Hata devrede mi yoksa programda mı?

Başlatan spirtless, 15 Mayıs 2016, 02:18:05

yas

mclr pini high seviyede mi? kristalin uçlarında kaç volt gerilim var (13 ve 14 nolu pinler 1,7~1,9V olarak ölçmelisin iki pin arasında yaklaşık 100mV fark olması lazım). Kodda XT görülüyor eğer kristal tipin bu değilse quartz kristalse seçimi HS yapman gerekli pice yükleme esnasında konfigürasyonu kontrol et. yukarda bir arkadaşında belirtiği gibi bir ihtimalde 22 pf lar yanlış değerde takılı olabilir takılı değilken deneme yaptın mı? Son olarak kullandığın pic sağlam mıdır?

sifirzero

kardeşim kodlarda değişiklik yaptınmı çalışmıyor simülasyonda.sanki senin lcd.c de hata var gibi
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

spirtless

Merhaba yas,

öncelikle pic'i basit bir lamba yakma devresinde board'a kurup çalıştırdım bir problem yoktu.
mclr ucunun voltajı 5V yani aktif seviyededir. Evet osilatör bildiğimiz 4MHZ'lik kristal osilatördür. Ama ben XT ile de HS ile de denedim olmadı.  Ancak osilatör voltajını ölçmedim. Pic'in 13 ve 14 no'lu bacağından frekans ölçüm oda 0'dı. Buda dolayısı ile voltajın olmadığını gösterir diye düşünüyorum. Bir tek 22pF kondansatörleri çıkarıp denemedim. Yani oraya ne konulabilir ki datasheet'te 15-33pF olarak aralık verilmiş.

spirtless

Merhaba Sene35,

Yok yapmadım. Ama şöyle bir şüphem var. Ben ne zaman lcd.c tanımlamasını 16f877a.h altına alırsam , 10bitlik ADC tanımlama kod satırını tanımsız olarak görüyor.  ADC tanımla kod satırını silince derliyorum bu sefer lcd.c dosyası açılıyor ms hatası verip programı derlemiyor. İnternet'te aradım o kadar lcd.c dosyası ama pek bir şey çıkmadı. Ben bir şekilde derlemiştim demek ki başka pc de açınca da hata veriyor. Nasıl çözülecek bu iş ya.

dursuncemal

eger kodunuz simulasyonda calisiyor ise,devreyide dogru kurdu iseniz calismasi gerekir ancak osilatorun kesin calistigina emin olmalisiniz.bunun icin en basit yol basit bir program yazip bir portu yada pini 1 saniyede toggle edin yani once islencinin ve osilatoru calisir hale getirin ondan sonrasi kolay.
:=

sifirzero

Lcd.c ayarladim ekran geldi tam ilgilenemedim.ledlerde yanmiyor sinyal gidiyor ama ledler yanmiyor.bakabilirsem aksam tekrar bakcam
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

yas

kurduğundevre ilk mesajdaki ile aynıysa transistör ve buzzer bağlantısıda hatalı

dursuncemal

evt hata var direnci trnsistorun beyzine buzerin - bagladigin ucunuda + ya baglamalisin,

spirtless

Arkadaşlar merhaba ,

devreyi yeniden düzenledim program aynı onda değişiklik yapmadım fakat bu sefer de oluşan problem şudur;
1) direnç ölçümünde herhangi bir led yanmıyor.
2)Buzzer sürekli olarak, ölçüm yapsam da yapmasam da ötüyor. Yani transistör sürekli iletimde.
3)Lcd de sadece mavi ekran var herhangi bir yazı falan yok.

bu işi nasıl çözeceğim bilmiyorum.

sifirzero

dostum biraz uğraştım ledler yanıyor.lcd yazı çıkıyor ama bizim dilden değil :)  baştan otur adım adım yaz kardeşim.şekile göre yazarsan daha kolay olur.

spirtless

sene 35 ,
lcd.c dosyasını düzenledin mi? düzenledi isen bana gönderir misin? veya nasıl düzenleniyor onu anlat bari ;)
bir de benim programı mı derledin de öyle oldu yoksa kendin bir şeyler mi yazdın?

dursuncemal

rv1 yani kontrast ayari icin koydugunuz trimpotun bir ucuna + diger ucuna -  orta ucunuda lcd nin vee ucuna baglamalisin.simulasyonda sikinti olmayabilir ama gercek ortamda lcd nin yazilarini goremeyebilirsin.

sifirzero

Google aratirmisin flexy_lcd.c  indir. pc ye sonra baglatina gore flexy_lcd.c  duzenle.genelde b portuna gore ayarli sen d portuna gore ayarla

mesaj birleştirme:: 19 Mayıs 2016, 01:04:13

Dursuncemal hocamada kulak ver ne derse dogrudur.

spirtless

Dursun Cemal hocam

peki buzzer devamlı enerji altında. buzzer'in - ucu bc337 tansistörün kollektörüne , + ucu ise 12V beslemede , baz ucunda 220R direnc var fakat buzzer devamlı enerjili hep ötüyor. Ledler hiç yanmıyor. burada bağlantı hatası mı vardır yoksa programsal bir hata mı mevcuttur. Ayrıca girişte direnç ölçümü ve butonlar aktif değil.

spirtless

sene 35,

teşekkür ederim. Peki flexy_lcd dosyasında sadece port tanımlamasını mı yapacağım? bir de include satırına flexy_lcd.c olarak mı yazacağım?
son olarak bu dosyayı nerede bulundurmam gerekir? yardımlarınız için ayrıca teşekkür ederim.