max r_min
for(i=R; i<r_min+c; i+=d){
    z=L;
    hareket(L,R); //burada takımı x,z koordinatına taşıyacak komutu işleteceksiniz. 
    while(z>0){
        if(i>r(z)+c) x=i;
        else x=r(z)+c;
        hareket(x,z); //burada takımı x,z koordinatına taşıyacak komutu işleteceksiniz. 
        z-=f;
    }
}

Bu şekilde kabasını işledikten sonra sizin yaptığınız işlemin son 2-3 adımını yaparsanız ince işleme de öyle bitmiş olur. Tabii bu algoritma daha optimize edilebilir mesela havayı kestiği yerler tespit edilip oralarda daha hızlı hareket ettirilebilir.

z

Aynı şeyi mi düşünüyoruz bilmiyorum.

y=f(x) fonksiyonuu ofset ekleyerek işlerken

y=ofset + f(x) işlemini yapıyor ve ofseti R/2 den 0 a adım adım yaklaştırıyordum.

Tabiki bu esnada bolca hava kesiyordum.

Şimdi y=f(x) fonksiyonunu x in 1 mm artışlarında y nin alacağı değerin tamamına yakınını işleyeceğim.

Böylece tırtıklı ama zarfı aslına uygun boncuk elde edeceğim. En son adımda ise y=f(x)i x in en küçük artışlarıyla işleyeceğim.

G41 G42 yi devreye almak da tornaya nasip olacak.

trgtylcnky

Şekille ifade etmeye çalışayım: http://sketchtoy.com/67036025

yanlış anlamadıysam sizinki soldaki, benim düşündüğüm sağdaki. İkisi de olabilir takımın hangi tarafının daha iyi kestiğine göre. Norma tornalarda z ekseninde feed tercih ediliyor sanırım ama ne kadar önemli bilmiyorum.

z

Evet düşündüğümü aynen çizmişsin.

Aslında senin düşündüğünü yapmak işterim fakat bunu yapabilmek icin kalem herhangi bir noktada iken  sola doğru nerede min max yapılıyor bunu bilmem lazım. Bu da her defasında bezier fonksiyonunu döngü içinde hesaplamam yada hesaplanmış verileri ramda tutup sorgulama yapmam demek.

Malesef ram boyutu ve hız açısından bu yöntemi tercih edemiyorum.

Çizim sitesi hoşuma gitti.

engerex

Siemens fanuc ve standart G kodlamada nasıl olduğuna bakın. Bahsettiğiniz şeyler zaten var.

Aslında doğru yoldasınız.

z

Neden bahsettiğini anlamadım.

Ne için bakacağım?

z

@trgtylcnky

http://sketchtoy.com/67038900

Senin çizimin sanırım aynısı. Kaba işlem n adımda yapılacaksa n kez boncuk fonksiyonunu işletmek gerekiyor.

n+1. adımda finish işlemi yapılacak.

http://sketchtoy.com/67038923

Bu yöntemde ise sadece 2 kez fonksiyonu işletmek gerekiyor.

Ortaya çıkacak ürünün kalitesi açısından hiç fark olmayacak gibi duruyor.

Fakat önerdiğim sistemde kesici kalemin baş etmesi gereken derin kesme işlemleri var.

İlk yöntemde ise kalem çok derinlere doğru kesme yapmayacak. Spindle motorumun çok güçlü olmadığını göz önüne alırsak 2. yöntemi uygulamak daha mantıklı görünüyor.

trgtylcnky

Anladığım kadarıyla siz şimdi bezier fonksiyonunu karta gönderip işlemleri karta yaptırıyorsunuz. Bunun yerine G code gibi bir şey üretip sırayla karta yollasanız kartı daha az yorar ve kompleks işlemler yaptırabilirsiniz. 8 bit ATMEGA üzerinde çalışan G code yorumlayıcılara bakabilirsiniz: https://github.com/grbl/grbl

Ya da, bu proje için aşırı olabilir ama şöyle bir şey var: http://wiki.thing-printer.com/index.php?title=Redeem#Overview
Beaglebone üzerinde iki tane 200 MHz programmable realtime unit var. Step motor sinyalleri bu kısımla üretiliyor. Linux üzerinde çalışan program sanırım memory mapping tekniğiyle bu PRU ları kontrol edebiliyor. Tabii öncesinde bu PRU üzerine assembly ile yazılmış bir program yükleniyor. Mesela şöyle düşünün: BeagleBone üzerinde dahili bir USB-Ethernet dönüştürücü var. Aleti bilgisayara takacaksınız ve BeagleBone üzerinde çalışan web sunucusuna kendi internet tarayıcınızdan bağlanacaksınız. Sonra bezier dosyasını sunucuya upload edeceksiniz. Kompleks işlemler linux üzerinde çalışan programla yapılacak ve hareketler PRU tarafından kontrol edilecek. 3b yazıcı için bunu yapmışlar, sizinki de onun gibi olabilir.

z

Bu tip işleri kartın yapması taraftarıyım. Her ne kadar PC tüm hesap kitapları yapıp verileri SD karta yükleyebilse de torna çalışırken herhangi bir PCye ihtiyaç olmadan SD kartı okuyarak işleri yapabilmesi lazım.