Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

muhendisbey

Hocam oradaki PDF'e baktım ve şimdi fark ettim. PDF içerisinde de geçiyor zaten. O pdf'e göre M10 gijon 430mm olmalı. Yazım hatası yapmışlar. Bir iki santim uzun olması sorun değil.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

MC_Skywalker

miller gelsin bakalım nasıl birşey çıkacak gijonlarıda ona göre kestiririm artık. 

bu arada çerçeve hala çözülmedi gitti

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 14 Temmuz 2016, 23:23:23
Hocam oradaki PDF'e baktım ve şimdi fark ettim. PDF içerisinde de geçiyor zaten. O pdf'e göre M10 gijon 430mm olmalı. Yazım hatası yapmışlar. Bir iki santim uzun olması sorun değil.

benim kafam yine karıştı siz gjonu kaç mm fazla aldıysanız ekleyin yazmışsınız.
ben kendimi anlatayım hazır extruder  aldım  ve dışarı park etme olayını bende yapmak isterim mantıklı geliyor.
8mm çapında indiksiyonlu millerden vereceğim sipariş bu şekilde mi olacak.  birde hangi gijonları almam gerekiyor. Birisini almayın demişsiniz ama benim kafam dondu şuan :)
340mm (2 adet)
370mm (2 adet)
320mm (2 adet)

MC_Skywalker

340mm olarak yazılan gijon 430mm olmalı pdf te yanlış yazılmış

yolcu27

ozaman 340mm  olarak görünen milidemi 430 mm olarak alacağız

MC_Skywalker

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 14 Temmuz 2016, 22:55:03
İlk mesajımdaki düzenleme süresi galiba geçmiş. Bundan dolayı buraya yazacağım.

Gijonlar

M5 320mm (2 adet)
M8 205mm (4 adet)
M10 370mm (2 adet)- Eğer extruder kafasını dışarı park etmek istiyorsanız, limit switch kullanmayacaksanız 40mm kadar uzun alabilirsiniz. Almasanız da olur.

Gijonları çapak durumlarına karşı bir miktar uzun alabilirsiniz. Gijonları uzun almanız yazıcı yapmanıza engel teşkil etmemektedir. Sadece somunlardan dışarı taşarlar hepsi bu.

İndüksiyonlu Mil
Tamamı 8mm çapında olmak üzere
340mm (2 adet) (Gijonu kaç mm uzun aldıysanız üzerine eklemelisiniz.)
370mm (2 adet)
320mm (2 adet)

İndüksiyonlu milleri kesinlikle uzun yada kısa almayınız. Millerin uçlarında çapak kalmadığından emin olunuz aksi takdirse aldığınız lineer rulmanları takarken bilyelerini dağıtabilir ve rulmanları bozabilirsiniz. Bu millerin üzerine yapışılı demir tozu, çapak kesinlikle olmamalıdır. Eğer üzerinde kir varsa millerinizi çok hızlı olarak suyunu emdirerek kurutmak şartıyla (su üzerinde kurumamalıdır) sabunlu su ile yıkayıp ardından yağlamalısınız. Bu milleri yağlamada gres yağı kullanmalısınız.

Extruder alan arkadaşlar dikkat:
Gijon kestirmeniz gerekmemektedir. M5 70mm civata alırsanız işinizi görür.
Bastırma rulmanını sabitlemek için 8mm çapında yani M8 Civata kullanabilir veya indüksiyonlu milden ufak bir parça kullanabilirsiniz. Çok kritik bir konumda olmadığı için belki ortasından kalem bile geçirebilir fazlasını kesebilirsiniz.

burada yazıyor diye pdf ye bakmadım ama pdf yimi alalım yoksa mühendisbey'in yazdıgını mı yoksa sizin aldıgınızı mı ?

mert3162

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 14 Temmuz 2016, 23:56:05

bu arada çerçeve hala çözülmedi gitti

En kritik malzeme bu hala çözüm bekliyoruz, @microcozmoz varmı bir gelişme ?
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Tlepsh

Mil ve gijon boyutlarında bir karışıklık var ama anladığım kadarıyla bu iki tane farklı pdf dosyasından kaynaklanıyor. Bu iki belgeyi ve forumda paylaşılanları okuyunca durumu aşağıdaki gibi özetliyorum.

Y ekseni için (alt tablanın hareket ettiği) mil boyu bir pdfte 410mm (MC_Skywalker buna göre almış) diğerinde 340mm verilmiş (@muhendisbey sanırım bunu referans almış) bunlara bağlı olarak ta gijon boyu sırasıyla 430mm ve 370mm oluyor. @muhendisbey bu eksen biraz uzun olsun demişti ölçüyü bu uzunluğu da katarak mı verdi bilmiyorum ama değilse uzun olan versiyona göre kestirmek daha iyi olabilir sanırım.

Yine altta Y eksenini oluşturan çerçeve için kullanılacak 4 adet gijon boyu 205 veya 206mm verilmiş burada bir sorun yok.

Ben X ekseni diyeceğim yazıcı kafanın sağa sola hareketinin geçekleştiği mil için 370mm ve 380mm olarak iki farklı boy var ama görüldüğü gibi bariz bir fark yok.

Z ekseni olarak adlandıracağım extruderin aşağı - yukarı hareketinin olduğu mil için de 320mm ve 322mm olarak iki boy ve gijonlar içinde 300 - 320mm arası üç boy verilmiş ama görüldüğü gibi bunlarda da bir fark yok diyebiliriz.

Dolayısıyla Y ekseni konusunda bir karara varırsak ben bunlara göre kestireceğim.

muhendisbey

Y ekseninde M10 gijon milden 20-30mm kadar uzun olmalı. Gijon uzunluğu minimum 370mm olmalı. Doğal olarak indüksiyon mili de 340mm oluyor. Tabla 200mm kadar bu eksende hareket ediyor. Bu durumda kafayı dışarı park etmek mümkün değildir. Sadece tabla üzerinde kalır. 40mm kadar uzun demek gijonu 410mm mili de 380mm alabilirsiniz demek. İsterseniz ben farklı uygulama yaparım kafadaki plastiği yazdırmadan önce temizleyecek şekilde tasarlayacağım derseniz daha uzun da alabilirsiniz. Tercih sizin. Diğer mil ölçüleri uzun alınmayacak sadece Y eksenine özel.

@MC_Skywalker 'ın aldığı gibi daha uzun almak daha sağlıklı. Gijonu 430mm mili 410mm olarak da alabilirsiniz. Toplarken göreceksiniz zaten beklediğiniz gibi çok milimetrik ölçüleri yok.

Diğer milleri uzun alırsanız yine sıkıntı değil de sağa sola taşar miller. Çalışmasına engel değil (abartmadığınız müddetçe tabi)

mesaj birleştirme:: 15 Temmuz 2016, 08:42:53

Sipariş verdiğinizde göreceksiniz miller sizin verdiğiniz ölçülerde bile kesilmiş olmayacak kimi biraz uzun kimi biraz kısa... Tam kesene rast gelmedim zaten çok mümkün de değil.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

omereliusuk

@muhendisbey
ÇERÇEVE yi nasıl alacağız. Nereden alacağız. Aluminyum materyal olsun dediniz.  Bunu mu bekleyelim. Yoksa hazır malzemye mi yönelelim. Bir an önce karar verelim. Bir de mil ve gijon ölçülerini hem parklı hem parksız olacak şekilde net olarak son ölçüler şeklinde şeklinde paylaşırsak bilgi kirliliği yaşamamış oluruz. Kolay gelsin.

alidurmus

@CORTEX

Bende normal güç kaynağı istiyorum
Kayseri iban ve tel gönderebilir misin

HeCToR

Ödemeyi yapan arkadaşlar
@aydınD 1 slim
@muhendisbey 1 slim 1 standart
@yolcu27 1 slim
@EMP_Otto 1 slim
@kudretuzuner 1 standart
Ödemeyi gerçekleştirmeyen 1 arkadaşımız kaldı @Tlepsh 1 slim kendisi gün içinde gerçekleştirirse gün içinde kargoya vereceğim.

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

yolcu27

@muhendisbey

@MC_Skywalker

şöyle bir linke denk geldim

https://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bilgisayar-cevre-birimleri-prusa-i3-metal-sase-295436829/detay

mesaj birleştirme:: 15 Temmuz 2016, 11:32:55

facebook üzerinden 3d işleri yapan bir firmanın elemanı ile görüştüm şu fiysatı aldım çerçeve için
sizin yolladıgınız linkdeki ürünleri 40 TL den 15 adet için verebilirim. 3mm Hrp saç olarak

gönderdiğim sahibnden linkindeki üründen bahsdiyor sanırım bu bizim çerçevemizse görüştüreyim işten anlayan kim varsa :)

HeCToR

Arkadaşlar son kez hatırlatmak istiyorum !
SLİM olan power sabit voltaj 12V 20A.
STANDART olan voltaj ayarlı üzerinde trimpot var 10-14V ayarlanabilir.

Değişim yapmak isteyen varsa değişim yapabilirim.

@aydınD 1 slim
@muhendisbey 1 slim 1 standart
@yolcu27 1 slim
@EMP_Otto 1 slim
@kudretuzuner 1 standart
@Tlepsh 1 slim
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir