Trafolu ve trafosuz güç kaynakları arasındaki farklar nelerdir ?

Başlatan boreas, 04 Haziran 2016, 11:30:42

boreas

Merhaba arkadaşlar, bazı çalışmalarda trafosuz güç kaynağı yöntemini kullanıyorum.  Alan ve maliyet olarak elbet daha uygun oluyor. Ama uzun  vadede ya da değişik ortamlarda tahmin edemediğim bir sorunla karşılaşırmıyım onu merak ediyorum. Sizin karşılaştığınız trafolu/trafosuz güç kaynakları arasında avantajlar / dezavantajlar nelerdir paylaşırmısınız lütfen.

asma

Merhaba
İzolasyon olmayan devrenin dış dünya ile alış verişi kullanıcıyı risk altında bırakır. Diğer cihazlarla iletişim için de önlem almak gerekir.
Şebekede oluşabilecek hataları öngörecek besleme devresi , (trafolu için) köprü diyot , kondansatör ve 78XX ile olmuyor. Trafosuz beslemedeki zener bile basit trafolu sistem kadar korur devrenizi.
Basit halleriyle bence iki sistem arasında , cihazı çalıştırma açısından önemli bir fark olmaz.
Yine benim tercihim , sac trafoyu sığdıracak bir yer bulurum.  ;)  Üretken , sürekli proje çizen biri değilim. İncelemeyi eleştirmeyi severim. (yancı)

Kolay gelsin.

necati

modifiye sinus ınverter le kullanır iken devre bozuluyor
kare dalganın harmonikleri kondansatorun empedansını azaltıyor
fazla akım nedeniyle sistem bozuluyor
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: boreas - 04 Haziran 2016, 11:30:42
Merhaba arkadaşlar, bazı çalışmalarda trafosuz güç kaynağı yöntemini kullanıyorum.  Alan ve maliyet olarak elbet daha uygun oluyor. Ama uzun  vadede ya da değişik ortamlarda tahmin edemediğim bir sorunla karşılaşırmıyım onu merak ediyorum. Sizin karşılaştığınız trafolu/trafosuz güç kaynakları arasında avantajlar / dezavantajlar nelerdir paylaşırmısınız lütfen.
Transformatörler en ilkel ama yeri doldurulamayacak galvanik izolasyon sağlarlar.
Transformatörlerde verim teorik %100 dür. iyi yapılmış bir transformatörde verim reel olarak %99 dur.
Transformatörlerde 2 ayrı sistem sıfır noktası belirlenebilir. Bu noktalar uygulama özelliklerine göre bağımsız ya da birleşik yapılabilmektedir. Alçak gürültülü ve yüksek kazançlı audio devrelerinde bu özellik son derece yararlıdır.
Switch mode güç kaynaklarının çalışma prensibi darbe olduğu için kendi başına gürültü kaynağıdır. Bu gürültülerin elimine edilebilmesi o kadar da kolay değildir.
Yüksek kazanç gerektiren audio devrelerinde veya özel uygulamalarda kullanılmaları sakınca yaratabilmektedir.
Genel verim çok yüksek değildir. %80 ler civarındadır. Kötü yapılmış bir SMPS nin verimi %30 lara bile düşebilmektedir.

ylmz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Haziran 2016, 13:34:19
Transformatörler en ilkel ama yeri doldurulamayacak galvanik izolasyon sağlarlar.
Transformatörlerde verim teorik %100 dür. iyi yapılmış bir transformatörde verim reel olarak %99 dur.
Transformatörlerde 2 ayrı sistem sıfır noktası belirlenebilir. Bu noktalar uygulama özelliklerine göre bağımsız ya da birleşik yapılabilmektedir. Alçak gürültülü ve yüksek kazançlı audio devrelerinde bu özellik son derece yararlıdır.
Switch mode güç kaynaklarının çalışma prensibi darbe olduğu için kendi başına gürültü kaynağıdır. Bu gürültülerin elimine edilebilmesi o kadar da kolay değildir.
Yüksek kazanç gerektiren audio devrelerinde veya özel uygulamalarda kullanılmaları sakınca yaratabilmektedir.
Genel verim çok yüksek değildir. %80 ler civarındadır. Kötü yapılmış bir SMPS nin verimi %30 lara bile düşebilmektedir.

Transformatörlerde verim nasıl %100 veya %99 bu imkansız ? saç ın gauss unda ve diğer değişkenlerde bir sürü kayıp var
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

mufitsozen

Alıntı yapılan: ylmz - 04 Haziran 2016, 16:43:09
Transformatörlerde verim nasıl %100 veya %99 bu imkansız ? saç ın gauss unda ve diğer değişkenlerde bir sürü kayıp var

Vallahi yanlisi cok guzel yakalamissiniz. Arkadas biraz abartmis ve %100 yazmis. Pratik olarak dogrusu %95-%99 arasi olacak.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

ylmz

Müfit bey piyasadaki en kaliteli saç m5 saç onunda verdiği verim %90 ı geçmiyor işin imalatını yaptıgım için çok iyi biliyorum zaten bu saç tipide diğer saç çeşitlerine göre %20 daha pahalı  12.000 gauss, diğer saç tipleri ise 9.000 gauss ve verdikleri verim max %80-85 arası

mufitsozen

Alıntı yapılan: ylmz - 04 Haziran 2016, 17:10:11
Müfit bey piyasadaki en kaliteli saç m5 saç onunda verdiği verim %90 ı geçmiyor işin imalatını yaptıgım için çok iyi biliyorum zaten bu saç tipide diğer saç çeşitlerine göre %20 daha pahalı  12.000 gauss, diğer saç tipleri ise 9.000 gauss ve verdikleri verim max %80-85 arası

Sayin @ylmz amacim sizi yanlis cikartmak değil. Tabiiki TRdeki piyasa kosullarini siz daha iyi bilirsiniz ama TRdeki trafo yapim teknikleri ve kullanilan malzeme modern ticari trafolarda kullanilanlardan oldukca farkli.

Yani sizde haklisiniz ! (Bu biraz nasrettin hoca hikayei gib oldu ama maalesef gercek boyle). Digikey, Mouser gibi bir kaynaktan ve duzgun bir ureticiden alacaginiz  modern bir trafo grafiklerdeki ozelliklerde olacaktir. TRde imal edilen trafolar icin ise kullanilan sac (malzeme ozellikleri) yapim teknikleri (sac levhalarin kesimi, aralarinda kalan hava tabakalari vb) yuzunden sizin soylediginiz rakamlar dogrudur.

Ben piyasayi cok yakindan takip etmiyorum sonucta emekli bir muhendisim, muhakkak TRdede cagdas teknik ve malzemelerle uretim yapanlarda vardir Ancak ben bilmiyorum.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

ylmz

Müfit bey haklı haksız söz konusu değildir uslubum biraz yanlış anlaşıldı galiba afedersiniz.
Ama bu konuda şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim türkiyede malesef ama malesef saç satışı yapan firmalar bile saç ın kaç gauss oldunu bılmıyorlar, bildiklerini zannediyorlar işin komik tarafı.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ylmz - 04 Haziran 2016, 16:43:09
Arkadaşlar eleştirilerinizi lütfen bilimsel olarak yapınız.
Türkiye piyasasında olmasa da yabancı piyasada 40.000 GAUSS'luk saclar bulunmaktadır. Bu yüzdendir ki gavurların çoğu transformatörleri minicik olsa da boyuna göre oldukça güçlüdür. Bende 40.000 GAUSS'luk bir transformatör bulunmaktadır ve gücü 40VA dir.

Üstelik yazımda demişim ki.
Alıntı YapTransformatörlerde verim teorik %100 dür. iyi yapılmış bir transformatörde verim reel olarak %99 dur.
Sizler 9000 GAUSS'luk soba sacı kullanırsanız bir yerlere varamazsınız. SMPS kullanmanızı öneririm.

ylmz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Haziran 2016, 17:38:09
Arkadaşlar eleştirilerinizi lütfen bilimsel olarak yapınız.
Türkiye piyasasında olmasa da yabancı piyasada 40.000 GAUSS'luk saclar bulunmaktadır. Bu yüzdendir ki gavurların çoğu transformatörleri minicik olsa da boyuna göre oldukça güçlüdür. Bende 40.000 GAUSS'luk bir transformatör bulunmaktadır ve gücü 40VA dir.

Üstelik yazımda demişim ki.Sizler 9000 GAUSS'luk soba sacı kullanırsanız bir yerlere varamazsınız. SMPS kullanmanızı öneririm.

Hocam sizin 9000 gauss luk soba sacı dediğiniz saç o elkom un trafosundaki saç ,Tabi birde dkp saçlar var ama neyse o konumuz değil

Diğer göstermiş olduğunuz transformatörde primer ve sekonder ayrı ayrı sarılmış nedeni hakkında bir fikriniz varmı ? 40 va demişsiniz buna yük bağlayarak giriş ve çıkış akımlarını ölçerek gerçekten 40 va oldugunu tespit ettinizmi  ?

Mr_YAMYAM

Eğer Ankarada iseniz trafoyu siz de ölçüp test edebilirsiniz.
Transformatör orijinal bir cihazdan sökülmüş olup;
2 X12V 1A Seconder 1
2 X7.5V 1A Seconder 2
Zaten cihazın arkasında da 40VA olduğu yazmakta idi.

ylmz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Haziran 2016, 18:05:05
Eğer Ankarada iseniz trafoyu siz de ölçüp test edebilirsiniz.
Transformatör orijinal bir cihazdan sökülmüş olup;
2 X12V 1A Seconder 1
2 X7.5V 1A Seconder 2
Zaten cihazın arkasında da 40VA olduğu yazmakta idi.

Bu arada boreas kusura bakma konu farklı bir yere kaydı .
Hayır istanbuldayım o çeşit trafolar elimde oldukça çok
Trafonun primer ve sekonder sargıları ayrı ayrı sarılı bunu ilk başlarda merak etmiştim sonra deneyerek şu kanıya vardım ve kendı yaptımız sistemlerıde o mantık doğrultusunda yapmaya başladım
Primer ve sekonder sargısı ayrı ayrı olduğu zaman sekonder yük e binince sekonder sargısı bayılıyor düz mantık sargıldığında ise primer altta sekonder üstte bu sefer sekonder sargısı bayılmıyor ve elinizdeki trafoda öyle büyük bir ihtimalle ve buda güç kaybına neden oluyor sekonder tarafında.

boreas

Kusurluk bir durum yok. Soruyu sormakdaki amacımda bu kitabı bilgilere internetten ulaşılıyor ama pratikde oluşan bilgiler tecrübeyle geliyor ve bu bilgilerde böyle sohbet esnasında çıkıyor :) Yani gayet memnunum :)

tunayk

Tabi konuyu biraz daha realize etmek gerekirse, trafodaki verimi belirleyen etmen tabiki sadece demir kaybı değildir.  Sarımda kullandığınız iletken kalitesi ve seçmiş olduğunuz kesit de verimi doğrudan etkilemektedir.  1kVA Altındaki trafolarda %90 üzeri verime genellikle biraz zor ulaşılır. Gerek demir kaybı, gerekse ince kesitli ve çok spirli telin oluşturmuş olduğu yüksek empedans ve direncin oluşturduğu bakır kayıplarının güce oranı yüksek kalır. 

Saç konusunda piyasamız o kadar da kötü değil. Önemli olan sizin kaliteli saca para verip vermediğinizdir. Kurumsallaşmış ve her türden sacı datasheeti ile sağlayan firmalar da var.  Ucuza alacağım diye teneke alıyorsanız o başka tabi.