metal dedektörü !

Başlatan elbombaci, 27 Eylül 2005, 19:48:14

elbombaci

merhaba arkadaşlar....

bana şöyle esaslı bi metal dedektörü devre şeması lazım. şimdiye kadar bi ton devre yaptım ama hiç istediğim gibi çalışmadı. elinizde güzel devreler varsa benimle paylaşırsanız çok sevinirim. bi de bunların çalışma prensibini ve metal ayrım olayı, asıl bunu çok merak ediyorum metal ayrım olayını anlatan bi kaynak olursa çok makbule geçer. herkese teşekkürlerimi sunarım....................

ipek

selam utopya larla omrumun 50 senesi gecti hadi bakalim macera devam etsin.......
http://rapidshare.de/files/5604573/Metal_Finder.rar.html

otm

merhaba

metal dedektorleri en basit haliyle dengede tutulan bir osilatorun frekansındaki değişimleri algılamaya dayanır.
bunu biraz açalım.diyelimki 3000hz lik bir osilatorumuz olsun.ve tabi yine diyelimki bizdede 1 hez lik değişimi algılayabilecek bir kulak olsun:)
bu osilatoru başka bir objeyle frekansını azaltalım yada arttıralım.bu durumda bizim muhteşem kulağımız farkı anlayacaktır.ama pratikte işler bu temele dayanmakla beraber böyle çalışmıyor.normalde frekans çok daha yüksek olmalıki değişimlerde yüksek olsun.
bizim yaptığımız cihazda bir referans osilatore ihtiyacımız var atıyorum 1mhz de çalışsın ve iyice izole edilmiş ve harikada beslenmiş olsunki değişimleri bizi yanıltmasın.başka bir osilator yapalım  ve bunuda mesela colpits osilatoru yada benzeri birşey yapalım ve osilator frekansını belirleyen elemanlardan birini yani bobinide bir çubuğun ucunda metale doğru yaklaştıralım.ama tabi bu ikinci osilatorumuzunde frekansı 1mhz olsun ama mikserle bunları birleştirip sonucu sıfır olarak alalım.yani çıkışta hiçbir işaret yok.ikinci osilator metale yaklaşınca frekansı azalacak yada artacaktır bu durumda ilk osilator frekansı değişmeyeceğinden çıkışta fark frekans oluşacaktır.mesela ikinci osilatorumuzun frekansı990khz ye insin bu durumda fark frekans 10khz olacaktır.yani duyabileceğimiz bir işaret.
yani özetle dedektorler 2 ayrı osilatorden birinin frekansını başka bir objeyle (insan ,metal vs vs)değiştirerek sonucu işleme esasına dayanır.tabi burada sizin sorduğunuz metal nasıl ayrıt edilirin cevabıda var.her metal peryodik cetvelin farklı yerlerinde yer aldığı için osilator frekansına etkileri aynı olmaz bu farklılıktanda metallerin farkları algılanır.tabi daha önceden iyi bir referansınızın olması gerekir.
kolay gelsin

elbombaci

Alıntı yapılan: "otm2002"merhaba

metal dedektorleri en basit haliyle dengede tutulan bir osilatorun frekansındaki değişimleri algılamaya dayanır.
bunu biraz açalım.diyelimki 3000hz lik bir osilatorumuz olsun.ve tabi yine diyelimki bizdede 1 hez lik değişimi algılayabilecek bir kulak olsun:)
bu osilatoru başka bir objeyle frekansını azaltalım yada arttıralım.bu durumda bizim muhteşem kulağımız farkı anlayacaktır.ama pratikte işler bu temele dayanmakla beraber böyle çalışmıyor.normalde frekans çok daha yüksek olmalıki değişimlerde yüksek olsun.
bizim yaptığımız cihazda bir referans osilatore ihtiyacımız var atıyorum 1mhz de çalışsın ve iyice izole edilmiş ve harikada beslenmiş olsunki değişimleri bizi yanıltmasın.başka bir osilator yapalım  ve bunuda mesela colpits osilatoru yada benzeri birşey yapalım ve osilator frekansını belirleyen elemanlardan birini yani bobinide bir çubuğun ucunda metale doğru yaklaştıralım.ama tabi bu ikinci osilatorumuzunde frekansı 1mhz olsun ama mikserle bunları birleştirip sonucu sıfır olarak alalım.yani çıkışta hiçbir işaret yok.ikinci osilator metale yaklaşınca frekansı azalacak yada artacaktır bu durumda ilk osilator frekansı değişmeyeceğinden çıkışta fark frekans oluşacaktır.mesela ikinci osilatorumuzun frekansı990khz ye insin bu durumda fark frekans 10khz olacaktır.yani duyabileceğimiz bir işaret.
yani özetle dedektorler 2 ayrı osilatorden birinin frekansını başka bir objeyle (insan ,metal vs vs)değiştirerek sonucu işleme esasına dayanır.tabi burada sizin sorduğunuz metal nasıl ayrıt edilirin cevabıda var.her metal peryodik cetvelin farklı yerlerinde yer aldığı için osilator frekansına etkileri aynı olmaz bu farklılıktanda metallerin farkları algılanır.tabi daha önceden iyi bir referansınızın olması gerekir.
kolay gelsin

merhaba otm2002. verdiğin bilgiler için teşekkürler. senin anlattığın sistem BFO diye geçiyo galiba. hemen hemen bütün BFO , IB , PI sistemleriyle ilgili bi sürü devre yaptım.ama en iyi sonucu PI yani pulse indiction (yanlış yazmış olabilirim) sistemle elde ettim. en verimli bu sistemler çalışıyor. bu sisteme bir bobin var. ilk önce bu bobinen yüksek bir akım geçiriliyor. tabi çok kısa bi süre. bu anda bobinin etrafındaki metaller oluşan manyetik dalgadan olayı elektrikleniyorlar. tam bu anda bobinden geçen akım kesiliyor ve bobin dinlemeye geçiyor ve ortamdaki manyetik alanın sönmesini dinliyor. tabi etrafta bir metal varsa bu manyetik alan sönmesi daha farklı oluyor.bu sistemde metal ayrım olayını çok merak ediyorum.

http://www.pulsediscriminator.com/index_files/project_eng.htm
http://www.pulsediscriminator.com/index_files/sch_eng.htm
http://www.pulsediscriminator.com/index_files/Page1366.htm
http://www.pulsediscriminator.com/index_files/pcb_eng.htm
http://www.pulsediscriminator.com/index_files/demosoft.htm

bu linklerde bi devre var isterseniz bi inceleyin.

bu arada ipek arkadaşımızın verdiği linke tıkladım fakat nereye bakacağımı beceremedim.

ipek

haklisin bu bedava bir dosya yollama sitesise aslinda cok basit verdigim
adresi yaz tikla cikan sayfanin alt kisminda FREE butonuna tikla
bekle yeni sayfa acilacak alt kisminda bold karakterlerle Ticket yani
biletiniz hazirlaniyor 15 saniye falan geri sayiyor durunca dosya hazir
cekebilirsiniz cok basit yada oyle gozukuyor iyi calismalar....

elbombaci

teşekkürler ipek. lcd ekranlı olan ilgimi çekti. bi inceleyim. ilgilendiğin için tekrar teşekkür ederim :D

argeelektronik

iyi bir metal dedektörü radar mantığıyla çalışır,
hedefe doğru bir darbe gönderilir , gönderici devre kapanır, alıcı devre kulaklarını açıp dinlemeye başlar, giden darbeler metal malzemeye çarpıp çok düşük bir kısmı geriye döner , bu düşük sinyal yükseltilir ve değişik yöntemler kullanılarak görüntü, ses veya lcd ekranına yazılır.
metalin mesafesi gidip geri dönen sinyalin zamanı hesaplanarak bulunur ,
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

faust

Alıntı yapılan: "argeelektronik"iyi bir metal dedektörü radar mantığıyla çalışır,
hedefe doğru bir darbe gönderilir , gönderici devre kapanır, alıcı devre kulaklarını açıp dinlemeye başlar, giden darbeler metal malzemeye çarpıp çok düşük bir kısmı geriye döner , bu düşük sinyal yükseltilir ve değişik yöntemler kullanılarak görüntü, ses veya lcd ekranına yazılır.
darbelerin çok küçük bi kısmının geri döndüğüne eminmisin tam tam tersi olmasın ?

argeelektronik

Alıntı yapılan: "faust"
Alıntı yapılan: "argeelektronik"iyi bir metal dedektörü radar mantığıyla çalışır,
darbelerin çok küçük bi kısmının geri döndüğüne eminmisin tam tam tersi olmasın ?

tam tersi , giden darbeden daha büyük bir darbenin geri dönmesi anlamına gelir , böyle bişey olabilirmi ? sen bundan eminmisin
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

ahmet2004

ise