Örgü ören robot

Başlatan z, 02 Haziran 2016, 16:26:27

z

Eline iki şiş almış hatun edasıyla örgü ören robot mekanizması tasarlayabilirmisiniz?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tunayk

Haroşa mı Selanik mi ölecek  :) Sadece zincir çekecek ise kolay. Bayanların bir arada örgü örerken yaptığı artistik hareketleri de yapacak mı?
Ona göre cevap değişir Hocam.

elektronik

önce örgü örmeyi öğrenmek lazım :)

frederic

Şişle kafasını da kaşıması lazım

z

Hatunların ördüğü en kıllı örgüyü örebilecek mekanizma. Fakat iki el ve şiş kullanması şart.

Kontrol kısmını sormuyorum. Sadece mekanizmayı soruyorum. Mekanizmanın içinde parmaklar ve şişler kaybolmayacak direk göze çarpacak.

tunayk

Geçen Nisan sonunda Hannover de fuarda insan eli / kolu formundaki robot kolları görmüştüm.  Festonun pnömatik kas taklidi yapan malzemeleri var. Bunlar ile baya insan eli formunda çok az daha iri bir örnek vardı. Parça tutuşu, hareketler filan oldukça başarılı. Dolayısı ile istediğiniz parmaklarda sorun yok.  Şiş konusunda biraz kalın bir şiş kullanılması gerekir.  İki kolun senkron çalışması konusunda da Kuka robotlar ile yapılmış çok güzel uygulama vardı.  Benzer olması babında, büyük  bir araba parçasını biri evirip çevirirken diğeri de içine - dışına kaynak (yapar gibi ) yapıyordu.

Bu durumda, ikisinin kombinasyonu işi çözer sanırım.

z

Durun yaa. Kuka falan demeyin. Step motorlu bir sistemle işi çözmek lazım.

Ama mekaniği beni çok korkuttu. Üstelik kamera ile geri besleme şart gibi.

MC_Skywalker