Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

mert3162

Alıntı yapılan: muhendisbey - 21 Haziran 2016, 00:44:06
Armut com'dan cevap gelmedi. CNC işi yaptırsak yapan yer çok ama biliyorum ki alüminyum kesilirken yamulur. Yapan arkadaşın bor yağı ile soğutarak çok yavaş çalışması gerek ki kimse yanaşmaz.

Güç kaynağına gelirsek, smps yada atx alacaksanız smps alın. Ben çıkma bulabilirsiniz diye atx güç kaynağını söyledim. Yoksa atx dediğin gibi çok sağlıklı değil. Hatta ATX'lerin bazılarında 5V kaynağından belirli bir miktar akım çekmedikçe 12V beslemesi vermeyebiliyor.

ATX'in tek avantajı var. Firmware'de gerekli ayarı ve bağlantıları yaparsanız güç kaynağını açıp kapatabilirsiniz.

Smps alacağım ozaman

Güvenilir sağlam bir smps tavsiyesi yapabilecek arkadaşlar varmıdır? (Fiyatı orta halli olabilir çokta ölücü değilim)Hatta hâla almayanlar varsa bu konudada bir sayı çıkartıp toplu alım yapabiliriz.

Hocam Aliminyum yerine çelikten kestirsek çokmu pahalı olur yada yazıcıya bir etkisimi var (aşırı ağırlık gibi) neden çelik yapmıyoruz ?
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

muhendisbey

@mert3162
herşey dayanım değil, ağırlıkta önemli. Frame çelik olabilir ancak alt tabla tutucu çelikten imal edilemez ve çelik çok pahalı olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mert3162

Alıntı yapılan: muhendisbey - 21 Haziran 2016, 12:06:48
@mert3162
herşey dayanım değil, ağırlıkta önemli. Frame çelik olabilir ancak alt tabla tutucu çelikten imal edilemez ve çelik çok pahalı olur.

Anladım hocam zaten sormak istediğimde buydu bu konuyu hızlı çözmemiz gerekiyor ürünler 1 haftaya gelecek gibi
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

aydınD

https://m.youtube.com/watch?v=mFpwpYssAo4
Prusa i3 3d yazici yapimi aşama aşama anlatılmış. Yol gösterici olabilir.

Tlepsh

Benim de aliexpressten aldığım tüm ürünler şu an gönderilmiş durumda. @mühendisbey sağ olsun plastik parçaları da hallettiğine göre geriye sadece metal aksamlar kaldı. Bu aşamada bir kaç sorum olacak,

1. Alüminyum çerçeve ve alt tutucu için (tabii aynı durum mil v.b. içinde geçerli) uygun bir temin yeri bulamazsak belki biraz maliyetli de olsa bunları bizim projeye uygun olarak ülke içinde temin edebileceğimiz yerler var mı ? Ve tecrübeli arkadaşlar bunlardan hangisini tevsiye eder ?

2. Montaj için somun, rondela, civata ve tij gibi malzemeleri buradan sanayiden temin etmeye çalışacağım dikkat edeceğim konular var mı ? Örneğin kalite veya özel bir seri v.s. gibi. Civatalar gördüğün kadar ile gömülü allen başlı olacak doğru mudur ? Yoksa bir önemi yok mu.

3. Bazı 3D yazıcılarda karakter veya grafik LCD ekran kullanılıyor, tahmin ettiğim kadarı ile bir gereklilik değil ama eklemek istersek hangisi tavsiye edersiniz, kullanılıp memnun olunan varsa linki v.s. paylaşabilir misiniz ? Aynı sorularım sd kart içinde geçerli, sanırım bunların hepsi ramps üzerinden bağlantı yapılıyor.

4. Yazıcılardan çoğunda kartlar ve güç kaynağı gibi üniteler ana gövde üzerine monte edilmiş, bazılarında ışıklandırma falanda mevcut. İncelediklerimden bir kaç tenesi çok şık olmuştu. Bu konudaki düşünceleri ve deneyimleri de öğrenmek isterim.

Şimdiden teşekkürler...

muhendisbey

Gijonları (tij, saplama whitworth vida her yerde farklı)  galvenizli alabilirsin. Somunları çelik somun alabilirsin. Bir de fiberli somun var, kaymaması, yerinden çıkmaması gereken yerlerde kullanılabilir.
Miller indüksiyonlu krom kaplı mil olacak.
LCD olarak 20x4 karakter lcd kullanmak mantıklı gibi, firmware'ye çok yüklenmemek gerek bana göre.
Ben kontrol kartını şaseye monte ettim. LCD hareketli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

MC_Skywalker

Mil,gijon boyutları birkaç yerde faklı geçiyor. 307mm olan uzunluğu bazı anlatımlar 290mm göstermiş. Kafa karışıklığı yapıyor.

Yayınlanan dökümanda belli yerler kilitli(fiber) somun.

muhendisbey

gijonlar kısa olmasın uzun olabilir. en fazla somundan dışarı taşar.

yolcu27

Alıntı yapılan: aydınD - 21 Haziran 2016, 13:26:17
https://m.youtube.com/watch?v=mFpwpYssAo4
Prusa i3 3d yazici yapimi aşama aşama anlatılmış. Yol gösterici olabilir.

çok güzel bir seri çekmişler gerçekten montaj sırasında ne nasıl olacak parçalar nelerdir (isim olarak öğrendik ama burada da gördük) nelere dikkat edilir anlatmışlar.

ayarlama kalibrasyon nasıl olur anlatmışlar mesela. faydalı olarak gördüm eğer yapacağımız yazıcı ile örtüşüyorsa ilk mesaja alınabilir diye düşünüyorum.

muhendisbey

O boyuta gelmemiz lazım.
Farklı parçalar var ancak aynı görevde kullanılmışlar.

MC_Skywalker

video çekemeyceğim ama montajın her aşamasını profesyonel kamerayla fotograflayıp paylaşacağım.

aydınD

Hocam
Bu işi ilk defa yapacak olanlari düşünerek açıları yakalarsaniz daha faydali bir paylaşım olacaktir

DEno_12

muhendisbey

Metal şaseye 75 demişler, fiyatı artmış, yoksa adamları arayıp bize alüminyum kesebilir misin diye soracaktım.
https://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bilgisayar-cevre-birimleri-prusa-i3-metal-sase-306361927/detay

56TL bana uygun. Yalnız deliklerin de açılması lazım. @DaRt lazerci arkadaşlarla tekrar konuşabilir misin? Adet olarak 20 adet diye söyle, ben alırım fazlasını mesele değil, çevremde isteyenler var. Lazerde açamazlarsa matkapla açıp diş açsınlar yani istediğimiz gibi yapsınlar. 20 den fazla sipariş gelecektir. Ankette 46 kişi yapmayı istiyorsa 30 kişi tahminimce alır. Hatta yapıldıkça kararsız kalanlar da alabilir. O yüzden arkadaşa bu durumu da izah et.

Ben şaseyi alırken kazıklanıp 200TL'ye aldım.