Ynt: Linuxta tuşlar farklı

Başlatan veliusta, 14 Mayıs 2016, 14:48:11

veliusta

Linux Mint kullanıyorum. 
Ctrl+Alt+Q ile @ işarateni yapamıyorum.
Firefoxta Mouse orta tekerleğini tıkayınca sayfa geri gidiyor.
Mousun orta tekerleğini basılı tutarak aşağı yukarı yapamıyorum.
<-- bu tuş ile sayfa geri gitmiyor.

Bunları windows gibi değiştirebilirmiyiz?

Mr_YAMYAM

Yazılım merkezinden KLAVYE KISAYOLLARI ile ilgili yazılımı indiriniz.
Eğer cihazınız dizüstü ise ve HOT KEY uygulaması varsa uygun uygulamayı arayınız.

veliusta

Artık linux kullanmayacağım. Çok kasıyor. YouTubeden video izlenmiyor. örnek video tam ekrana girdiğinde çıkmak için 5 saniye geçiyor.
Film izlerken görüntüde bazen fps kaymaları oluyor. Ekran kartı Driverini değiştirdim fakat sorun devam etti.

mesaj birleştirme:: 15 Mayıs 2016, 01:39:23

son bir kez winbuntu ya şans verecem.

Mr_YAMYAM

Kullanmakta olduğunuz linux sürümü ile PC bileşenlerinin uyumu bence gözden geçirilmelidir.
Ben yıllardır UBUNTU STUDIO kullanmaktayım. Üstelik günümüzde artık düşük sayılabilecek bir PC konfigürasyonu ile.
Gerek videolarda gerekse internet erişiminde şimdiye kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım.
Üstelik özel zevklerim doğrultusunda VİDEO RENDER bile yapmaktayım bu sistem ile :D
Tavsiyem Linux Mint CINNAMON veya UBUNTU STUDIO 12:04 LTS sürümleridir.
Alttaki ekran alıntısı birşeyler ifade edebilir.

metaltrrocker

@veliusta dur yahu nereye? :)
Bilgisayarın özellikleri neler? Ekran kartıyla ilgili bir durum olabilir. (Optimus zırvası)

veliusta

Linux Mint Mate ile denedim.   Okuduğum kadarıyla ATi ekran kartlarında sorunlar çıkıyormuş.
Bana Terminel panelini açmayacağım, Kullanımı basit, Türkçe, Kasmayan bir linüx lazım. Ben kullanmayacağım. Evdekiler kullanacak.

İşlemci: Intel Core i7-920 2.66GHz 8 MB
Anakart: MSI X58M
Ram: Elixir 6GB (3*2GB) DRR3 1333MHz
HDD: WD 640GB 7200RPM
Ekran Kartı: MSI R9 270X Gaming 2GB GDDR5
Güç Kaynağı: Seasonic M12 II 620W 80Plus Bronze Modüler
Kasa: Zalman Z11 Plus

Mr_YAMYAM

Ekran kartın mint tabanında sorunlu.
Ne yazık ki ATI tabanlı ekran kartlarının sürücü ve optimizasyon sorunları windows tabanında pek çözülmüş değil.
Eğer flash ve Java eklentilerini yapabilirsen UBUNTU STUDIO 12:04 LTS sürümünü önerebilirim.
ATI kartlarda ben sorun yaşamadım bu sürümde.
Tüm uygulamaları terminal kullanmaksızın arayüzler vasıtasıyla rahatlıkla yapabilir ve sistemi istediğin şekilde konfigüre edebilirsin.
Sistem bir kere konfigüre edildiği anda artık yıllarca sorun çıkartmadan çalışacaktır.
Ancak UBUNTU STUDIO sürümlerinin arayüzleri (Masaüstü) XFCE olduğu için ilk kullanımda yadırgayabilirsiniz. Deneyim kazandıkça kullanım kolaylığı ve stabilitesi ile artık vazgeçemez olacağınızı düşünüyorum.
UBUNTU 12:04 sürümü eski olmasına rağmen önermemde bir sebep daha bulunmaktadır.
Yeni 14:04 LTS (Long Therm Support) sürümünde ne yazık ki çoğu uygulamalar ücretli hale getirilmiş olup, birçok uygulama da veri tabanından kaldırılmıştır. Ben UBUNTU STUDIO 16:04 LTS sürümünü beklemekteyim. Yayınlandıktan sonra (şu aralar bekleniyor) eğer test sonuçları müspet olursa direk 12:04 ten 16:04 sürümüne yükseltebileceğim.

Yine de elinde olanak varsa Mint CINNAMON 64 bit sürümünü yükleyip test etmeni önerebilirim.

metaltrrocker

Uyumlu donanım seçmekte fayda var.
Olmadı https://forum.ubuntu-tr.net/ veya farklı bir linux dağıtımının Türkiye forumuna da konu açıp destek alabilirsiniz.
Bu arada farklı dağıtımlar deneyip sana uygun olanını da bulabilirsin.
Netrunner, Manjaro, Xubuntu, Fedora bunlar beğenerek kullandıklarım.
Daha fazlası için --> www.distrowatch.com
not:düzeltme.

veliusta

Lubuntu ve Zorin OS' u denedim.

Lubuntu  iyi ama fazla sade bazı yerlerde TR karakter sorunları var.
Zorin OS beğendim. Fakat ücretli olmasını  ve %50 Türkçe olmasını beğenmedim.

Şimdi Xubuntu ve CINNAMON  bir deneyeyim.