Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

mistek

Bende katılmak istiyorum. Tüm listelere yazabilirsiniz. Sıfırdan 3D yazıcıyı bugün yapmazsam bir daha hiç yapamam :)

Ne gerekiyorsa alalım adım adım toplayalım ben bi noktada takılınca projeyi ilerletemiyorum kalıyor. Forum sayesinde ortaya bişey çıkacaktır.

Nerden başlıyoruz? Aliexpressten ilk sayfadaki malzemeleri alıyor muyuz?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

muhendisbey

Aliexpressteki linkini verdiğim ürünleri alabilirsiniz veya ürünün anahtar kelimelerini aratarak da daha ucuz ancak aynısını (metriklerine dikkat ederek) alabilirsiniz.

isimlerinizi ekliyorum.

mesaj birleştirme:: 11 Haziran 2016, 15:35:11

Extruder'i kendisi yapacaklar için bir adet rulman eklemeyi unutmuşum. Sipariş geçenler bunu da geçsin lütfen.
http://www.aliexpress.com/item/Hot-Sale-1pcs-lot-ball-bearing-608-608Z-608ZZ-8-22-7-mm-chrome-steel-bearing/32544261155.html

ilk sayfaya da ekliyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

aydınD

Kabaca bir maaliyet verebilir misiniz
Proje nihayetinde ne kadar bir maaliyet gerektirir.

muhendisbey

Linklere bakarak çıkartabilirsin. Bunlar dışında Türkiye'de yapılacak parçalar var.
Bu parçaları bireysel de yaptırabilirsin-alabilirsin. Forumca da söyleyebilirsin. Tercih sizin.

mesaj birleştirme:: 12 Haziran 2016, 05:44:47

Yapmayı düşündüğümüz ektruder tiplerine bakmak isteyebilirsiniz.
https://www.thingiverse.com/tag:i3ext
Bence MK8'e göre daha sağlam. Çünkü doğrudan sürüş değil dişliler vasıtasıyla gücü artırıyor. MK8 biraz zora gelince kaçırıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mistek

Hocam 5 adet step motor alınca extruder denilen parçadaki de buna dahil oluyor değil mi? MK8 alırsak 4 adet step motor yeterli?

Diğer bir sorum ilk sayfadaki listeden hepsini birer adetmi alacağız? Adet belirtirseniz çok iyi olur.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

muhendisbey

Bir sonraki proje olarak da bunu düşünebiliriz.
http://www.thingiverse.com/thing:817504

MK8 alırsanız 4 motor yeterli. Aliexpressde 4 motor satan satıcı göremedim yada gözümden kaçmış olabilir. Ancak çin işi belli olmaz 1 motor yedekte durursa iyi olur.

muhendisbey

Limit swich opsiyonel. Yazilimsal olarak limitler ayarlanabilir.

learner

Hocam step motor extruder üzeründe olmayan modellerin daha iyi olduğunu duymuştum. Haraket eden parça hafiflediği için sarsıntı azalıyor.  Ne dersiniz?

muhendisbey

Alıntı yapılan: learner - 11 Haziran 2016, 19:22:53
Hocam step motor extruder üzeründe olmayan modellerin daha iyi olduğunu duymuştum. Haraket eden parça hafiflediği için sarsıntı azalıyor.  Ne dersiniz?
Onun da dezavantajı var. Bowden tüp içerisindeki flaman bükülmelerden dolayı itilmesi gerektiğinde hemen çıkmıyor yada çekilmesi gerektiğinde hemen çekilemiyor bu da parçayı bozabiliyor.

Bowden tüp ün amacı extruder'i hafifleterek hızı artırmak. Başka bir espirisi yok. Dilerseniz bowden tüpte kullanılabilir, fark etmez. Yalnız plastik parçayı buna göre seçmek gerekli.

aydınD

Bu projede ilk defa yapacaklar için biraz daha açık bir dil kullanilmasi gerektiğini düşünüyorum
Örneğin bazi yabancı kelimelerin türkçe karşılıkları işlevleri ve küçük bir fotoğrafı ile kisa açıklama eklenebilir
Bi oneri*

mert3162

@muhendisbey

Hocam açıkcası ben sigma3d taraftarıyım hatta kendimiz yapıyoruz biraz kaliteli rijit bir ürün ortaya koyalım.

ucuza kaçacağız diye kalitesiz bir ürün ortaya çıkmasın istiyorum açıkcası.

açıkcası bu arada son günlerde "açıkcası" kelimesini çok kullandığımı farkettim.Açıkcası bende bu durumdan rahatsız oldum şimdiden kusura bakmayın acıkcası :)

mesaj birleştirme:: 11 Haziran 2016, 22:17:30

i3 konusundada şöyle bir şey söyleyebilirim.Yeni modeli gören duyan inceleyenler varsa yeni modeli yapsak daha iyi olmazmı yüzde 40 daha hızlı yazım durumu varmış

http://shop.prusa3d.com/en/3d-printers/59-original-prusa-i3-mk2-kit.html

@muhendisbey hocam 35 kişi şuanda ankette yapmayı düşünüyor ancak gerçek sayı bunun oldukça altında olacaktır diye düşünüyorum istersen metal çerçeve için isteyen arkadaşlar için koordinasyonu ben üstleneyim kaç kişi yaptıracak tam sayıyı belirleyelim ona göre @microcozmoz ile görüşelim adet ve fiyat bilgisi verelim.

satın almak isteyenler @microcozmoz yada bizimle temasa geçebilirler

Ayrıca belirtmek istediğim bir konu daha var @z hocam sizi projenin direkt içinde istiyoruz :) (keşke size yakın olabilsem yıllık iznimi alıp gelip yanınızda 10 gün çıraklık yapasım var)

aliminyum çerçeve hakkında sizde yardımcı olabilirmisiniz ? fiyat alabilirmiyiz tanıdıklarınızdan (yada ben işlerim dermisiniz acaba)

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

muhendisbey

@aydınD
Her kelimeye motomot çeviri ve karşılık bulmak zor. Extruder'e ne diyeceğiz? Katılaştırıcı? plastik fışkırtıcı? plastik eritici? Olmaz, extruder, extruder'dir.

@mert3162
Sigma profil ile sağlamlık açısından i3'ün bir farkı yok. Fark oluşturan yazılımdır, kullanılan teknolojidir.

Volcano hotend'i prusa i3'te de kullanabilirsin.
Bowden tube'ü prusa i3 te de kullanabilirsin.

Sigmanın da kendine ait sıkıntısı var metal çerçeveninde kendi sıkıntısı var. Görünüş bazen yanıltıcı olabilir.

Sigma niye popüler oldu?
Sigma ile yazdırma alanı daha uzun yazıcı yapmak mümkün.

microcozmoz

Herkese Selam,

Çerçeve nin ne tip olacağı konusunda bir karar alındımı? Aliminyum olması bencede daha iyi olur.

Dökümanlara tam bakmadım ama sadece dxf formatında bir çizim mevcut çerçeve için, başka formatta çizim varmı?

Verilmiş olan listedeki malzemelerin kabaca toplam maliyeti ne olacaktır? Çoğu malzeme aliexpressten olacağı için ve bildiğim kadarı ile toplu adetlerde belli bir miktar indirim uygulandığı için alımı bir kişimi yapacak? (Belli bir miktardan sonra gümrüğe takılma meselesi var)
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

gokhan1500

Aradaşlar 6mm Alüminyum malzeme için sac işlerini yaptırdığımız bir abiye çerveyi yolladım.10 adet için fiyat istedim.
Lazer kesimi yaklaşık 270 Tl, Malzemede 430 Tl gibi tutar dedi.Bu hesapta çerçeve 70 Tl+ KDV gibi geliyor. Tabi
adet kesinleşsin net fiyatlar belli olur artı eksi olabilir.Bir yerden başlamak lazım.Bence çerçeveleri ilk alalım nasılsa dayanamayıp diğerlerinide alırız. ;D . Bir yerlerden başlamak lazım.