Tam Dalga Doğrultma Hesabı ?

Başlatan Eski Klasör, 20 Mayıs 2016, 20:50:00

z

Hah işte böyle olacak.

Seri rezonans devresinde L ve C rezonans frekansında sürülürse akım sonsuza gider. Bu tehlikeli bir durum. Akım geri beslemesi sayesinde akım sonsuza gitmeden belirlenen eşikte kesilir. Böylece rezonans akımı kontrol altında tutulur.

Ayrıca LC devresinin rezonans frekansı ölçtüm hesapladım bu o halde bu frekansda palslarla devreyi çınlatayım mantığı hoş mantık değil. Ölçüm hataları, malzemelerin zamanla değer değiştirmesi
(çekilen akımla orantılı olarak manyetik malzemenin permaibiltesi dolayısı ile bobinin endüktansı de değişir) sonucunda frekans hataları çıkar. Geri besleme sayesinde güç katında hangi anahtarın ne zaman devreye gireceği bizzat tank devresinden öğrenileceği için malzemeler değer değiştirse bile sistem hep o anki rezonans frekansında çınlar.

Eğer geri besleme olmadan variakla elle kontrol yapılmaya kalkılırsa yaaa biraz daha voltajı artırayım merakı yüzünden eninde sonunda güç katı darma duman olur. Aynı durum indüksiyon ısıtma da da geçerli.

Yalnız bu sistemlere Tesla bobini demek yanlış olur. Atlama yarığı barındıran Tesla bobininde Mhz'ler belki de GHzler sözkonusu. Halbuki elektronik olanlarda frekans çıksa çıksa 100Khz civarlarındadır. Bu da elde edilecek voltaj seviyesinin düşük olacağı anlamına gelir. (Yanlışım varmı?)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Eski Klasör

Alıntı yapılan: z - 21 Mayıs 2016, 04:01:10
Hah işte böyle olacak.

Seri rezonans devresinde L ve C rezonans frekansında sürülürse akım sonsuza gider. Bu tehlikeli bir durum. Akım geri beslemesi sayesinde akım sonsuza gitmeden belirlenen eşikte kesilir. Böylece rezonans akımı kontrol altında tutulur.

Ayrıca LC devresinin rezonans frekansı ölçtüm hesapladım bu o halde bu frekansda palslarla devreyi çınlatayım mantığı hoş mantık değil. Ölçüm hataları, malzemelerin zamanla değer değiştirmesi
(çekilen akımla orantılı olarak manyetik malzemenin permaibiltesi dolayısı ile bobinin endüktansı de değişir) sonucunda frekans hataları çıkar. Geri besleme sayesinde güç katında hangi anahtarın ne zaman devreye gireceği bizzat tank devresinden öğrenileceği için malzemeler değer değiştirse bile sistem hep o anki rezonans frekansında çınlar.

Eğer geri besleme olmadan variakla elle kontrol yapılmaya kalkılırsa yaaa biraz daha voltajı artırayım merakı yüzünden eninde sonunda güç katı darma duman olur. Aynı durum indüksiyon ısıtma da da geçerli.

Yalnız bu sistemlere Tesla bobini demek yanlış olur. Atlama yarığı barındıran Tesla bobininde Mhz'ler belki de GHzler sözkonusu. Halbuki elektronik olanlarda frekans çıksa çıksa 100Khz civarlarındadır. Bu da elde edilecek voltaj seviyesinin düşük olacağı anlamına gelir. (Yanlışım varmı?)

Hocam dediğiniz terimleri tam anladım sayılmaz ama araştıracağımdan emin olabilirsiniz.

Elektronik olarak olacak olan 100Khz frekans benim için fazlasıyla yeterli olacaktır. Zaten amacım ses frekansı yardımıyla arclarla ses oluşturmak(yani tamamen amaçsız bir işlem :) )

peki hocam arkadaş videosunu da atmış önceki postlarda. Bu devreyi yapsam ne farkı olur yani amaç primer üzerinde bir manyetik alan oluşturmak değil mi ?

http://www.electroboom.com/?p=575

z

Bu devrede rezonans durumu falan yok. Klasik EHT devresi. Trafoyu iyi saramazsan baş ağrıtacak bir devre.

Trimpotlara sınırlama dirençleri bağlı olmadığı için yüksek güçlü besleme kaynağı kullanıldığında mosları yakma riski de var.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Eski Klasör

Alıntı yapılan: z - 22 Mayıs 2016, 17:06:42
Bu devrede rezonans durumu falan yok. Klasik EHT devresi. Trafoyu iyi saramazsan baş ağrıtacak bir devre.

Trimpotlara sınırlama dirençleri bağlı olmadığı için yüksek güçlü besleme kaynağı kullanıldığında mosları yakma riski de var.

Ben bu işe girişmeden önce heralde daha çok fırın ekmek yemem lazım. İnternetten bulunacak devre ile olacak iş değil anlaşılan.

http://www.electroboom.com/?p=575 yada sadece bu boyutta birşey yapıp masa üzerinde kullanılabilir.

Teğmen

Merhaba Arkadaşlar
4 diyotla yapılan köprü tipi doğrultma devrelerinde eleman hesapları nasıldır.
Özellikle doğrultmanın sonuna konulan ripple etkisini yenmek için kullanılan kondansatörün değerleri nasıl hesaplanır?
@Cemre. bilgin var sanırım
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Cemre.

Hızlı formül
[latex=inline]C=\frac{{I_{Load}}\times{T}}{{V_{Ripple}}}[/latex]
C, Kapasite (Farad)
T, Periyod (s)
Vr, Gerilim Dalgalanması (V)
Il, Yük Akımı (A)

Teğmen

@Cemre.
Bende şöyle bir formül söyleyecem
Vr=Vm - IRL/2FC

diye burdan C yi çekmek gibi.

Veya senin attığın formüle bir örnek yapsak.
I load= 1A olsun T=0.02 sn olsun (50 Hz) C ne seçcez
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Teğmen

@Cemre.
Veya şöyle sorayım  bu formülde Vripple gerilimini nasıl hesaplayacaz

Cemre.

Genelde bir hedef Vripple olur. Misal 500mV ripple genliği isteniyorsa diyerek C hesabı yapılır.

Bu arada tam dalga doğrultma yapılınca çıkış frekansı x2 olur. Yani 50Hz sinüs için hesaplarken f=100Hz alınmalı.

Teğmen

@Cemre. Anladım teşekkür ederim

Bir sorum daha olacak resimde görmüş olduğunuz pi tipi filtrede kondansatör ve bobin hesapları yine aynı şekilde mi yapılıyor ?

sinus

Teğmen