Dünyanın en küçük cnc tornası

Başlatan z, 03 Mayıs 2016, 18:51:35

SERRO EFE

Grbl iyidir. Açık kodlarından faydalanıp sd kart üzerinden pc ihtiyacı olmayan bi plazma çalıştırmıştım.Grbl+sd ikilisi başarılı olmuştu.

z

Boncuğu yeni algoritma ile ürettim. Şimdi fırçada polisaj işi var.

Yeni algoritma tam istediğim gibi oldu ve artık boş yere havayı kesmiyorum.

https://youtu.be/gqJOcr7xvok
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

microcozmoz

Emeğinize sağlık @z hocam.

Spindle da genelde built in - direk tahrik tercih edilmesi kayış aktarmadan dolayı yaşanacak güç kaybı ve titreşim olasılığının minimuma inmesini sağlayacaktır.  Hazır bir spindle neden kullanmadınız?

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

z

Direk bağlantı yapılacaksa motor torkunun yüksek olması lazım. Bu da bayağı iri bir motor demek.
Gerçi motoru daha iri olanı ile değiştireceğim fakat gene kayışlı aktarma olacak.

Sonuçta makine çalışmaya başladımı 1 kaç saat susmayacak.

microcozmoz

Yapacağınız işte yüzey kalitesi hedefiniz nedir bilemiyorum ama o şekilde bir spindle kullanımı işinizi daha kolaylaştıracaktır. Elbetteki kullanılan insert ucu ve ilerleme değerleri de önemli ama spindle da bu işte bir etken.

Özellikle ufak çapa sahip parçaların işlenmesinde salgı değerinin minimum düzeyde olması istenir. Sizin şu andaki konfigürasyondaki salgı değeriniz nedir?

"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

z

İki punta arasında işleme yapıldığından en salgısız yapı budur.

Açıkcası iş parçasını doğrudan motora bağlamak yerine kayışla hareket aktarılan mile bağlama nasıl sorunlara neden olacak anlamadım.

Motoru gerçi şaseye bağladım ama kayışla hareket aktarmak titreşimlerin iletilmemesi açısından en iyi yöntemdir.

Gördüğüm pek çok dikey işleme tezgahında servo motorlarla eksenler arsında kayışlı hareket aktarma var.

microcozmoz

Eksenlerde kayış aktarma yöntemleri kullanılıyor ve kayış gerginliğinde, mekanik aksamda bir gevşeme olmadığı sürece eksende bir titreşim oluşmuyor, doğru. Benim söylemek istediğim  belki büyük parça işlemede değil ama ufak parçalarda direk tahrik bir spindle ile daha iyi sonuçlar alınabileceği yönünde. Eksen aktarmayı kastetmedim.

trgtylcnky

Hocam spindle olarak küçük bir fırçasız motor kullanabilirsiniz. Çap küçük olduğu için zaten devir hızı büyük olabilir. Talaş tahliyesi için gerçi youtube'da yazmıştım ama elektrik süpürgesi gibi bir şey işe yarayabilir. Hem parçayı soğutmuş da olur. Hatta küçük bir santrifüj fanı parçayı döndüren motora takarak tek motorla iki işi birden halledebilirsiniz.

Kayışa gelince çok fikrim yok ama bence de titreşimsiz aktarma için en kolay yol kayış kullanmak. Diğer türlü motor ve puntaların eksenleri arasındaki küçük bir kayma titreşime sebep olur ve ayrıca makinenin boyu uzar.

z

Fırçasız motor olarak model uçak vs için satılanları düşünmüştüm ama onlar çok kısa zamanda ısınıyorlarmış.

Elimde güzel bir DC motor var. Kayışı satın alır almaz ona göre makineyi tekrar modifiye edeceğim.

Youtubeda cevap yazmıştım ama burda da yazayım. Sorun olan talaşlar etrafa saçılan minik parçacıklar değil. İşlenen parçada yüzük gibi kalmış parçalar. İstesem o yüzüğü yapamam iki ucu kopuk değil çünkü. O yüzüğü çıkarmak için ya keseceksin ya da iş parçasını yerinden çıkarıp yüzüğü alacaksın.

İşin garip yanı mesela 6mm iş parçasının üzerinde oluşan yüzük çapı 7..8mm.

microcozmoz

Tamirini yaptığım bir kaç CNC de başıma geldi titreşim problemi.  Bahsettiğim problemler eksen aktarmasının kayış ile yapıldığı bir mekaniz düzende oluşmuştu. Normalde yeni bir eksen değişimi yapıldığında eksen motoru ile beraber kayışı monte ederken kayış gerginliğini ölçerek istenilen ayara getiriyoruz. Eğer kayış istenilen gerginlikte değilse özellikle rapid hız G0 da titreşim yaratma olasılığı oluşuyor.
Tabii bunu sadece kayışla ilişkilendirmemek lazım, vidalı milin bağlantı noktalarındaki bir sorunda aynı şekilde sıkıntı yaratır. O nedenle sıkılan her civatayı torkmetre ile sıkıyoruz.

Spindle için sadece şu ana kadar gözlemlediğim bilgiyi aktarmak istedim, yapılmış olan düzenekteki çözüm bu iş için en uygunu olabilir.

Bizim CNC lerde minimum 0,3mm çapında parçalar bağlanıyor ve bu tip parçaların salgısız ve düzgün taşlanmasında işin içine başka faktörlerde giriyor.

z

0.3mm çapında ne işliyorsunuz? Hangi makine işliyor nasıl kalem kullanıyorsunuz çok merak ettim. Marka model foto yayınlarsanız çok seviinirim.

Kayışlı sistemlerin avantajları ve dezavantajları: http://me-mechanicalengineering.com/belt-drives-types-advantages-disadvantages/

microcozmoz

Hocam bizim CNC lerde kesici takım bileme ve imalatı yapılıyor. Karbür veya HSS takımların dolu silindirik çubuktan imalatı yada bilemesi taşlama yöntemiyle yapılıyor. Ayrıca değişik tipte insert takım imalatıda yapmak mümkündür.

Marka ISOG Technology (Eski ismi Michael Deckel) www.isog-technology.com

z

Bu makineler benim tornadan daha iyi gibi duruyor.

microcozmoz

:)

Hocam bu tip bir işlemde bizim tezgahlarda özellikle direk tahrik spindle motoru olması istenir. Eski tip tezgahlarda kayış aktarmalılar var ama zaman içinde kayıştan dolayı yaşanan sıkıntılardan ve aktarmada spindle gücünü eksi yönde etkilediğinden dolayı tercih sebebi değil.

Sizin uygulamanız için uygulamış olduğunuz yöntem uygun olabilir ama bizde böyle :)

Puntalı çalışma bizim tezgahlarda da yapılıyor fakat parçanın bağlandığı kısımdaki salgıda çok önemli yani karşı punta var diye indeks kafasındaki salgı ortadan kalkacak diye bir durum yok. Bizde ayrıca uzun parçalarda punta ile birlikte ekstra dayama sistemi de uygulanıyor.

mesaj birleştirme:: 22 Mayıs 2016, 15:42:31

Siz torna gövdesini hangi malzemeden işlediniz?

z

Eğer işlenmiş bir parçayı tornaya bağlayıp üzerinde tekrar mekanik işleme yapacak olsaydım salgı, titreşim çok çok önemli olurdu.

Fakat benim uygulamamda böyle bir durum sözkonusu değil.  Kütükden iş parçasını takıyor ve onu işliyorum.

Hatta şöyle diyeyim. Kütüğün merkezini delerken matkapta merkezi göz kararı deliyorum. Bu haliyle tornaya takınca tabiki salgı oluşuyor. Fakat yüzey temizleme işlemi yapıldığından artık göz kararı deldiği delik artık silindirik yüzeyin gerçek merkezi oluyor.

İşlediğim parçanın kütlesi çok küçük olduğundan aynaya bağlanan kısımdaki geometrik şekilsizlik (yamruyumruluk) makinede muhakkak titreşime neden oluyordur. Fakat benim uygulamamda hayati bir sorun değil.

Şimdi motorları hurdaların arasından çıkardım ve hemen sisteme adapte etmeye başlayacağım. Hatta dediğin gibi doğrudan bağlayacağım. Kaç haftadır sanayiye gidip kayış almaya üşeniyorum hiç olmazsa kayış derdinden de kurtulacağım.

Hatta mevcut makinedeki pens düzeneğini de kaldırıp atacağım. Motorun ucunu konikleştirip doğrudan punta haline getireceğim.

Yalnız bu çalışma çok zor olacak. Çünkü motoru monte edeceğim plastik parçanın yüksekliğini o denli doğru ayarlamalıyımki motor milinin (puntanın) merkezi ile karşı punta merkezi aynı olsun.

Gerçekten gıcık bir çalışma olacak. Eğer beceremezsem motor montaj deliklerinin karşılığı olacak delikleri fasülye delik yapıp vidaları sıkarken merkezlemeyi elle yaparak sıkacağım.