Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

yolcu27

Kendim zaten oyle cok fazla kompleks bir çizim yapacagima ihtimal vermiyorum. Skecth yetiyor bana şuan. En fazla yaptığım devrelere kutu yaparım. 

@muhendisbey  hocam sizede yarın eft yapayım . Yüzde 60 için. 
Burada bir reklamcı da lazer kesim yazıyordu tabela filan yapıyorlar bunlar kesim yapar mı bizim istediğimiz gibi 6mm alüminyum dan acaba.  Eksiğimiz sanırım mil gijon ve çerçeve suan. Somun pul vida bunlar yerel alınacak. Birde elimde çıkma guc kaynağı var ama 20 30 amper bir led trafosu alayım diyorum. Derli toplu olması gerekyazicinin hanım evde koyacak yer yok deyip duruyor.  Hatta sırf  toplu durması için kendim bir bilgisayar masası tasarlanacagim dolapları filan olan kapaklı filan olacak .

Akla bir soru geldi. Bu yazıcı yazma esnasında plastiği eritirken zararlı bir gaz yayar mi ufak bebeğimiz olacak ta ayni odada olmasını istemiyorum bende bunun yüzünden

berat23

123d design ve sketch up'ı denedikten sonra solidworks'ün aslında daha kolay ve kabiliyetli olduğunu anladım. bedavaya bu kadar oluyor.

learner

Alıntı YapAkla bir soru geldi. Bu yazıcı yazma esnasında plastiği eritirken zararlı bir gaz yayar mi ufak bebeğimiz olacak ta ayni odada olmasını istemiyorum bende bunun yüzünden

Abs plastikten zararlı gaz çıkışı oluyor. Ve kokusuda rahatsız ediciymiş. Ama PLA da böyle bir sorun yok. Petrol ürünü değil bitkisel temellidir.

"Polilaktik asit ABS den farklı olarak petrolden değil nişasta içeren ürünlerden elde edilir. Örneğin mısır,şeker kamışı vb. Bu nedenle sağlık açısından ABS den üstündür. Hatta PLA medikal sektöründe implant ve protezlerde sıkça kullanılmaktadır. İnsan vücudu içinde parçalanma suresi 6 ay ile 2 yil arasında değismektedir." (alıntı)

yolcu27

cevap için teşekkür ederim her ihtimale karşı farklı odada kullanmak daha iyi olacaktır diye düşünüyorum şuan. yeri gelecek abs yeri gelecek pla basacağız sonucta

mert3162

ABS ve PLA arasında sadece mekanik dayanım olarak çok az fark var diyorlar.Ancak bu kadar az fark olduğuna inanasım pek gelmiyor ABS daha iyi gibi mekanik dayanımda.gerekirse balkona çıkartır basarım problem değil ama bu işin gerçeği nedir.

Birde bu PLA ile bardak bastım diyelim içinden su falan bişiy içebilirmiyiz etkisi varmıdır ? sonuçta her plastik kanserojen madde içeriyor ama bunun içeriğini bilemedim.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

kayatech

Alıntı yapılan: mert3162 - 26 Haziran 2016, 19:04:28
ABS ve PLA arasında sadece mekanik dayanım olarak çok az fark var diyorlar.Ancak bu kadar az fark olduğuna inanasım pek gelmiyor ABS daha iyi gibi mekanik dayanımda.gerekirse balkona çıkartır basarım problem değil ama bu işin gerçeği nedir.

Birde bu PLA ile bardak bastım diyelim içinden su falan bişiy içebilirmiyiz etkisi varmıdır ? sonuçta her plastik kanserojen madde içeriyor ama bunun içeriğini bilemedim.

Ben cam dayandıramadığım için abs deneyemedim.Ancak flametini aldığım için iki flament arasında ki sağlamlık farkı bariz. ABS daha sağlam ve esnek.Tablayı ısıtmaya başladığımda cam 70 dereceden sonra çatlıyor. Temperli cam gerekiyor.

Ne kadar gerçek bilinmez. Aşağıda ki videoda sağlamlık testi yapmışlar.

https://www.youtube.com/watch?v=bmgSojocJ3c

mert3162

prof makinalarda bu konuyu nasıl çözmüşler her iki filamentide kullanmak istiyorum tablaysa tabla camsa cam ne gerekiyorsa almaya razıyım aynalı bişiyler var prof makinelerde ama çözemedim nedir ne değildir.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

aydınD

@mühendisbey plastik parçaların basımını sadece siz mi yapiyorsunuz. Daha önceki sayfalarda sanki bir arkadaşımız basabileceginden bahsetmişti.

kayatech

Alıntı yapılan: mert3162 - 26 Haziran 2016, 20:41:22
prof makinalarda bu konuyu nasıl çözmüşler her iki filamentide kullanmak istiyorum tablaysa tabla camsa cam ne gerekiyorsa almaya razıyım aynalı bişiyler var prof makinelerde ama çözemedim nedir ne değildir.

Temperli cam yada aluminyum. Eğer rijit aluminyum tabla bulabilirseniz en iyisi. Yada rodajlı ve temperli cam yaptırmanız lazım.

mozkan87

ozmo18

Cam yerine ayna kullanabilirsiniz,ben ayna kullanıyorum,alt tabla devamlı 90 derecede ve bir sorun olmadı şu ana kadar.abs herhangi extra bir şeye ihtiyaç duymuyor tutunmak için.
TEŞEKKÜR EDERİM...

muhendisbey

Cam ve ayna gibi sıcaklığa dayanıklı olmayan, sertleştirilmemiş camlar patlayabiliyor yada çatlayabiliyor.

İki seçeneğiniz var, ya cam üzeri baskı ya da fırçalı alüminyum levha üzerine baskı.
Cam (borosilikat- bildiğiniz deney tüpü beher deney malzemelerinin üretildiği malzeme) üzerine baskı en düzgün baskıyı aldığınız malzeme.
Alüminyum ise biraz daha baskı yüzeyi pürüzlü.

MK3'ün üzeri alüminyum olduğundan doğrudan baskı alınabiliyor. Tabi üzerinde bir delik var ki bu noktaya malzeme denk gelirse biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. MK3'ün avantajı ek bir yüzey kullanmadan baskı alabilmenizdir.

Alüminyumun asıl bir avantajı var ki bence önemli. İndüktif mesafe sensörü kullanılabiliyor.
Bu ne demek?
Makinenizde otomatik yatak düzleme özelliğini kullanabilmeniz, makinenizin kendi kendine kalibrasyon yapabilmesi demek.

Bir diğer husus da sıcaklık izolatörü.
Sıcaklık izolatörü olarak sıcağa dayanıklı yalıtkanlar sıcaklık kayıplarını azaltarak daha az enerji tüketimi olmasına, tablada fan kullanımına bağlı olarak sıcaklık düşmesinin önüne geçmesi ve daha yüksek sıcaklıklarda sorunsuz kullanım olanağı demek.

Parçaları yardımcı olabilmek bağlamında üretiyorum. Bir başkasına ürettirebilirsiniz. Forumda yazıcısı olan birçok arkadaş var, niye yardımcı olmuyorlar bilemiyorum, belki yoğunluktan dolayı belki uğraşmak istemediklerinden, belki benim fiyatlarımı baz aldıklarından bilemiyorum. Kendi tarifelerini vermelerini de istiyorum. Fazla versin eksik versin hiç önemli değil. Ürettiğim malzemeleri tarttığımda 300gr'ı geçkin gramajlarda çıkıyor parçalar. Bu parçaların üretimi 1 yazıcı için 24 saat civarında. Günde 8 saat çalışarak 3 günde 1 yazıcı çıkıyor. Ben maliyeti fiyatını verdim bu fiyattan da basıyorum.

Denemelerime göre ABS daha sağlam ancak esnek değil. Baya baya sert bir malzeme. Esnek filamentte kullandım, esneklik ayrı bir kavram. ABS'yi 260 derecede brim dediğimiz etek kullanarak basabiliyorum yoksa bazen kayabiliyor. Tablam nedenini bilemiyorum 87 derecenin üzerine çıkmıyor. O nedenle izolatör aldım ancak yoğunluktan dolayı bir türlü uygulayamadım.

İşin güzel yanı da bu, yapıyorsunuz eksik görüp nasıl düzeltebilirim araştırmasına giriyorsunuz. Sonunda derme çatma ama profesyonel makine elde ediyorsunuz. Bir sonraki üretime daha profesyonelini yapabiliyorsunuz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 27 Haziran 2016, 01:00:14
Cam ve ayna gibi sıcaklığa dayanıklı olmayan, sertleştirilmemiş camlar patlayabiliyor yada çatlayabiliyor.

İki seçeneğiniz var, ya cam üzeri baskı ya da fırçalı alüminyum levha üzerine baskı.
Cam (borosilikat- bildiğiniz deney tüpü beher deney malzemelerinin üretildiği malzeme) üzerine baskı en düzgün baskıyı aldığınız malzeme.
Alüminyum ise biraz daha baskı yüzeyi pürüzlü.

MK3'ün üzeri alüminyum olduğundan doğrudan baskı alınabiliyor. Tabi üzerinde bir delik var ki bu noktaya malzeme denk gelirse biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. MK3'ün avantajı ek bir yüzey kullanmadan baskı alabilmenizdir.

Alüminyumun asıl bir avantajı var ki bence önemli. İndüktif mesafe sensörü kullanılabiliyor.
Bu ne demek?
Makinenizde otomatik yatak düzleme özelliğini kullanabilmeniz, makinenizin kendi kendine kalibrasyon yapabilmesi demek.

Bir diğer husus da sıcaklık izolatörü.
Sıcaklık izolatörü olarak sıcağa dayanıklı yalıtkanlar sıcaklık kayıplarını azaltarak daha az enerji tüketimi olmasına, tablada fan kullanımına bağlı olarak sıcaklık düşmesinin önüne geçmesi ve daha yüksek sıcaklıklarda sorunsuz kullanım olanağı demek.

Parçaları yardımcı olabilmek bağlamında üretiyorum. Bir başkasına ürettirebilirsiniz. Forumda yazıcısı olan birçok arkadaş var, niye yardımcı olmuyorlar bilemiyorum, belki yoğunluktan dolayı belki uğraşmak istemediklerinden, belki benim fiyatlarımı baz aldıklarından bilemiyorum. Kendi tarifelerini vermelerini de istiyorum. Fazla versin eksik versin hiç önemli değil. Ürettiğim malzemeleri tarttığımda 300gr'ı geçkin gramajlarda çıkıyor parçalar. Bu parçaların üretimi 1 yazıcı için 24 saat civarında. Günde 8 saat çalışarak 3 günde 1 yazıcı çıkıyor. Ben maliyeti fiyatını verdim bu fiyattan da basıyorum.

Denemelerime göre ABS daha sağlam ancak esnek değil. Baya baya sert bir malzeme. Esnek filamentte kullandım, esneklik ayrı bir kavram. ABS'yi 260 derecede brim dediğimiz etek kullanarak basabiliyorum yoksa bazen kayabiliyor. Tablam nedenini bilemiyorum 87 derecenin üzerine çıkmıyor. O nedenle izolatör aldım ancak yoğunluktan dolayı bir türlü uygulayamadım.

İşin güzel yanı da bu, yapıyorsunuz eksik görüp nasıl düzeltebilirim araştırmasına giriyorsunuz. Sonunda derme çatma ama profesyonel makine elde ediyorsunuz. Bir sonraki üretime daha profesyonelini yapabiliyorsunuz.

Hoxam plastik parca için ücreti eft yaptım. Adresi özelden yazdım fakat belki yoğundur diye buradan da haber edeyim dedim. İyi çalışmalar

MC_Skywalker

Çerçeve ve mil konusunu netleştirsek güzel olur. Tek tek almaya kalkarsak çakallarla dans etmeye başlayacağız.

Toplamda ortalama KDV dahil 300₺ civarı fiyatçekiyorlar.

muhendisbey

@MC_Skywalker
sıkıntı bu ya hocam. Toplamda 100TL etmeyen malzemeye 200-300TL para çekiyorlar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.