Tam Dalga Doğrultma Hesabı ?

Başlatan Eski Klasör, 20 Mayıs 2016, 20:50:00

Eski Klasör

Arkadaşlar merhaba,

Bir proje için (Tesla Sarmalı) tam dalga doğrultma devresi yapmam gerekiyor. İnternetteki devreleri incelediğimde 220 vAC ile 400-500 vDC gibi gerilimler elde edildiğini gördüm(devrelerde büyükçe kondasatörlerden var).

Bu şekilde bir yükseltme mümkün müdür?

Eğer mümkünse cıkıştan alabileceğim amper değeri ve kondansatör değerlerini nasıl hesaplamam gerekiyor. Daha önce bu boyutta bir doğrultma yapmadığım için yardımlarınızı bekliyorum.

Cemre.

Sadece köprü diyot yapısı ve filtre kondansatörleri ile tek fazlı 220V AC kaynaktan mı?

Eski Klasör

Doğrudur. En azından gördüğüm şemalarda sadece o elemanlar vardı belki en fazla 1 adet direnç.

Cemre.

Köprü diyotun yaptığı iş budur.
Kapasite de çıkış gerilimindeki dalgalılığı azaltır. Ancak bunların ikisi de Umax'ı değiştirmez. 220V AC gerilim derken gerilimin efektif değerini söyleriz. Bunun max değeri kök2 katı olan 311V civarıdır. Bunun yukarısına çıkmak için ise farklı devreler farklı yapılar kullanılabilir.

Eski Klasör

Peki 311v dediğiniz voltajı sadece köprü diyot ve sonrasına 300v üzeri kutuplu bir kondansatör bağlayarak doğrultabilirmiyim?
Birde devrenin sonunda bulunan kapasitörün önemi nedir filtre görevi görüyor ama değer ne kadar büyük olursa o kadar iyi mi olur yoksa herhangi bir değerde uygun voltaj değerinde bir kapasitör iş görürmü ?

tunayk

Evet bu gerilimi 300V bir kondansatör ile doğrultabilirsiniz.  Bu kondansatörün ana görevi, şebeke sinyalinin kendinde görülen dalgalılığı azaltmak ve daha doğrusal bir dc elde etmektir. Gerekli olan kapasite değeri ise, devrenin besleyeceği yükün çekeceği akıma bağlı olarak değişecektir. Devre çok akım çeken bir devre ise, küçük bir kapasite bağladığınızda, şebeke sinyalinin düşük olduğu seviyelerde kondansatör gerekli enerjiyi karşılamaya çalışacaktır. Ancak yeterli şarjı olmadığından hemen tükenecek ve sonrasında da şebeke sinyalinin doğal dalgalanması çıkışa yansıyacaktır.  Yeteri kadar büyük bir kondansatör görev yaptığı zaman aralığında hemen deşarj olamayacağından çıkışta elde ettiğiniz dc gerilim daha doğrusal olacaktır. 
Dikkat edilmesi gereken bir nokta da bu gerilimde büyük kapasiteli kondansatörler şarj olurken yüksek akım çekilmesine neden olacağından diyotlara zarar verebilir, giriş sigortasını attırabilir.  Optimum kapasiteyi kullanmak gerek.

Eğer düşük akımlı fakat daha yüksek bir DC ye iytiyaç duyuluyorsa, diyot ve kondansatörler ile gerilim çiftleyici (katlayıcı) devre de işinizi görebilir. Nette ararsanız çeşitli örnekleri görebilirsiniz.

edit: http://www.teknomerkez.net/index.php?git=1104 linke bakabilirsiniz.

Eski Klasör

Alıntı yapılan: tunayk - 20 Mayıs 2016, 23:20:06
Evet bu gerilimi 300V bir kondansatör ile doğrultabilirsiniz.  Bu kondansatörün ana görevi, şebeke sinyalinin kendinde görülen dalgalılığı azaltmak ve daha doğrusal bir dc elde etmektir. Gerekli olan kapasite değeri ise, devrenin besleyeceği yükün çekeceği akıma bağlı olarak değişecektir. Devre çok akım çeken bir devre ise, küçük bir kapasite bağladığınızda, şebeke sinyalinin düşük olduğu seviyelerde kondansatör gerekli enerjiyi karşılamaya çalışacaktır. Ancak yeterli şarjı olmadığından hemen tükenecek ve sonrasında da şebeke sinyalinin doğal dalgalanması çıkışa yansıyacaktır.  Yeteri kadar büyük bir kondansatör görev yaptığı zaman aralığında hemen deşarj olamayacağından çıkışta elde ettiğiniz dc gerilim daha doğrusal olacaktır. 
Dikkat edilmesi gereken bir nokta da bu gerilimde büyük kapasiteli kondansatörler şarj olurken yüksek akım çekilmesine neden olacağından diyotlara zarar verebilir, giriş sigortasını attırabilir.  Optimum kapasiteyi kullanmak gerek.

Eğer düşük akımlı fakat daha yüksek bir DC ye iytiyaç duyuluyorsa, diyot ve kondansatörler ile gerilim çiftleyici (katlayıcı) devre de işinizi görebilir. Nette ararsanız çeşitli örnekleri görebilirsiniz.

edit: http://www.teknomerkez.net/index.php?git=1104 linke bakabilirsiniz.

Diyot olarak 10A 1000v bir diyot kullanmayı düşünüyorum. Gerilim kaynağı olarak da eğer bulabilirsem Varistör kullanıp çıkış voltajını istediğim gibi ayarlayabilmeyi umuyorum.  400v kondansatörlerden de 4 yada 6 adet paralel bağlarsam sarj düşme vs gibi bir sorun yaşamam diye düşünüyorum.

Tam olarak ilk başta belirttiğim devreyi bulamasam da bunu buldum. http://www.electroboom.com/?p=544
Amacım sadece Mosfetler (darlington bağlı) ile primer sargısını ses frekansı yada herhangi harici bir frekans ile sürmek olacak.

Cemre.

Alıntı yapılan: Eski Klasör - 20 Mayıs 2016, 23:44:44
Diyot olarak 10A 1000v bir diyot kullanmayı düşünüyorum. Gerilim kaynağı olarak da eğer bulabilirsem Varistör kullanıp çıkış voltajını istediğim gibi ayarlayabilmeyi umuyorum.  400v kondansatörlerden de 4 yada 6 adet paralel bağlarsam sarj düşme vs gibi bir sorun yaşamam diye düşünüyorum.

Tam olarak ilk başta belirttiğim devreyi bulamasam da bunu buldum. http://www.electroboom.com/?p=544
Amacım sadece Mosfetler (darlington bağlı) ile primer sargısını ses frekansı yada herhangi harici bir frekans ile sürmek olacak.

Varistör nedir? Bir hatanız var sanırım. Belki de varyak demek istediniz?
400V altı bir kondansatör kullanmak pek uygun olmaz.

Kondansatör değeri Vripple değerinizi belirler. Küçük değerli kondansatör, dalgalılığı yüksek gerilim. Yüksek değerli kondansatör, düşük dalgalılık evet ancak hem maliyet, hem boyut, hem de gerçekten buna ihtiyaç var mı sorularının cevapları verilirse istenen değerde kondansatör kullanılabilir.

z

Tesla sarmalı dediğin sanırım Tesla bobini.

Eğer böyle ise senin bir kaç kv hatta bir kaç 10 kv güç kaynağına ihtiyacın var.

Daha sonra atlama yarığı üzerinden asıl Tesla transformatörüne bu voltajı aktaracaksın. Dolayısı ile gerilim katlayıcılarla vs bu iş pek olmaz olsa da tadı olmaz.

Ancak önereceğim yöntem de tehlikeli.

Elektronikten pek anlamıyorsun. Eğer +18 isen nasıl yapacağını anlatayım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Eski Klasör

Alıntı yapılan: Cemre. - 20 Mayıs 2016, 23:50:32
Varistör nedir? Bir hatanız var sanırım. Belki de varyak demek istediniz?
400V altı bir kondansatör kullanmak pek uygun olmaz.

Kondansatör değeri Vripple değerinizi belirler. Küçük değerli kondansatör, dalgalılığı yüksek gerilim. Yüksek değerli kondansatör, düşük dalgalılık evet ancak hem maliyet, hem boyut, hem de gerçekten buna ihtiyaç var mı sorularının cevapları verilirse istenen değerde kondansatör kullanılabilir.
Doğrudur hocam Varyak olucaktı. Diğeri aklımda nereden kaldıysa.

Hesaplama ile ilgili pek bilgim yok (lisede elektronik okuduk ama onun haricinde herşeyi gösterdiler) netten araştırarak, bulamadıklarımı da sorarak öğrenmeye çalışıyorum. Bu yüzden maliyetin pek de bir önemi yok çalışması benim için yeterli. :) Yardımlarınız için de teşekkür ederim.

Ufak bir soru daha :) Devreden alabileceğim max. akım miktarı kullandığım diyot değeri ile mi yoksa kapasitör değerleri ile mi belirlenir?

mesaj birleştirme:: 21 Mayıs 2016, 00:03:14

Alıntı yapılan: z - 20 Mayıs 2016, 23:53:14
Tesla sarmalı dediğin sanırım Tesla bobini.

Eğer böyle ise senin bir kaç kv hatta bir kaç 10 kv güç kaynağına ihtiyacın var.

Daha sonra atlama yarığı üzerinden asıl Tesla transformatörüne bu voltajı aktaracaksın. Dolayısı ile gerilim katlayıcılarla vs bu iş pek olmaz olsa da tadı olmaz.

Ancak önereceğim yöntem de tehlikeli.

Elektronikten pek anlamıyorsun. Eğer +18 isen nasıl yapacağını anlatayım.

25 yaşındayım hocam. Güvenlik kurallarına dikkat ederim. Anlamadığım doğrudur sadece vakit geçirmek ve birşeylerle uğraşmak azda olsa öğrenmek için yapıyorum.

Spark gap (atlama yarığı) kullanırsam primer frekansını ayarlayamam sadece yüksek voltaj elde edebilirim. Amacım 220vDC'yi  mosfet yardımı ile primerde frekans oluşturmak için kullanacağım amacım oluşan ark enerji kıvılcım plazma artık tam ne deniyorsa ses elde edebilmek 8bit olarak.

baran123

z

Asıl amacın plazma hoparlörümü yapmak?

Eski Klasör

Bu boyutta bu güçte birşey düşünmüyorum ama tam olarak yapmak istediğim bunun küçüğü.

Dual Resonant Solid State Tesla Coil  (drsstc) diye geçiyor ama devresi çok karışık geldi gözüme o yüzden 555 ile sürmeyi düşündüm ?

! No longer available

z

Tam da istediğin gibi 555 ile yapmışlar.

http://people.ku.edu/~matt915/projects/papers/DRSSTC.pdf

Fakat bu devre bozulmaya çok aday. Seri rezonans devresini şemadaki gibi geribeslemesiz kullanmak çok sakat iş.

Eski Klasör

Hocam dual resonant da ilk sargı primeri aktif ediyor frekansı ayarlıyor sonraki geri bildirim ne işe yarıyor? Motorlardaki enkoder mantığı mı geçerli acaba işlemin (frekansın) gidip gitmediğiyle alakalı?