Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

muhendisbey

Bana göre bir cihaz-makine yapılıyorsa önemli olan yapılan cihazın-makinenin görüntüsünden ziyade yaptığı işi ne kadar iyi gerçekleştirebiliyorsa o kadar iyidir.

http://reprap.org/wiki/Marlin
Marlin firmware'ini incelediyseniz aslında ne kadar geniş tasarlandığını görürsünüz.

-Filament bitti çalışmayı duraklat
-Otomatik yatak düzeltmesi
-Isıl koruma (sezgisel-herustic) (herhangi bir şekilde bağlantısı kopmadan NTC yerinden çıkarsa doğal olarak bu bir yangın sebebi, fonksiyonlarını inceledim gerçekten profesyonelce yazılmış basit kodlar, hayran kaldım)

Bunu yazma sebebim, yazıcıyı yaptıktan sonra irtibatı koparmadan, önce bu firmware'yi tam olarak nasıl kullanabiliriz? Bütün özellikleri ile kullanmaya çalıştığımızda elimizde amatör değil profesyonel bir yazıcı olmuş olacak.

2.'si ise nasıl geliştirebiliriz? Aslında bu noktada @z 'nin de bu etkinliğe katılmasını isterdim. İndüksiyonlu ısıtmalı ekstruder fikri fena fikir değildi. Yada daha hızlı yazdırma fikri. Bu tip fikirler zaten geliştirmemize olanak sağlayacak.

RGB yazdırmayı deneyeceğiz belki. Ama tüm bunlar için elimizin altında yazıcı olması şart. Bir parçaya ek yapmanız gerektiğinde kendi yazıcınızla bu yeni parçayı basıp takıp kullanabileceksiniz.

3 boyutlu yazıcı ile çalışıyorsanız bilmeniz gereken temel siteler
http://www.thingiverse.com/
http://www.yeggi.com/

Yazın arabanızın adını, yazın kullandığınız herhangi bir cihazın adını, çoğu kez bu cihazlarla ilgili tasarlanmış parçayı bulursunuz.
Örnek vereyim. Geçen gün klavyemin ayağı kırıldı (logitech k360) bu ayağı rahatlıkla bulup bastım. Tasarlamaya bile uğraşmadım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Ben bu etkinliğe katılmadım ama izliyorum. Yaparmıyım karar veremedim.  Z ekseni 5 cm kadar olan küçük bir şey istiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MC_Skywalker

Liner kızakkarıda topluca almak uygun olursa onlarıda beraber almak iyi olur.

yolcu27

Konunun ilk mesajından beri Takipteyim çok istiyorum 3d yazıcı yapmak fakat tek sıkıntım yer. Egerki evde bilgisayarımim sağında solunda bir yer ayarlarsam  aranızda bende katılirim.

Sınıf öğretmeniyim 2 ay tatilimde ya cnc router yada 3d yapmak istiyorum zamanımı değerlendirme için hemde kendimi geliştirmek istiyorum.  Surekli takip edeceğim bir konu. Tebrikler

muhendisbey

DRV8825 2A'e kadar motorları sürebilen 32 mikrostep (her bir adımı 32'ye bölüyor demektir bu. 1.8 derecelik motor 32 mikrostep ile 6400 adımda 1 turu tamamlar) bir sürücü entegresi
A4988 ise 1A'e kadar motorları sürebilen 16 mikrostep bir sürücü. Farkları bunlar.

@MC_Skywalker
Lineer kızakların rulmanını yurt dışından almak mantıklı, burada biraz pahalı. Milleri ve gijonları burada kestiririz.

@z
yapsanız da yapmasanız da fikirleriniz önemli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tlepsh

Ben extruder haric tüm parçaların bu gün aliexpressten siparişini verdim. Sadece extruder seçiminin kritik olabileceğini düşündüğümden bekliyorum. Alüminyum gövde, miller ve tij gibi mekanik parçalar ve plastik aksamlar için takipteyim. Lineer kızaklar için örneklerdeki gibi 8mm dış çaplı alüminyum borular kullanılacaksa mobilyacılar icin üretim malzemesi satan yerlerde bulunabiliyordu. Ben anten yapmak icin cok aramis ve oradan temin etmistim.

mert3162

Miller konusunda forumda daha öncede anlatıldı indüksiyon mil alacağız aklınızda bulunsun çizilme deformeye karşı en dayanıklısı o @z hocam bir yerin linkini atmıştı daha önce otomasyon firması toplu alım yaparsak belki daha ucuza getirtebiliriz.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

muhendisbey

Yer fark etmez. Cinsi krom kaplı indüksiyonlu mil olduktan sonra. Bir de krom kapli mil var bu daha yumusaktir daha cabuk asinir karistirmamak gerek.

Boru olmaz. Mil kullanilacak. Dayanim ve aşınma açısından mil daha iyi olur.

Cemre.

Alıntı yapılan: mert3162 - 10 Haziran 2016, 20:25:35
Miller konusunda forumda daha öncede anlatıldı indüksiyon mil alacağız aklınızda bulunsun çizilme deformeye karşı en dayanıklısı o @z hocam bir yerin linkini atmıştı daha önce otomasyon firması toplu alım yaparsak belki daha ucuza getirtebiliriz.

mil rulman vs almak için otomasyoncu net'i kullanmıştım. sorun da yaşamadım. çorbada tuzum olsun :)

omereliusuk

plastik malzemeye beni de yazın. aslında hepsine yazın dedim ama dikkat edilmedi herhalde
:(

Çerçeve (Frame - Kasa) metal değil mi? eğer metal ise beni de yazın

muhendisbey

Alüminyum single frame (tek çerçeveli) yaptıracağız.

Yazdım o halde.

JKramer

Beni de her şeye yazabilirsiniz. Yalnız malzeme alım konusunu netleştirmek gerkiyor. Herkes ayrı ayrı Aliexpress'ten mi sipariş edecek yoksa toplu alım yapma (yurt içi - yurt dışı) durumumuz olacak mı? Şimdi ıvır zıvır malzemeler için kişisel olarak Aliexpress, vb. yerlerden malzeme alıyoruz, bir ayda ya da üç ayda gelmiş, gümrüğe takılmış çok sorun olmuyor ama bu işte bir malzeme gelmezse süreç her seferinde birkaç ay ötelenecek.

Tam olarak katılımcı sayısı belli değil, farkındayım ama yukarıda bir arkadaş ben bir kısım malzemeleri sipariş ettim deyince sorayım dedim.

F.T

Bencede güzel gidiyor takip ediyorum.Fakat malzemeler nasıl alınacak ne gibi bir yöntem uygulanacak.Toplumu alınacak.Herkes kendimi tedarik edecek?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

restore

arkadaşlar beni de ekleyin lütfen .işin boyutu da önemli. bende yapmak istiyorum. sizlerle olunca mutlaka katılacagım.