Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

aydınD

Gördüğüm ve takip ettiğim kadariyla Bu işin gayretlisi ve yardimcisi çok olacak. Yapabilecegime başlarda çok ihtimal vermiyordum fakat konu içerisinde bir çok arkadaş olaya dahil ve ilgili. Eğer yardim noktasinda yanliz kalmayacaksak bizi de siraya yazmanizi istirham ediyoruz hocam. %60 lik siyah

aydınD

Yarin da ilk sayfadaki yurtdışı siparişleri vermeyi düşünüyorum

yolcu27

Alıntı yapılan: aydınD - 20 Haziran 2016, 16:47:29
Gördüğüm ve takip ettiğim kadariyla Bu işin gayretlisi ve yardimcisi çok olacak. Yapabilecegime başlarda çok ihtimal vermiyordum fakat konu içerisinde bir çok arkadaş olaya dahil ve ilgili. Eğer yardim noktasinda yanliz kalmayacaksak bizi de siraya yazmanizi istirham ediyoruz hocam. %60 lik siyah

hocam bende şimdiye kadar 3d yazıcı ile ilgili hiç bir çalışmaya dahil olmamıştım . ardiuno ile bir kaç küçük proje pic işlemciler ile bir kaç proje yaptım . yazılımsal olarak programları kullanabileceğime inandığım için girdim.  Birde mekanik aksamın kurulumunda kendime güveniyorum . full takım olan yatak odasını tek başıma sökmüş takmışlığım var :)

bende siparişleri verdim hepsi kargoya verildi 1 hafta filan oldu sanırım. Şunu düşünerek kendime destek oldum. Bu etkinlik kapsamında 3d yazıcı yapmazsam bir daha ne zaman yapabilirim? ( hazır almak yerine kendim yapmayı her zaman tercih etmişimdir.) hatta şimdi 3d programlar ile kendime bir bilgisayar masası dolabı çiziyorum. 3d yazıcısı için ayrı normal lazer yazıcı için ayrı ses sistemi için ayrı ayrı yerler dolaplar yapıyorum. daha sonra marangozdan kestirip biçtirip deldirim monte edeceğim. Konu ile alakası olmayan şeyler yazmış olabilirm kusura bakmayın içimde hala heyecanı var 3d yazıcının ve bu konuları konusabildiğim hiç kimse yok nerdeyse çevremde

aydınD

@yolcu27 yazdiklariniz benide inanin motive etti. Kendinin yapmasi işi benide ayri bir heyecanlandiriyor. Bu etkinlik kapsaminda ben de bir 3d yazica sahibi olabileceğim ürün tasarlayabilecegim günler için sabırsızlanıyorum

muhendisbey

Beyaz rengi merak ederseniz:

Yazicimin fotosu:

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

aydınD

Bizim yapacagimiz yazici da buna benziyor mu hocam
Eksileri artilari nelerdir

EMP_Otto

@muhendisbey Hocam merhabalar şimdi aliexpressten siparis verecemde http://www.aliexpress.com/item/3D-Printer-J-head-Hotend-E3D-V5-for-1-75mm-3-0mm-3D-Bowden-Extruder-0/32642302388.html hotend takımının  short versiyon 1.75mm olarak  isteyin demişsiniz fakat satıcı bizden 3 adet bilgi istiyor.
1.Please tell us what size of nozzle you need,0.3mm 0.4mm 0.5mm,3 siezs
2.Please tell us what kind of feeder you need ,long distance feeder or short distance feeder
3.Please tell us which filament you want,1.75mm or 3.0mm
   otherwise , we will send you the type randomly
Hangisinden alacağız.Hocam 3d printer işine biraz yabancıyımda sayenizde öğreneceğiz insallah.
Bu işler zordur,özveri ister...

aydınD

muhendisbey

@EMP_Otto

nozzle seçimi size ait. Ne kadar hassas olmasını istiyorsanız o kadar ince seçmelisiniz. Yalnız ince oldukça daha fazla zaman gerektiğini söyleyebiliriz. 0.3 yada 0.4 ideal
diğerleri yazdığım gibi zaten.

@aydınD
Yapacağımız yazıcı bunun aynısı olacak.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

restore

@muhendisbey  0.3 yada 0.4 nozzle  degeri  atıyorum  bi çoçuk bisikleti  bastık. 3 tekerli . 10 kg luk çoçugu taşıyabilir mi ? (tabi bu cok kaba bi örnek dolgu şekli vb detaylarda hesaba katılmalı ama)

muhendisbey

Dayanım meselesi tartışmalı
Kullandığınız malzemenin cinsi (Naylon, PLA, ABS, PET ...)
Extruder sıcaklığı
Doluluk oranı
Kabuk kalınlığı
Makinenin feedrate'i gibi kavramlar sağlamlığı etkiler. Tartar yada tartamaz diyemem.

EMP_Otto

Hocam daha ilk günden cok soru soruyorumda
http://www.aliexpress.com/item/Hot-Sale-1pcs-lot-ball-bearing-608-608Z-608ZZ-8-22-7-mm-chrome-steel-bearing/32544261155.html
bu üründen kaçtane almamız gerekiyor acaba? Kacar adet almamız gerektiğinide linklerin yanına yazabilirsek almak isteyen arkadslarda aynı soruları tekrar tekrar sormazlar diye düşünüyorum.
İyi Çalışmalar
Bu işler zordur,özveri ister...

muhendisbey

Linkinde bile yazıyor aslında 1 adet. O da extruder yapacaklar için.
Diğer rulmanlardan 10'ar adet alınca daha ucuza geliyor. Rulmanı sarf malzeme olarak düşünmek gerek, belli aralıkla değiştirilmesi gerekli. Değiştirileceği zamanı belli eder genelde, ses yapabilir, dağılabilir, takılabilir.

mert3162

@muhendisbey

hocam adaptör konusunda kararsız kaldım normal pc powersupply kullanmayı düşünüyordum 12*30 (belki abs basarım diye düşündüm) en az 360W almamız gerekecek fiyatıda 70 TL

örnek :
Alıntı Yaphttp://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/atx-atomax-450w-12cm-fanli-guc-kaynagi-223989415

Smps tarzı aradığımda ise 65TL civarı çıktı (ki bence ürün fiyatı çok düşük geldi çakma bi ürün olabilir algısı oluştu bende)
Alıntı Yap
[/size]http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/12v-30a-smps-adaptor-221161251?gclid=CjwKEAjwqJ67BRCzzJ7Hy-LYlFYSJABwp9PG3kKPvFfgYM4Sswbhx9qmNOP4ZtmV7da8Fsw0VSalhhoCcFzw_wcB&ggmktg=PaidSearch[/size]

sen ne dersin hangisi daha uygun olur pc power supply kabloları falan paralel bağlamak gerekecek içindeki çıkış entegrelerine dengesiz yük bindirip yakmaktan korkuyorum ancak şöylede bişiy var rampsı ayrı ardunioyu ayrı ısıtıcıyı ayrı bağlama imkanı oluşacak bunları ayrıca birer cam sigorta ile korumayı düşünüyorum.

smps ise biraz kafamı kurcalıyor ya gerçek çıkış gücü bu değilse aldığım alet elimde kalırsa diye

Bu konuda tecrübelerini yazarsan çok sevinirim.

mesaj birleştirme:: 21 Haziran 2016, 00:37:12

Bu arada aliminyum işi ile ilgili gelişme varmı enson bir kaç arkadaş fiyat alacağız bildireceğiz minvalinde yazmıştı diye hatırlıyorum.Kimler ilgileniyor bu işle ilgili bu işi en kısa sürede çözmemiz gerekiyor

@muhendisbey @microcozmoz
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

muhendisbey

Armut com'dan cevap gelmedi. CNC işi yaptırsak yapan yer çok ama biliyorum ki alüminyum kesilirken yamulur. Yapan arkadaşın bor yağı ile soğutarak çok yavaş çalışması gerek ki kimse yanaşmaz.

Güç kaynağına gelirsek, smps yada atx alacaksanız smps alın. Ben çıkma bulabilirsiniz diye atx güç kaynağını söyledim. Yoksa atx dediğin gibi çok sağlıklı değil. Hatta ATX'lerin bazılarında 5V kaynağından belirli bir miktar akım çekmedikçe 12V beslemesi vermeyebiliyor.

ATX'in tek avantajı var. Firmware'de gerekli ayarı ve bağlantıları yaparsanız güç kaynağını açıp kapatabilirsiniz.