Hata devrede mi yoksa programda mı?

Başlatan spirtless, 15 Mayıs 2016, 02:18:05

spirtless

sene 35 ,
dediğin gibi dosyayı düzenledim ve  simülasyonda çalıştırdığımda şöyle bir hata alıyorum. Sanki gerçekte yaşadığım probleme yakın problem gibi.

spirtless

Arkadaşlar ,

sonunda problemleri çözdüm. Ekran geldi. Ledler çalışıyor. Buzzer çalışıyor. Giriş okunuyor. Herkesin ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum.
Ancak tek bir problemim var.  Devremin çok yavaş çalışmasıdır. Yani girişten aldığı bilgiyi çok geç işleyip çıkışa aktarıyor. Devredeki 4Mhz lik kristal yerine 20Mhz kullandım kapasiteler 22pF'tır. Bu konuda fikirleriniz nelerdir?

dursuncemal

cozdugun sorunlari da yazarsan tecrube edinmis oluruz.programin yavas calimasina gelince main icinde cok fazla delay kulaniyorsaniz ondan olabilir.
:=

sifirzero

Cozdugune sevindim.resimden birsey anlamadim cok kucuk yazilar
Sorun nerdeymis calisan dosyalari eklermisin.
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

spirtless

Sorunlar kablaj ve donanımsal çıktı. Yani kablonun konnektör bağlantısı hatalıymış , buzzer her defasında devredeki bağlamaya çalışsam da devre bir şekilde kendini tamamlıyordu. Bu sebeple devredeki baskı yolunu değiştirdim. ledleri yeniledim. Ya fazla akımda ya da bacaklarının birbirine temasından dolayı yanmıştı. Son olarak 20Mhz osilatör kullandım. Bir de programda flex_lcd.c dosyasını kullandım. Tabi ki en önemlisi de Ccs c nin V4.068 versiyonunu kurdum derledim öyle çalıştı. Bende önceden V5.012 mi ne vardı bu da önemli sonuçta pic hiç bir işlem yapmıyordu belki derleyici derlemiyordu bilemiyorum.  Şuan tek sorun direnci ölçmek istediğimde okuması için çok bekliyorum. Değeri ekranda yazması için çok bekliyorum. Led ve buzzer çıkışı için çok bekliyorum. Bunu da çözersem projem tastamam olacaktır.  Program içerisindeki delay süreleri çok büyük değil ve benim yazdığım program çok kısa bellekte yer bile kaplamıyor. Bu nedendir ki?