Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

mert3162

bi yer ile görüştüm çizimi autocad formatında istiyorlar lazer kesim ve saati 260 tl (keserken azotmu ne kullanıyorlarmış o yüzden pahalı imiş normal saç kesim ücreti 135-160tl arasında değişiyormuş saatlik ücreti) çizimi gönderebilirseniz göstereyim ona göre bir maliyet analizi yapalım sonra aramızda toplayalım.@muhendisbey

1 saat içerisinde kaç tane kesilir bilemiyorum açıkcası çizimleri ve kullanılıcak sacın özelliklerini verirseniz sevinirim.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

muhendisbey

6mm alüminyum. 6000 serisi de olabilir daha başka malzeme de. Yeter ki hafif olsun. Açılan dişler tutsun. Dişler yalama olursa somun takmak zorunda kalabiliriz.

Lazer kesim için fazla istemişler. Azot kullanmadan kesim olmaz zaten metallerde.
Normalde pleksi kesim için dakikasına 1.5TL ödüyordum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhendisbey

@MC_Skywalker
bu bizim frame ile aynı mı? Dosyayı açamadım henüz. Google drive'a çerçeve çizimini yüklemiştim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Lcd modül almıştım bilgisayardan bağımsız çalıştırayim diye kırılmış yolda.para iadesi açtım. Ntc eksikti onlarda geldi. Yeni bir lcd vereyim gelene kadar ancak başlarız gibi 😃

MC_Skywalker

@muhendisbey evet aynı çizimin yedeğini kendi dropbox'uma kopyalamıştım.

DEno_12

Çerçeve işi için bende arkadaşlardan fiyat alıyorum. Kesim, Diş açımı, tek tek kargoya verilecek şeklinde 25 adet için fiyat istedim.

mert3162

bu lanet şeyi kimse kesmek istemiyor bugun iki yer ile daha görüştüm hepsi sanki anlaşmışcasına şunu söylüyor 6 mm alüminyum malzemeye 2.5mm delik delemeyiz en az 6 mm olması gerekiyor dediler.bir yer deleriz dedi ancak klavuz işine karışmıyorlar patlayabilir korkusu ile bunu lazerden başka kestirmemizin bir yolu yokmu su jeti nasıl keser bu ürünü su jetinde kestirebilirmiyim oralarada sorayımmı ? en son gittiğim yer iyi fiyat verdi aslında ama 70-85 arası tutar diye tahmin ediyorum dedi.

Bilgisayarında autocad yüklü olanlardan bir ricam olacak bende malesef yok @MC_Skywalker ın attığı dosyanın içerisindeki çizim dosyasında ortadaki tabla bölgesi kırmızı renkte ve kilitli(locklu) çizimin kilidini kaldırıp tekrar gönderebilirmisiniz bir yer daha var ancak fiyat veremedi autocad dosyasındaki içeriği kopyala yapıştır ile lazerin programına atıp oradan ne kadar sürede kesebileceğini ve fiyatı hesaplaması için bu bilgiye ihtiyac varmış

@muhendisbey @MC_Skywalker @DEno_12
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

z

Diş açmayı dert etmeyin. Klavuz ve klavuz kolu pahalı bir şey değil. Hiç diş çekmemiş birisi en kötü ihtimal tüm dişleri biraz uzun sürede açar. Youtubeda muhakkak video vardır. Yoksa çekeyim bir tane.

Oyalayıcı bir iş olduğu için adamlar diş açmakla uğraşmak istemez.  Açarlarsa da anasının nikahını isterler.

https://youtu.be/fvjNS00IWqw
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

@mert3162
benim google drive daki çizime bir bak.
Ben drive'daki çizimde 3mm olan delikleri 2.5mm düşürdüm. Çünkü 3mm delinen deliğe daha büyük diş açılabilir. Elimdeki tabloya göre m3 diş açılması için 2.5mm çapta matkap ucu ile delinmeli diyor.
Diş açma meselesini bende sordum. Alüminyumda çok kolay diyorlar.

z

Yapabiliyorsanız vida deliklerini M4 hatta M5 yapın. Aluminyumda M3 çok çabuk diş sıyırır.

mert3162

Alıntı yapılan: z - 26 Temmuz 2016, 20:32:44
Diş açmayı dert etmeyin. Klavuz ve klavuz kolu pahalı bir şey değil. Hiç diş çekmemiş birisi en kötü ihtimal tüm dişleri biraz uzun sürede açar. Youtubeda muhakkak video vardır. Yoksa çekeyim bir tane.

Oyalayıcı bir iş olduğu için adamlar diş açmakla uğraşmak istemez.  Açarlarsa da anasının nikahını isterler.

hocam stajyer iken binlerce-onbinlerce klavuz çektim benim için problem değil zatende adamlar 2.5mm delemeyiz diyorlar genel sorun o bölümde @muhendisbey parçaları bu şekilde bastığı için delikleri sanırım büyütemiyoruz.Genel olarak söyle bir kanı var kime sorduysam çabuk diş sıyırır daha büyük delik delelim diyorlar hatta diş açmak yerine direk arkadan somun kullanın diyorlar.Hatta birisi ben isterseniz size damgalama yaptırırım makineye kendiniz elinizle delersiniz dedi.(Fena fikir değil şahsen yapabilirim bunu kendim diye düşünmedi değilim)

mesaj birleştirme:: 26 Temmuz 2016, 21:07:27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 26 Temmuz 2016, 20:38:22
@mert3162
benim google drive daki çizime bir bak.
Ben drive'daki çizimde 3mm olan delikleri 2.5mm düşürdüm. Çünkü 3mm delinen deliğe daha büyük diş açılabilir. Elimdeki tabloya göre m3 diş açılması için 2.5mm çapta matkap ucu ile delinmeli diyor.
Diş açma meselesini bende sordum. Alüminyumda çok kolay diyorlar.

@muhendisbey hocam autocad yok bende açamıyorum malesef sen bi bakıp locklu bölümler varsa çözebilirmisin orayı götürdüğüm yerdeki elemanlar lockların nasıl kaldırıldığını bilmiyorlar yada uzun sürecek birşey ise yapmak istemiyorlar gibi geldi bana.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

z

Somun kullanmak sorun olmayacaksa dişle falan hiç uğraşmayın.

Yerinizde olsam bir an önce işin bitmesi için şöyle yaparım;

Gövdeyi de kara saçtan kestiririm. Hafif olması gereken tablayı ise plexi, aluminyum vs tabaka alım matkapla, oyulacak yerleri kabaca çürütürüm daha sonra kıl testere ile dolanırım. Ardıdan da eğelerim.

Bir günlük işi var. Yada Gittigidiyor vs de hazır şaseler var. Onları kullanın.

Ben küçücük aluminyum kesime 90 TL verdim. Vermek zorundaydım çünkü özel tasarımdı.

90 TL'ye hazır kesilmiş boyanmış şaseleri hayli hayli alabiliyorsunuz.

muhendisbey

Parçalar için M3 vida kullanıldığı müddetçe sıkıntı yok. Belki deliği büyüterek M4 te kullanılabilir.
Parça çizimleri bana ait değil, yani plastik parçalarda özelleştirdiğim birşey yok. X ekseninde taşıyıcıyı sadece universal yani farklı tipte extruder kullanabileceğiniz şekilde bastım ki bence bu önemliydi, sizi kısıtlamasını istemedim. Diğer parçalarda zaten böyle bir mantık yok.

Somun kullanmak istemememizde tek amaç var, her yerde somun çıkıntısı görmemek ve somun kullanımında yaşanan (örneğin tablayı düzleyeceksiniz) somunu tut vidayı öyle çevir, çevirirken somunu düştü, çıktı gibi sıkıntı yaşamamak. Yoksa 3mm matkapla delinerek de yapılır.

mesaj birleştirme:: 26 Temmuz 2016, 21:16:03

Tamamını aynı parça yaptırmanın bir avantajı var. Çerçeve kesildiğinde çıkan orta kısım kullanılabiliyor. Yoksa malzemenin parasını alıp ortayı da alacaklar. Onun yerine bütün bir sacı kullanmış oluyoruz.

Andromeda

Diş açmak yerine somunlu neden yapmıyorsunuz ..daha kolay değil mi..?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"